PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
  Lékárny
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 

Aktuality

Invalidní důchod v kostce: Výše částky záleží na stupni invalidity a předchozím příjmu, podpora však nemusí být trvalá

|26.9.2017| Brno, 26. září 2017 (Senior Safe) - Invalidní důchod pomáhá zajistit příjem lidem, kteří vlivem úrazu či nemoci nemohou dlouhodobě vykonávat práci jako dříve. V letošním roce činí základní výměra 2 550 korun měsíčně. Kdo má na invalidní důchod nárok, jak si o něj zažádat a jaká částka vám přísluší, zjistíte v následujícím článku. (Více)

Michal Krčmář na exkurzi ve Vincentce: Pomáhá s „rýmičkou“ i při náročném tréninku

|26.9.2017| Luhačovice, 26. 9. 2017 (Vincentka) – Jak se stáčí minerální voda Vincentka z podzemního vrtu do lahví se přijel v těchto dnech do Luhačovic seznámit český reprezentant v biatlonu Michal Krčmář, stříbrný medailista ze štafety na juniorském šampionátu v Kontiolahti v roce 2012. Sám totiž tuto zbytkovou mořskou vodu z třetihorního moře vydatně využívá. „Pro mě s kolegou Ondrou Moravcem je to hlavně prevence, protože když létáme letadlem, tak klimatizace jsou nepříjemné. Začnu o nosního spreje, po cestě většinou používám Nasalis jako nosní proplach. Často se nám také v zimě stává, že máme zanešené dutiny, že nás chytne takzvaná rýmička, což je pro chlapy hodně nepříjemné, tak díky Nasalisu dokážeme dýchací cesty zprostupnit a jsme použitelní,“ popisoval s úsměvem Krčmář při návštěvě stáčírny nad kolonádou, obnovené v roce 1998. (Více)


Klienti pro nás nejsou jen čísla, známe jejich příběhy

|26.9.2017| Ostrava, 26. září 2017 (ČPZP) – Individuální přístup ke klientům není jen obehranou písničkou, ale nedílnou součástí každodenní práce v České průmyslové zdravotní pojišťovně (ČPZP). Ač nemůžeme změnit karty osudu, můžeme svým přístupem naše klienty podpořit a pomoci jim zvládat každodenní realitu. Tak jako se snažíme pomáhat paní Nešporové z Výšovic u Prostějova. (Více)


Martin Laštovica, KASAmax: Zavedení EET nebude pro lékaře problém

|26.9.2017| Praha, 26. září 2017 (KASAmax) – Za lehce nafouknutou hysterii označuje provozní ředitel společnosti KASAmax Martin Laštovica debatu o zavedení elektronické evidence tržeb pro lékaře. Právě spuštění třetí vlny EET od 1. března 2018 je spolu s povinností vydávat elektronické recepty od 1. ledna příštího roku označováno některými oborovými sdruženími za důvod, proč by mohly končit snad až stovky lékařů, především na vesnicích. „U zavedení elektronické evidence tržeb jsou dle mého názoru černé scénáře neopodstatněné a značně nadsazené. Objevují se argumenty, že k provozu EET bude zapotřebí vysokorychlostní internet, který na řadě míst není, nebo že náklady na pořízení technologie budou příliš vysoké, snad i likvidační. Obě tyto námitky bych se nebál označit za mýty, které nejsou pravdivé,“ říká Martin Laštovica, ředitel společnosti, která se pokladními systémy zabývá už 13 let. (Více)


Infostánky v obchodních centrech vyzvou: O pneumokocích pěkně od plic

|25.9.2017| Praha, 25. září 2017 (Mladí praktici) - Znáte pneumokoková onemocnění? Víte, zda vám nehrozí zápal plic? Pojďme to zkusit zjistit! Tak vyzvou hostesky návštěvníky a kolemjdoucí o čtyřech podzimních víkendech v nákupních centrech v Praze, Brně, Ostravě a Plzni. V průběhu akce s názvem O pneumokocích pěkně od plic na ně čeká unikátní obří model plic s bakteriemi pneumokoků. Odborné lékařské konzultace bude poskytovat sdružení Mladí praktici. (Více)


Lékárníci kritizují vyhlášku, chtějí víc peněz za výdej léku

|25.9.2017| Praha 25. září (ČTK) - Lékárníci kritizují připravovanou úhradovou vyhlášku. Chtějí od zdravotních pojišťoven více peněz za výdej léku na recept. Česká lékárnická komora (ČLK) to uvedla v dnešní tiskové zprávě. Nyní mají za takzvaný signální výkon 12 korun, podle komory by měl být 30 korun jako zrušený regulační poplatek. Vyhlášku, která upravuje platby za výkony zdravotní péče pro příští rok, poslalo ministerstvo minulý týden do připomínkového řízení. (Více)


Jak (ne)nakupovat kontaktní čočky na internetu?

|25.9.2017| Praha, 25. září 2017 (VaseCocky.cz) - Na internetu se dá sehnat takřka vše a výjimkou nejsou ani kontaktní čočky. Jaké jsou hlavní výhody nakupování čoček on-line a které zásady byste měli před nákupem dodržovat, radí Tomáš Bártek, marketingový ředitel VašeČočky.cz, největšího e-shopu s kontaktními čočkami u nás. (Více)


Medicínské právo - nezbytné minimum řídících pracovníků nemocnice

|25.9.2017| Praha, 25.9.2017 (MEDIAUNIT) - Medicínské právo je v současnosti jednou z nejvíce dynamických oblastí práva, která v sobě zahrnuje prvky několika právních odvětví včetně nezanedbatelných sociálních, psychologických a ekonomických aspektů. Každý vedoucí pracovník v nemocnici, poliklinice nebo jiném zdravotnickém zařízení je především manažer a určité právní povědomí je pro jeho každodenní práci nezbytné. Také samostatně působící lékař se bez něj dnes neobejde. Nejde jen o pravidelné uzavírání smluv s obchodními partnery, se zdravotními pojišťovnami nebo o dodržování všech zákonných práv a povinností. V dnešní době se čím dál častěji objevují komplikované soudní spory s pacienty. Dobrý lékař není „jen“ odborníkem ve svém oboru, ale má i potřebné znalosti o právním rámci, který se týká jeho profese. (Více)


Světluška podpořila internet pro nevidomé v knihovnách

|25.9.2017| Praha, 25. 9. 2017 (NFFV) – Jaké bude zítra počasí? Co píšou v dnešních novinách? Kdo mi napsal e-mail? – pro vidícího člověka s volným přístupem k internetu snadná věc, pro nevidomého nebo zrakově postiženého často neřešitelný problém. Zpřístupnit internet nevidomým a slabozrakým v knihovnách – to je cílem přelomového projektu Nadačního fondu FriendlyVox (NFFV), který v minulém týdnu podpořil i Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška. (Více)


Letní horka polevila, je čas vyrazit si zacvičit na čerstvý vzduch. Vitamín D je potřeba načerpat do zásoby

|25.9.2017| Praha, 25. září 2017 (Star Group) – Letní horka polevila, první podzimní den je za dveřmi a lidé poslední teplé dny tráví v parcích a na cyklostezkách. Po celém dni v kanceláři po troše čerstvého vzduchu touží každý. Hitem posledních let je street fitness. Cvičení v parcích a na cyklostezkách je, především ve větších městech, oblíbenou odpolední a podvečerní aktivitou. Příjemnějších teplot a posledních slunných dní lidé mohou využít i v Nových Chabrech. (Více)


Průzkum: Zaměstnanci v kancelářích trpí svalovou imobilitou, nezvládají ani základní cviky. Jen 30 % zaměstnavatelů přitom podporuje jejich aktivní pohyb

|25.9.2017| Praha, 25. září 2017 (Edenred) Lidé, kteří tráví většinu své pracovní doby v kancelářích u počítače, jsou vystaveni zhoršení fyzické kondice. S jejich sedavým zaměstnáním se pojí zejména ochabnutí a zkracování svalů. Kombinace špatného sezení, nedostatku pohybu i protažení omezuje dle průzkumu nejvíce základní funkci bedro-kyčlo-stehenních svalů, přitahovačů stehen a ramenních kloubů. Kancelářští pracovníci tak nedokážou správně provést ani velmi jednoduché protahovací či posilovací cviky. Dysfunkce zmíněných svalových soustav má však velmi silný vliv na jejich stabilizační systém, držení těla nebo dokonce dýchání. Zaměstnavatelé však v přístupu k zaměstnancům tento problém zatím příliš neakcentují. (Více)


VŠCHT nahlédla do budoucnosti chemie

|25.9.2017| Praha, 25. září 2017 (VŠCHT) - Vysoká škola chemicko-technologická v Praze oslavila výročí 65 let samostatné existence po svém. Namísto nostalgických ohlédnutí do minulosti pozvala na 23. září své úspěšné absolventy ze zahraničí, aby se společně s domácími experty zamysleli nad budoucností chemie. (Více)


Lékárníci nebudou muset papírové recepty převádět na eRecept

|22.9.2017| Praha 22. září (ČTK) - Lékárníci nebudou muset papírové recepty převádět na eRecept. Prováděcí vyhláška s tím původně počítala, v novém návrhu mají s receptem naložit stejně jako dosud. Návrh vyhlášky ministerstvo poslalo do připomínkového řízení. Povinnost vystavovat elektronické recepty mají všichni lékaři od roku 2018. V současné listinné podobě je budou smět vypsat jen v případě výpadku elektřiny, internetu nebo eReceptu. Původní návrh, aby tyto recepty do systému přepisovali lékárníci, ale lékárníci kritizovali. (Více)


80. výročí založení Kožní kliniky Nemocnice Na Bulovce

|22.9.2017| Praha, 22.9.2017 (Nemocnice Na Bulovce) - „Malý obor největšího orgánu“, tak nějak se mluví o dermatovenerologii v odborných kruzích. Při vědomí obrovské škály, kterou dermatovenerologická disciplína má, působí první polovina tvrzení trošku relativně, zatímco druhá polovina teze je už zcela jasná a neoddiskutovatelná. Kůže je skutečně největší orgán člověka. A že stále přináší mnoho a mnoho témat i pro odborníky, kteří se jí profesně věnují se potvrzuje i při 80. výročí založení Kožní kliniky v Nemocnici Na Bulovce, kde dnes probíhá výroční Konference a zítra na ní navazuje 2. Národní venerologický kongres. Přednášky si připravili přední odborníci z celé České republiky. (Více)


Zvýšená nemocnost se nejvíce dotýká mateřských škol, prozatím se jedná jen o běžné infekce

|22.9.2017| Brno, 22. září 2017 (Vegall Pharma) - S nástupem dětí do školek a škol se pojí zvýšená nemocnost. Nárůst nemocnosti mezi dětmi bývá patrný pravidelně již od poloviny září a týká se nejvíce dětí předškolního věku. V roce 2016 se nemocnost v tomto období zvýšila zhruba o třetinu oproti zbytku roku, v letošním roce je zvýšení mírnější. Kromě akutních respiračních infekcí bývá zejména v mateřských školách pravidelným problémem výskyt infekčních nemocí přenášených vzduchem. (Více)


V Praze začala fungovat nová farmaceutická laboratoř

|21.9.2017| Praha 21. září (ČTK) - V pražské Libni začala fungovat laboratoř společnosti ALS zaměřená na farmaceutický průmysl. ČTK to dnes řekl generální ředitel ALS, Food & Pharmaceutical Services pro střední a východní Evropu Marek Jiříček. Podle něj jde o jednu z největších komerčních farmaceutických laboratoří v regionu. (Více)


Česká firma získala cenu za endoprotézy, které s pacienty rostou

|21.9.2017| Praha 21. září (ČTK) - Za endoprotézy stehenní kosti pro děti, které s pacientem dokáží růst, dostala firma Beznoska ocenění Technologické agentury ČR. Agentura cenu udělila za "řešení pro kvalitu života", zástupci firmy ho převezmou dnes večer. Vyvinuté endoprotézy stehenní kosti v současnosti užívají v Česku dva dětští pacienti, operovali je lékaři Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. V rozhovoru pro ČTK to řekl hlavní konstruktér David Sitte. (Více)


Nový domov pro seniory poskytne 122 lůžek pro Telč a okolí

|21.9.2017| Telč, 21. září 2017 (SeneCura) – Na okraji Telče, obklopen zelení, bude stát nový domov pro seniory – SeniorCentrum společnosti SeneCura. „Dnes jsme zahájili výstavbu poklepáním na základní kámen, pro seniory v Telči a okolí bude k dispozici na přelomu let 2018 a 2019,“ řekl Anton Kellner, generální ředitel SeneCura s. r.o. a Senior Holding, která je investorem projektu. Developerem a generálním dodavatelem stavby je společnost RS development. (Více)


ZP MV ČR: Náklady na léčení Alzheimerovy choroby vzrostly za dva roky téměř o polovinu

|21.9.2017| Praha 21. září 2017 (ZP MV ČR) – Na léčbu Alzheimerovy choroby vydala Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) v loňském roce téměř 150 milionů korun. Od roku 2014 se tak vydané náklady zvýšily prakticky o polovinu. Počet nemocných se každoročně zvyšuje přibližně o pět set. (Více)


Hrozí vám srdeční selhání? Zkontrolujte své zdraví na Dni srdce VFN v Praze

|21.9.2017| Praha, 21.9.2017 (VFN) - Kardiovaskulární onemocnění jsou vrozené či získané choroby, které mohou zanechat dlouhodobé trvalé následky nebo rovnou usmrtit. Každý den v Praze náhlou smrtí umírá 10–15 lidí. 26. září mezi 11. a 17. hodinou proto bude na Karlově náměstí před Fakultní poliklinikou připravený edukativní stan, kde budou moci zájemci podstoupit preventivní vyšetření rizikových faktorů pro vznik infarktu myokardu. Svůj zdravotní stav budou následně mít možnost konzultovat s odborníky z Komplexního kardiovaskulárního centra VFN. (Více)


Novou naději pro HIV pozitivní pacienty přinesl projekt české molekulární bioložky zaměřený na hledání látek schopných blokovat tvorbu retrovirových částic

|21.9.2017| Praha, 21. září 2017 (GAČR) – Projekt cílený na charakterizaci interakcí důležitých pro tvorbu nezralých retrovirových částic a vývoj metod pro testování inhibitorů skládání HIV otevírá nové cesty pro přípravu účinných antiretrovirotik. Biochemička Michaela Rumlová za něj obdržela Cenu předsedkyně Grantové agentury České republiky. (Více)


Na zubní pohotovosti ve Fakultní nemocnici Hradec Králové ošetřili rekordní počet pacientů

|21.9.2017| V Hradci Králové, 21.9. 2017 (FNHK) Pacientů, kteří jsou ošetřeni v odpoledních a večerních hodinách na stomatologické pohotovosti Fakultní nemocnice Hradec Králové neustále přibývá. Od roku 2013 až do loňského roku je meziroční nárůst zhruba o 500 ošetřených. V loňském roce zubní pohotovosti využilo již rekordních 7 166 pacientů. „Má to řadu příčin, od zanedbávání prevence zejména u mladých, přes omezenou nabídku časového fondu pohotovostí v okolních krajích, až po lidi, kteří v našem kraji nejsou schopni sehnat stomatologa,“ říká lékařský náměstek Fakultní nemocnice v Hradci Králové a senátor prof. MUDr. Jaroslav Malý, CSc. (Více)


Pravidelná kontrola kotle zajistí bezpečí i finanční úsporu a ochrání zdraví. Tady je 5 tipů, jak se o kotel starat

|21.9.2017| České Budějovice, 21. září 2017 (E.ON) - O všechna zařízení v domácnosti je třeba pečovat. U plynových kotlů a kotlů na tuhá paliva to platí dvojnásob. Pravidelné servisní kontroly zajistí úsporu energií a správné fungování kotle. Díky tomu se vyhnete únikům smrtelně nebezpečného oxidu uhelnatého do interiéru. Přinášíme pět tipů, jak a kdy servisní kontrolu provádět. (Více)


Lidé s epilepsií vzkazují – naší nemoci se nebojte!

|21.9.2017| Praha, 21. 9. 2017 (EpiStop) – Epilepsie – děsivá choroba? Nebo nemoc, se kterou lze bez problémů žít? Rozhodně to druhé, shodují se lékaři a další specialisté. Chronickou epilepsii má v České republice v aktivní fázi přibližně 80 000 lidí. Nejméně dalších 160 000 osob se někdy pro epilepsii v průběhu života léčilo nebo stále léčí, ale jsou více než 5 let v remisi. Na mýty spojené s epilepsií chtějí odborníci upozornit v rámci Národního dne epilepsie, který připadá na 30. září. (Více)


Lékaři v Plzni vyšetří tisíc pacientů pro studii o nemocích srdce

|20.9.2017| Plzeň 20. září (ČTK) - Lékaři v Plzni vyšetří tisíc, přesně 1007, náhodně vybraných pacientů pro studii o srdečně cévních onemocněních, která jsou stále nejčastější příčinou úmrtí v ČR. Půjde o lidi od 25 do 64 let, od konce října do 6. prosince je postupně vyšetří lékaři II. interní kliniky plzeňské fakultní nemocnice. Studie poskytne informace o výskytu a závažnosti srdečně cévních onemocnění, o faktorech, které je podmiňují a určují jejich průběh, a o stavu a účinnosti léčby. (Více)


 

Starší aktuality 

Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz