PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
  Lékárny
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 
Nabídka zaměstnání
 

Obsah

 

Nedostupnost péče a pozdní diagnóza jsou největší problémy pacientů s Alzheimerovou chorobou

|19.9.2018| Praha 19. září 2018 (Alzheimercentrum) – V pátek 21. září si celý svět připomene Mezinárodní den Alzheimerovy choroby. Jeho cílem je upozornit na problematiku tohoto onemocnění a informovat o možnostech prevence a léčby. U nás je však problém alzheimeriků širší. Diagnostikována je jich pravděpodobně pouze polovina, a to ještě v pozdních fázích nemoci. Tito pacienti jsou tak zcela odkázáni na systém sociálních a medicínských služeb, který už však praská ve švech. Na místo ve specializovaných zařízeních se běžně čeká třeba i celý rok. Plnohodnotnou domácí péči si přitom většina rodin nemůže dovolit, příspěvek na péči totiž pokryje sotva třetinu reálných nákladů. (Více)


3 nejčastější dotazy, které slýchá sexuolog. Jak na ně odpovídá?

|19.9.2018| Vrbno pod Pradědem, 19. září 2018 (MUDr. Pavel Turčan) - Otázky spojené se sexem trápí každého. Málokdo se však odváží vyslovit je nahlas, a navíc před lékařem. K obavám však není důvod a včasná diagnóza pomůže problémy rychle vyřešit, třeba jen změnou životního stylu. Jaké otázky zaznívají v ordinaci z úst českých mužů? Renomovaný sexuolog Pavel Turčan odpovídá na tři nejčastější dotazy pacientů. (Více)


Hlavní město Praha darovalo dotaci ve výši 2 347 400 korun na vysoce specializované vybavení vozů určených pro převoz kriticky nemocných pacientů v rámci jednotlivých klinik VFN v Praze

|19.9.2018| Praha, 19. září 2018 (VFN) - Všeobecná fakultní nemocnice je v současné době jeden z největších poskytovatelů zdravotních služeb pro pacienty nejen na území Prahy a Středočeského kraje, ale v řadě případů z celé České republiky. O tom svědčí i čísla: téměř 60.000 hospitalizací ročně a kolem 1 700 000 ambulantních vyšetření. Jednotlivá pracoviště jsou umístěna na území Prahy 2, Prahy 6, ale také na Zbraslavi. Dopravní obsluha těchto lokalit je velmi náročná a zahrnuje i dopravu nemocných. Pro transport nemocných ve stabilizovaném stavu má VFN, i díky Magistrátu hl. města Prahy, dostatečné vybavení. (Více)


Železo – stopový prvek nepostradatelný pro fungování lidského těla. 10 % populace trpí nedostatkem železa

|19.9.2018| Praha, 18. září 2018 (Gedeon Richter) - Nedostatek železa je problémem v celé populaci – senioři, děti, ženy v období těhotenství a kojení, před menopauzou - to jsou období, kdy hrozí jeho největší deficit. Železo lze do organismu dodávat výživou bohatou na železo, v případě akutního nedostatku pomocí produktů s obsahem železa, které ale mnohdy způsobují lidem zažívací potíže, jako je zácpa, průjem, bolesti žaludku či pocit na zvracení. Společnost Gedeon Richter proto představuje novinku – doplněk stravy GlobiFer forte, který je v zažívacím traktu velmi dobře přijímaný a snášený a je vyráběný pomocí nejmodernějších technologií. (Více)


Oči stárnou s námi. Co pro ně udělat ve 30, 40, 50, 60 letech?

|19.9.2018| Praha, 19.9.2018 (Side-Effect) - Zrak je náš nejdůležitější smysl. Mnohdy si to ale plně uvědomíme až tehdy, když nám přestává sloužit. To už ale může být pozdě. Starat se o oči bychom měli už od dětství, a v dospělosti ještě pečlivěji. (Více)


Desítky milionů korun pomohou modernizovat vybavení táborské nemocnice

|18.9.2018| České Budějovice, 18.9.2018 (G-PROJECT) - Více než 64 milionů investuje letos táborská nemocnice do modernizace přístrojového vybavení. Největší investicí bylo pořízení nového počítačového tomografu (CT), který nahradil téměř deset let staré zařízení. „Oproti předchozímu CT dokáže nový tomograf výrazně snížit radiační dávku působenou na pacienta. Zároveň u nového CT máme možnost snadným způsobem provádět celotělové vyšetření, což je přínosné zejména u polytraumat, kdy je možné bez nadbytečné manipulace s pacientem provést vyšetření celého těla,“ uvedl Gábor Gyüre, primář radiologického oddělení táborské nemocnice. (Více)


Sněmovna asi schválí odklad projektu elektronické neschopenky

|18.9.2018| Praha 18. září (ČTK) - Projekt elektronické neschopenky od příštího roku spuštěn nebude, neboť tento uzákoněný termín nebude možné naplnit. Sněmovna proto pravděpodobně schválí zrušení termínu v zákoně o pojistném na sociální zabezpečení, jak to navrhla vláda. Její záměr dnes v nedokončeném prvním kole projednávání podpořila i opozice. (Více)


Odbornice: Dítě do půl roku nepotřebuje víc než mateřské mléko

|18.9.2018| Praha 18. září (ČTK) - Dítě do šesti měsíců věku nepotřebuje podle odbornic na kojení jinou stravu než mateřské mléko. Od půl roku do dvou let či déle by mělo být kojení doplněné příkrmy. Na dnešní tiskové konferenci k Světovému týdnu kojení to řekly Anna Mydlilová z Národního laktačního centra a Eva Kudlová z 1. lékařské fakulty UK. Kojení má podle nich výhody nejen pro dítě, ale i pro matku. Chrání před rakovinou prsu nebo infarktem, u dětí snižuje riziko cukrovky či obezity. (Více)


Zahraniční lékaře asi čeká změna podmínek zkoušky pro praxi v ČR

|18.9.2018| Praha 18. září (ČTK) - Zahraniční lékaři se možná budou moci jen čtyřikrát pokusit o absolvování aprobační zkoušky pro praxi v Česku. Budou si ale moci tuto zkoušku rozložit do dvou dnů. Poslanec ANO David Kasal dnes o tuto změnu doporučil rozšířit senátní novelu, jejímž původním cílem bylo vyřadit terapeuty a specialisty čínské medicíny ze zákona o nelékařských zdravotnických povoláních. (Více)


VZP: Pacientů s Alzheimerem za pět let přibylo o 41 procent

|18.9.2018| Praha 18. září (ČTK) - Pacientů s Alzheimerovou chorobou přibylo mezi klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) za posledních pět let o 41 procent. V loňském roce náklady na jejich léčbu překročily 1,1 miliardy korun. Pojišťovna o tom dnes informovala v tiskové zprávě. VZP je největší česká zdravotní pojišťovna, jejími klienty je přibližně 5,9 milionu Čechů. V Česku žije podle nejnovějších dat kolem 150.000 lidí s Alzheimerovou nemocí a dalšími demencemi, v roce 2036 jich bude víc než 300.000. (Více)


Jak je to se zárukami na prsní implantáty? Některé značky kryjí téměř všechny škody, jiné jen minimum

|18.9.2018| Praha, 18.9.2018 (Esthé) - Když žena dospěje k názoru, že je pro ni plastická operace prsou tím pravým řešením, zaměří obvykle svou pozornost na výběr plastického chirurga a velikost a typ prsních implantátů. Často nejdříve zavítá na internetová fóra, přečte si zkušenosti jiných žen, zkonzultuje své představy s lékařem, kterého si vybrala, a pak už honem na plastiku prsou. Jen málokterá žena se před zákrokem zajímá o záruky, které výrobce na implantáty poskytuje. Je to do určité míry pochopitelné, protože v daný moment nechce myslet na rizika. Ale pozor – mezi zárukami jednotlivých výrobců jsou značné rozdíly. Doživotní záruka výměny implantátu při jeho prasknutí nebo například finanční podpora na úhradu reoperace přitom mohou být pro spokojený život s novým poprsím významné, žena tak ve vypjaté životní situaci nemusí řešit starosti s nečekanými vysokými výdaji. (Více)


29. září – Světový den srdce. V Česku se provede kolem 60 transplantací srdce ročně. Jen ZP MV ČR za ně v roce 2017 zaplatila téměř 18 milionů korun

|18.9.2018| Praha, 18. září 2018 (ZP MV ČR) – Ve světě se provádí kolem 5,5 tisíc transplantací srdce ročně, v České republice zhruba 60. Jde o náročnou operaci, která však v případě fatálního srdečního selhání představuje jedinou život zachraňující volbu.3 Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP 211) v roce 2017 uhradila transplantaci srdce jedenácti svým klientům, náklady na ně dosáhly téměř 18 milionů korun. (Více)


Oční poradna: jídlo pro oči aneb jaké potraviny zlepšují zrak?

|18.9.2018| PRAHA, 18. ZÁŘÍ 2018 (Gemini) – Lidskému zraku prospívá řada potravin. Zřejmě tou nejznámější je mrkev, která má pozitivních účinků na zrak skutečně mnoho. Není ale zázračná. Jaké potraviny jsou zraku prospěšné a jaké mu naopak mohou škodit? (Více)


LINKA PRÁVNÍ POMOCI Nadace Naše dítě je opět aktivní

|18.9.2018| Praha, 18.9.2018 (Nadace Naše dítě) - Bezplatná Linka právní pomoci Nadace Naše dítě je po letní pauze opět zprovozněná. (Více)


Návrat výdeje vakcín prostřednictvím lékáren je logický krok, pozitiva pro pacienty převažují

|17.9.2018| Praha, 17. září 2018 (ČLnK) – Česká lékárnická komora (ČLnK) nesouhlasí s negativním postojem některých praktických lékařů a jednoho distributora léčiv k plánované změně ve výdeji vakcín, která bude zavedena v souvislosti s nařízením EU. Lékaři nemohou ověřovat pravost léčivých přípravků, tím pádem nemohou ani od 9. 2. 2019 vydávat vakcíny. Nařízení zároveň neumožňuje ověření vakcín distributorem. Odlišná úprava české legislativy v tomto směru tedy není možná. Výdej nepovinných vakcín budou v ČR proto opět obstarávat výhradně lékárny, stejně jako v celé Evropě. Podle ČLnK doprovází tento návrat pozitiva, která výrazně převažují nad údajnými obtížemi zmiňovanými praktiky. Pacienti získají možnost svobodné volby, kde vakcínu pořídit a budou mít lepší přehled o ceně vakcín a úhradě očkování. Dalším významným benefitem pro pacienty je zejména výdej spojený s odbornými instrukcemi lékárníků a zvýšení potenciálu pro žádoucí nárůst míry proočkovanosti populace. (Více)


Sluneční brýle po létě neodkládejte. Zvláště, pokud trávíte čas za volantem

|17.9.2018| Praha, 17. září 2018 (VaseCocky.cz) – Řidiči a řidičky, pozor. V létě je sice sluneční svit nejintenzivnější, ale srpnem období slunečních brýlí nekončí. Naopak. S přicházejícím podzimem slunce klesá níže nad horizont a paprsky tak míří přímo do očí. Za volantem mohou pomoci barevná skla nebo speciální filtry. Na co dalšího klást u brýlí na řízení důraz radí Daniel Szarvas, odborník z největšího tuzemského e-shopu zaměřeného na péči o váš zrak VašeČočky.cz. (Více)


Zpátky ve škole: S učením pomůže gotu kola, probdělou noc zvládnete díky maralímu kořeni

|17.9.2018| Prostějov, 17. 9. 2018 (Naděje) Po prázdninové pauze zasedly tisíce žáků a studentů do školních lavic. Postupně se tak opět zvýší nároky na jejich soustředění, učení a paměť. S náročnými situacemi, které se ke studiu pojí, přitom mohou pomoci bylinky. Jaké bylinky pomohou při učení a s pamětí? A jak lze díky nim přečkat náročnou noc před zkouškou nebo bojovat se stresem? To se dozvíte v tomto článku. (Více)


AFP: V Uruguayi vyrábějí tradiční čaj s konopím

|16.9.2018| Montevideo 16. září (ČTK/AFP) - V prosinci 2013 se Uruguay, malá země v Latinské Americe, stala první na světě, kdo legalizoval výrobu, prodej a konzumaci konopí pro rekreační účely. Od té doby sází rovněž na produkty vyrobené z konopí, včetně tradičního čaje maté, píše agentura AFP. (Více)


L´Express: Depilace je estetickým diktátem dnešní doby

|16.9.2018| Paříž 16. září (ČTK/L´Express) - Ochlupení odrazuje, znechucuje a znervózňuje. Například britská herečka Lola Kirkeová se loni v lednu objevila na červeném koberci při předávání Zlatých glóbů s ochlupením v podpaží. Hvězda se pak stala obětí mnoha urážek a dokonce vyhrožování smrtí, píše francouzský týdeník L´Express. (Více)


Poslanci chtějí zvýšit dotaci na drahé pomůcky pro postižené lidi

|15.9.2018| Praha 15. září (ČTK) - Okruh zdravotně postižených lidí, kteří mají nárok na dotaci na takzvané zvláštní pomůcky, se možná rozšíří. Skupina poslanců ze sedmi klubů v čele s Vítem Kaňkovským (KDU-ČSL) v novele příslušného zákona navrhla také zvýšení příspěvku například na nejvíce nákladné pomůcky, jako jsou šikmé a svislé zvedací plošiny. (Více)


Plasy postaví lékařský dům za 50 mil. Kč, kraj dá většinu peněz

|15.9.2018| Plasy (Plzeňsko) 15. září (ČTK) - Plzeňský kraj dá městu Plasy 40 milionů korun na stavbu lékařského domu zhruba za 50 milionů korun. Bude hotový příští rok. Město s 2800 obyvateli přebuduje bývalou centrálu Jednoty, kterou koupilo. Sever Plzeňska a Tachovsko jsou jediné dva okresy v ČR, které nemají nemocnici. Kraj nechce, aby se tam v budoucnu zhoršovala dostupnost zdravotní péče, řekla ČTK krajská radní Milena Stárková (ČSSD). Moderní zařízení má sloužit asi 25.000 lidem z oblasti, jejichž věkový průměr je vyšší. (Více)


Registry připomínají den dárců kostní dřeně, přibývá jich

|15.9.2018| Praha 15. září (ČTK) - Petřínská rozhledna a Tančící dům v Praze dnes večer budou nasvícené červenou barvou. Český registr dárců krvetvorných buněk při pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) tak připomene Mezinárodní den dárců kostní dřeně. Počty dárců rostou i v českých registrech. Díky mezinárodnímu propojení databází se podaří najít dárce pro 90 procent českých pacientů. Úspěšnost léčby je 60 až 80 procent u dospělých a 70 až 90 procent u dětí. (Více)


Ministerstvo:Každý desátý pacient je v nemocnici nakažen či raněn

|14.9.2018| Praha 14. září (ČTK) - Každý desátý pacient je podle celosvětových odhadů během pobytu v nemocnici nakažen, raněn či dojde nějaké jiné újmě. Podle ministerstva zdravotnictví je to v Česku podobné, nemocnice se ale snaží tomu bránit. Mají standardizované postupy a bezpečnostní opatření, sdílejí dobrou praxi nebo mezi sebou soutěží. V pondělí se připomíná Den bezpečí pacientů. (Více)


MONETA Money Bank přispěla na otevření speciální rehabilitační místnosti „snoezelen“ pro děti v motolské nemocnici

|14.9.2018| Praha, 13. září 2018 (MONETA Money Bank) - Zlepšit péči o těžce nemocné dětské pacienty si klade za cíl stimulační multisenzorická místnost ve fakultní nemocnici v Praze Motole, takzvaný snoezelen. Ten byl slavnostně uveden do provozu. Jde o první takové pracoviště na půdě nemocnice v České republice a na jeho zprovoznění výrazně přispěla MONETA Money Bank finančním grantem ve výši 180 tisíc korun. Za ně nemocnice nakoupila speciální polohovací pomůcky a zařízení pro zvukovou, světelnou a čichovou stimulaci. (Více)


 
Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz