PharmNews
PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
  Lékárny
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 

Aktuality

Tisková zpráva Koalice soukromých lékařů (KSL) a Sdružení soukromých gynekologů (SSG ČR) ke stávkové pohotovosti zdravotnických odborů

|17.8.2018| V Praze dne 17. 8. 2018 (KSL, SSG ČR) - Koalice soukromých lékařů (KSL) a Sdružení soukromých gynekologů (SSG ČR) odmítají současnou snahu zdravotnických odborů politickým nátlakem zvrátit výsledky dohodovacího řízení o úhradách zdravotní péče na rok 2019 a vyzývají předsedu vlády a ministra zdravotnictví, aby tomuto tlaku nepodlehli. Kolegům pracujícím v nemocnicích přejeme maximálně kvalitní pracovní i platové podmínky. Zároveň jsme si jisti, že navýšení úhrad zdravotní péče, kterého zástupci nemocnic dosáhli v dohodovacím řízení a které je nejvyšší ze všech segmentů, je pro rok 2019 schopno plně pokrýt i požadavek odborových organizací na 10% navýšení osobních příjmů zaměstnanců. (Více)

Vitamin K – pomocník, o kterém víme málo

|17.8.2018| Praha, 17.8.2018 (Focus Agency) - Krvácíte z nosu a špatně se vám hojí modřiny? Nebo máte časté zlomeniny bez zjevné příčiny? Pokud jste alespoň jednou odpověděla ano, měla byste zbystřit - možná vám chybí vitamin K. (Více)


Zdravotní odbory vyhlásí stávkovou pohotovost za vyšší platy

|16.8.2018| Praha 16. srpna (ČTK) - Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyhlásí stávkovou pohotovost. Podle něj vláda není ochotná dodržet slib a zvýšit tarifní platy a základní mzdy. Vyplývá to z pozvánky na páteční tiskovou konferenci, kde chce svaz sdělit další podrobnosti. Předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula nevyloučil, že by stejně mohly postupovat i další odborové svazy veřejného sektoru. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) s vyhlášením stávkové pohotovosti nesouhlasí. (Více)


Vojtěch slíbil zákon o odškodnění za újmu způsobenou očkováním

|16.8.2018| Praha 16. srpna (ČTK) - Ministerstvo zdravotnictví chce do konce roku předložit vládě zákon o odškodňování újmy způsobené povinným očkováním. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) tak hodlá podle svých slov vyhovět doporučení ombudsmanky Anny Šabatové a zmírnit kritiku odpůrců očkování. Řekl to senátorům při projednávání návrhu Evropské komise na posílení spolupráce v boji proti nemocem, jimž lze předcházet očkováním. (Více)


Jak je možné, že si na dovolené vůbec neodpočineme?

|16.8.2018| Praha, 16.8.2018 (Side Effect) - Těšíte se na to celý rok. Možná přijde i cestovní horečka. Čím dál častěji se přistihnete, že jen zíráte z okna a toužíte po tom slastném zážitku svatého klidu. A on nikde. Vycvičte vlastní mozek, aby si odpočinul kdekoliv. (Více)


Hormonální stimulace. Jak probíhá a co když je pro mě riziková?

|16.8.2018| V Brně, 16. srpna 2018 (Repromeda) – Při snažení se o miminko je klíčové, aby u ženy docházelo k bezproblémové ovulaci, tedy k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. To se pak na své cestě vejcovodem do dělohy může setkat se spermií a být oplozeno. Co když ale tento proces neprobíhá tak, jak by měl a otěhotnění se nedaří? Pokud už si žena prošla všemi základními vyšetřeními u gynekologa a dítě stále nepřichází, je vhodné se včas obrátit na odborníky. Jednou z nadějí může být právě umělé oplodnění, jehož nedílnou součástí je i hormonální stimulace, kterou musí žena podstoupit. Proč je nezbytná a jak se řeší případná rizika vysvětluje ředitelka brněnské kliniky Repromeda MUDr. Kateřina Veselá, PhD. (Více)


Kontaktní čočky nosí asi každý desátý Čech, převažují ale brýle

|15.8.2018| Praha 15. srpna (ČTK) - Oční vadu má více než polovina populace. Většina z nich ji řeší brýlemi, každý desátý Čech ale podle odhadů odborníků nosí kontaktní čočky nebo je střídá. Asi 70 procent čoček se prodává přes internet. Také kvůli tomu řada lidí nemá vhodný typ či počet dioptrií nebo nechodí na pravidelné prohlídky k očnímu lékaři. Vyplývá to z vyjádření mezi očními lékaři, optometristy a prodejci čoček. V sobotu uplyne 20 let od úmrtí vynálezce čoček, českého chemika Otty Wichterleho. (Více)


FN Olomouc investovala 41 milionů Kč do nového operačního robota

|15.8.2018| Olomouc 15. srpna (ČTK) - Fakultní nemocnice Olomouc pořídila za 41 milionů korun robotický operační systém da Vinci Xi nejnovější generace. Technologii, která s velmi vysokou přesností simuluje pohyby rukou lékaře v těle pacienta, používají specialisté při urologických a gynekologických operacích. Robot byl pořízen z vlastních prostředků nemocnice, řekl dnes novinářům ředitel FN Olomouc Roman Havlík. (Více)


Módí: Indie vyšle své první kosmonauty do vesmíru do roku 2022

|15.8.2018| Dillí 15. srpna (ČTK) - Indie zahájí svou první misi do vesmíru s lidskou posádkou do roku 2022 a příští měsíc zavede systém zdravotní péče pro chudší polovinu obyvatelstva země. Podle agentury Reuters to v slavnostním projevu při příležitosti Dne nezávislosti řekl indický premiér Naréndra Módí. (Více)


KZ hospodařila do pololetí se ziskem, investuje do modernizace

|14.8.2018| Ústí nad Labem 14. srpna (ČTK) - Krajská zdravotní, která sdružuje pět nemocnic v Ústeckém kraji, vykázala do pololetí zisk přes 15 milionů korun. Společnost o tom dnes informovala ČTK. Ve stejném období loňského roku byl zisk největšího poskytovatele zdravotní péče v regionu více než dvojnásobný. Podnik vlastněný krajskou samosprávou letos dá 1,5 miliardy korun na investice. (Více)


Kurzy první pomoci ve školách na Vysočině stály přes 22 milionů

|14.8.2018| Jihlava 14. srpna (ČTK) - Za 14 let fungování projektu První pomoc do škol se na Vysočině proškolilo v poskytování první pomoci takřka 113.000 žáků základních a středních škol. Ve školním roce 2017/2018 kurzy absolvovalo 96 procent čtrnáctiletých a 85 procent sedmnáctiletých na Vysočině. Kraj za to zaplatil asi 1,6 milionu korun. Od roku 2004 už za proškolení v první pomoci zaplatil přes 22 milionů korun. Projekt bude pokračovat i v nadcházejícím školním roce, řekl dnes novinářům náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD). Na 15. ročník kraj vyčlenil 1,9 milionu. (Více)


Kongo zahájilo experimentální léčbu eboly

|14.8.2018| Kinshasa 14. srpna (ČTK) - V Kongu zahájili experimentální léčbu nakažených ebolou. S odvoláním na konžské ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovala agentura Reuters. Nové případy onemocnění se v provincii Severní Kivu objevily na začátku srpna, podle úřadů se nákaza nyní rozšířila i do sousední provincie Ituri. (Více)


NYT: Je pro vás paleo strava ta pravá?

|14.8.2018| New York 14. srpna (ČTK/The New York Times) - Zdá se, jako by každý třetí člověk v současnosti buď dodržoval paleo stravu, anebo alespoň plánoval ji zkusit. Důvodem je buď snaha zhubnout, nebo zlepšit své zdraví, ale rozhodně ne zachránit planetu. Hlavní zásadou paleo stravy je: Když to nejedli pravěcí lidé, neměli byste to jíst ani vy. Ale je to rozumná nutriční rada? ptá se list The New York Times. (Více)


Vyjádření ČLnK k tezím novely zákona o léčivech: Emergentní systém může být pouze výjimečným způsobem distribuce léčivých přípravků. Pacient musí své léky dostat bez čekání a s předvídatelnou výší spoluúčasti

|14.8.2018| 14. srpna 2018 (ČLnK) – Ministerstvo zdravotnictví (MZ) vydalo prohlášení k připravované novele zákona o léčivech a zavedení tzv. emergentního systému. Ten by měl dle MZ vyřešit problémy s nedostupností léčivých přípravků na českém trhu. Podle České lékárnické komory (ČLnK) může být emergentní systém pouze výjimečným způsobem distribuce léčivých přípravků a situace by měla být řešena komplexně. Nepodkročitelnou podmínkou k případnému zavedení je zastropování distribuční obchodní přirážky dle návrhu ČLnK. Objednávání léčivých přípravků v emergentním systému také výrazně zvýší provozní náklady lékáren, a tyto jim musí být uhrazeny. (Více)


Dětské oční vady: většinou se projeví až s nástupem do školy. Některé samy zmizí

|14.8.2018| PRAHA, 14. SRPNA 2018 (Gemini) – Dalekozrakost, astigmatismus a tupozrakost – to jsou nejčastější oční vady, které trápí děti. Podle odhadů trpí oční vadou čtvrtina školáků a deset procent předškoláků. Čím je dítě menší, tím složitější je oční vadu rozpoznat. U řady dětí proto diagnostika oční vady proběhne až po nástupu do školních lavic. (Více)


Čtvrtina invalidních důchodů loni byla kvůli duševním nemocem

|13.8.2018| Praha 13. srpna (ČTK) - Čtvrtina invalidních důchodů loni byla vyplácena kvůli duševním nemocem a poruchám chování. Z těchto důvodů je pobírá přes 100.000 lidí. Jejich podíl na celkovém počtu roste, o pět let dříve to byla pětina. Vyplývá to ze statistik České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Celkem loni bylo invalidních důchodců přes 424.000. (Více)


FN Plzeň pořídila nové zobrazovací přístroje za 50 milionů korun

|13.8.2018| Plzeň 10. srpna (ČTK) - Osm nových zobrazovacích přístrojů téměř za 50 milionů korun pořídila díky dotaci EU plzeňská fakultní nemocnice. Všechny přístroje jsou s přímou digitalizací pořízených snímků, takže výrazně urychlí vyšetření. Díky snížení expoziční dávky jsou také šetrnější k pacientům i personálu, informovala dnes ČTK mluvčí nemocnice Gabriela Levorová. (Více)


Lidé léčení v dětství s nádorem mají často další zdravotní potíže

|13.8.2018| Praha 13. srpna (ČTK) - Více než dvě třetiny lidí, kteří se v dětství léčili s nádorem, mají podle odborníků další zdravotní potíže. Nejčastěji jsou to problémy se srdcem, plícemi, ledvinami, štítnou žlázou či růstem. Může ale jít i o úzkosti, chronickou únavu nebo neplodnost, která postihuje až desetinu z nich, uvedla pacientská organizace Společně k úsměvu v tiskové zprávě. V České republice žije asi 6000 až 7000 dříve dětských pacientů vyléčených ze zhoubného nádoru. (Více)


Finančním ředitelem farmaceutické společnosti GSK bude nově Iain Mackay

|13.8.2018| Praha, 13. srpna 2018 (GSK) Farmaceutická společnost GSK vstoupí do příštího roku s novým finančním ředitelem (CFO). Funkce se ujme zkušený finanční arbitr Iain Mackay, který se zároveň stane také výkonným členem představenstva společnosti. (Více)


70 % bývalých dětských onkologických pacientů se potýká se zdravotními problémy. Rozeznat je umí málokdo

|13.8.2018| Praha/Brno, 13. 8. 2018 (Společně k úsměvu) – S rakovinou se Lucie setkala v 10 letech, kdy jí lékaři zjistili maligní karcinoid jater s metastázami. Onkologové ji léčili 5 let několikrát se ocitla v terminálním stádiu. Díky profesoru Jaroslavu Štěrbovi mohla podstoupit transplantaci jater, kde je pravděpodobnost úspěšnosti pouze 50 %. Transplantace se povedla a zachránila jí život. Lucie se ale stále se potýká, stejně jako stovky vyléčených onkologických dětí, s následky prodělané léčby. Společně s ostatními, dříve dětskými pacienty v organizaci Společně k úsměvu upozorňují na to, že v Česku je málo lékařů, kteří by se následnou péčí o takové pacienty zabývali. A podporuje jediné dvě ambulance, které to nyní dělají. (Více)


V roce 1918 se víc umíralo na TBC a chřipku, teď na nemoci srdce

|12.8.2018| Praha 12. srpna (ČTK) - V roce 1918 se nejvíc umíralo na tuberkulózu, chřipku a zápaly plic. V současné době nejvíce lidí podlehne nemocem srdce, rakovině a mrtvici. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSZ) a zdravotnických ročenek publikovaných Ústavem zdravotnických informací a statistiky. Nemocnic bylo v tehdejším Československu kolem dvou stovek. Existovalo už také zdravotní pojištění podobné současnému. (Více)


Před 100 lety byla mediček desetina, dnes absolvují dvě třetiny

|12.8.2018| Praha 12. srpna (ČTK) - Před 100 lety byla mezi studenty medicíny žen přibližně desetina, více jich bylo na české než na německé lékařské fakultě. V rozhovoru s ČTK to řekl vedoucí Ústavu dějin lékařství 1. lékařské fakulty Univerzity Karlova Karel Černý. Dnes jsou žen jich mezi absolventy všeobecného lékařství dvě třetiny. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka podíl žen lékařek neustále roste, v roce 1995 jich bylo asi 53,7 procenta, loni 58,9 procenta. Mezi lékaři do 30 let jich je 70 procent. (Více)


Zemřel Michal Budínský, jehož příběh stál u zrodu Konta Míša

|11.8.2018| Praha 11. srpna (ČTK) - Ve 40 letech zemřel Michal Budínský, jehož příběh stál v 90. letech u zrodu Konta Míša. Upozornil na to server Blesk.cz. V roce 1990 zachránila tehdy dvanáctiletému Míšovi život sbírka Nadace Charty 77 na drahý zákrok na takzvaném gama noži v cizině. Následně vzniklo Konto Míša, na které posílali peníze lidé z celého Československa a díky němuž byl za 100 milionů korun zakoupen gama nůž instalovaný v roce 1992 v pražské Nemocnici Na Homolce. (Více)


Norsko bude testovat bezplatné podávání heroinu těžkým narkomanům

|10.8.2018| Oslo 10. srpna (ČTK) - Norská vláda připravuje testovací program, v jehož rámci bude 400 silně závislým narkomanům poskytován zdarma heroin. Informoval o tom list Aftenposten, podle něhož by tento zkušební projekt měl začít v roce 2020 nebo 2021. (Více)


Ministerstvo zakázalo vývoz subutexu, kterým se léčí narkomani

|10.8.2018| Praha 10. srpna (ČTK) - Ministerstvo zdravotnictví preventivně dočasně zakázalo vývoz léků subutex a subuxone, kterými se léčí drogově závislí. Britská a irská firma Indivior, které léky vyrábějí, dočasně pozastavily výrobu kvůli zjištěné závadě v jakosti. Proto by mohl lék chybět v Česku i jinde v Evropě. ČTK to zjistila z předběžného opatření na webu ministerstva. (Více)


 

Starší aktuality 

Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz