PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
  Lékárny
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 

Aktuality

Zájem o dětskou léčebnu ve Cvikově roste, loni jí prošlo 800 dětí

|18.6.2018| Cvikov (Českolipsko) 18. června (ČTK) - Zájem o pobyty v Dětské léčebně ve Cvikově na Českolipsku roste. Rodiče musejí na umístění dětí i čekat. Hlavně letní pobyty, které jsou nejvytíženější, objednávají půl roku i tři čtvrtě roku dopředu, řekla dnes ČTK zástupkyně primáře Karla Hentschelová. Liberecký kraj i samo zdravotnické zařízení do modernizace a rozvoje investovaly v posledních letech desítky milionů korun. V současné době má kapacitu 70 lůžek a 42 lůžek pro maminky nebo doprovod dětí. (Více)

Olomoucký kraj chce získat nové lékaře dotacemi jejich studia

|18.6.2018| Olomouc 18. června (ČTK) - Dostupnost lékařské péče v Olomouckém kraji má pomoci zlepšit připravené memorandum mezi hejtmanstvím a Lékařskou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci. Dohodnutá spolupráce počítá s příspěvkem kraje až 900.000 korun ročně na výuku pěti studentů v prvním ročníku lékařské fakulty. Budoucí lékaři by se museli zavázat k práci v kraji. Záměr ještě musí schválit zastupitelstvo, řekl dnes novinářům hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). (Více)


WHO uznala závislost na hraní videoher za psychickou poruchu

|18.6.2018| Ženeva 18. června (ČTK) - Světová zdravotnická organizace (WHO) uznala závislost na hraní počítačových her za psychickou poruchu. Vyplývá to z aktualizované verze klasifikace nemocí, informovala dnes agentura Reuters. Podle kritiků rozhodnutí WHO přispěje ke stigmatizaci mladých hráčů. (Více)


I o prázdninách mohou děti potrápit horečky. Jak je efektivně léčit?

|18.6.2018| Praha, 18. června 2018 (Allmedia4U) - S horečkou má zkušenost snad každý. Je to nepříjemný stav provázející řadu onemocnění, přičemž některá z nich jsou velmi častá, jiné choroby se naopak vyskytují méně. Nejčastější příčinou horečky v dětském věku bývá akutní infekce dýchacího ústrojí. Obvykle se jedná o onemocnění vyvolaná různými druhy virů nebo některými bakteriemi. Některé horečkou provázené infekce nezřídka probíhají velmi rychle. Je proto optimální, aby novorozence, kojence či batole s horečkou vyšetřil vždy dětský lékař. Zejména v domácích podmínkách vyžaduje léčba horečky některá nezbytná opatření, která je třeba dodržovat. (Více)


Klimakterium v létě: Vysoké teploty zhoršují návaly horka. Pomůže pitný režim i úprava jídelníčku

|18.6.2018| Vrbno pod Pradědem, 18. června 2018 (Vegall Pharma) - Návaly horka patří mezi nejčastější projevy ženského klimakteria. Jejich nápor se pak ještě zvyšuje v horkých letních dnech. Ženy se jim mohou bránit zvýšeným pitným režimem, úpravou stravovacího režimu či vhodným ochlazováním. (Více)


Průzkum: Frekvence sexu klesá. Páry se méně zajímají o sex, sledují více filmů a videí v posteli

|18.6.2018| Havířov, 18. června 2018 (Růžový slon) - Frekvence sexu výrazně klesá, zejména u mladých lidí. Vyplývá to z aktuálního výzkumu vědců z Lancaster University. Odborníci tento trend přisuzují hojnému užívání digitálních technologií, zejména smartphonů. Mobilní zařízení a online streamovací služby posunuly dobu sledování televize až mezi 22. a 23. hodinu. Lidé po vypnutí televize ulehají do postele a místo sexu sledují videa přes tablety a mobilní telefony. (Více)


Společnost Pfizer ocenila nejpřínosnější vědecké práce studentů pardubické univerzity

|18.6.2018| Pardubice, 18.6.2018 (Univerzita Pardubice, Pfizer) - Nejnadanější studenti Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice převzali během slavností promoce v pátek 15. června ocenění společnosti Pfizer. Ta na základě memoranda o vzájemné spolupráci podporuje projekty, které jsou přínosem pro oblasti biotechnologií a farmakochemie. Autoři oceněných diplomových a bakalářských prací si tak rozdělí 30 000 korun. (Více)


K uzákonění kontrol zraku řidičů vláda asi vznese připomínky

|17.6.2018| Praha 17. června (ČTK) - K návrhu na uzákonění kontrol zraku motoristů při výměně řidičského průkazu zřejmě vznese vláda ANO v demisi poměrně mnoho připomínek. Na úterní schůzi by se navzdory tomu měl kabinet postavit k poslanecké předloze Jana Birkeho (ČSSD) podle podkladů neutrálně. Záměr vedoucí k větší bezpečnosti na silnicích kabinet obecně podpoří, jeho předložená podoba ale nepředstavuje vhodné řešení, stojí v předběžném stanovisku pro zákonodárce, kteří o novele rozhodnou. (Více)


Osm nemocnic se zapojilo do evropské sítě léčící vzácné nemoci

|16.6.2018| Praha 16. června (ČTK) - Osm českých nemocnic se zapojilo do evropské sítě nemocnic léčících vzácné nemoci. Budou moci případy těchto nemocí sdílet s ostatními nebo svolat mezinárodní tým ke konzultaci. Vyplývá to ze zprávy o plnění úkolů vyplývajících z Národní strategie pro vzácné onemocnění na léta 2010 až 2020, kterou tento týden schválila vláda. Existuje až 8000 vzácných chorob, z nichž každou trpí desítky, maximálně stovky lidí na světě. Většina o své nemoci neví. (Více)


Nemocnice Přerov pořídila laserový přístroj na močové kameny

|16.6.2018| Přerov 16. června (ČTK) - Více než milion korun investovala Nemocnice Přerov do nákupu laserového přístroje, s jehož pomocí lékaři pacientům odstraňují močové kameny šetrněji než dosud. Laserový lithotriptor umožňuje efektivněji a cíleněji drtit kameny v močových cestách, řekl ČTK primář urologického oddělení Nemocnice Přerov Zdeněk Jadrníček (Více)


Portugalský parlament schválil marihuanu pro léčebné účely

|15.6.2018| Lisabon 15. června (ČTK) - Portugalský parlament dnes schválil zákon, který umožňuje využívání marihuany pro léčebné účely. Země se tak brzy přidá k dalším evropským státům, v nichž je takový způsob užívání konopí legální - Česku, Nizozemsku, Itálii, Dánsku nebo Německu, napsala agentura AFP. (Více)


Hongkongští vědci tvrdí, že jsou na cestě k léčení AIDS

|15.6.2018| Hongkong 15. června (ČTK) - Vědecký tým z Hongkongské univerzity tvrdí, že možná našel způsob, jak "funkčně léčit" napadení virem HIV, který vyvolává syndrom získaného selhání imunity (AIDS). Nová průlomová protilátka by mohla být užívána při prevenci i léčbě, věří vědci. O objevu informoval odborný časopis Journal of Clinical Investigation. (Více)


Kompromisní dohoda uzavřena: snížení marže u nejdražších léků umožní přidat lékárnám

|15.6.2018| Praha, 15. června 2018 (ČLnK) - Během posledního termínu dohodovacího řízení (15. 6.) došli zástupci lékárníků a zdravotních pojišťoven ke shodě. Kompromisem pro obě strany je nyní navýšení signálního výkonu na 18,50 Kč za recept. Toto navýšení půjde především z finančních prostředků, které ušetří pojišťovny snížením obchodní přirážky u nejnákladnějších léků. Obě strany se také dohodly na navýšení Taxy laborum o 25 % a na vytvoření fondu na podporu malých venkovských lékáren. (Více)


Motorkáři zaplní Václavské náměstí na pomoc dystrofikům

|15.6.2018| Praha, 15. 6. 2018 (Commlab) - Již od dnešního dne se uskuteční jubilejní 10. ročník charitativní akce spolku MDA RIDE. Tato největší motocyklová charitativní akce v České republice je spojená s veřejnou sbírkou, jejíž výtěžek používá spolek MDA RIDE na individuální pomoc lidem postiženým svalovou dystrofií, a také na podporu činnosti organizací, které sdružují lidi s nervosvalovým postižením, známým jako svalová dystrofie, konkrétně Asociace muskulárních dystrofiků a společnost Parent Project. (Více)


LETNÍ NÁSTRAHY: Jak připravit OČI na dovolenou

|15.6.2018| Praha, 15.6.2018 (Side Effect) - Rozsednuté obroučky, ztracené čočky, peripetie s plaváním, unavené oči z dlouhé jízdy, infekce, nečekané úrazy či rohovka spálená od slunce. Mnoho lidí se tak soustředí na svou blížící se vysněnou dovolenou a přípravy s odjezdem spojené, že zapomene věnovat před cestou adekvátní pozornost svým očím. A co si budeme povídat, vidět na dovolené by bylo jistě fajn. Pojďme se s očními lékaři podívat na to, co nám hrozí a jak tomu předejít. (Více)


Oční poradna: také děti potřebují sluneční brýle. Jak vybrat ty správné?

|15.6.2018| PRAHA, 15. ČERVNA 2018 (Gemini) – Během letních měsíců si většina dospělých chrání zrak před slunečními paprsky slunečními brýlemi. Na děti se ale často zapomíná. Dětský zrak je přitom k poškození slunečním zářením náchylnější než ten dospělý. Výběr dětských slunečních brýlí by rodiče rozhodně neměli podceňovat. (Více)


Jubilejní 20. Den lékáren letos ve znamení profese lékárníka

|14.6.2018| Praha, 14. června 2018 (ČLnK) - Tradiční akce České lékárnické komory (ČLnK), Den lékáren, letos připadá na čtvrtek 21. června. „Co to znamená být lékárníkem“ – takové je ústřední téma letošního ročníku. Jeho cílem je přiblížit profesi lékárníka veřejnosti, podrobně vysvětlit, co je náplní jeho práce, jaké jsou jeho kompetence a proč je tato profese v mnoha ohledech nenahraditelná. (Více)


Lékárny: Posílání e-receptů jako SMS je pro nás komplikace

|14.6.2018| Praha 14. června (ČTK) - Posílání elektronických receptů jako SMS na mobilní telefon zdržuje podle České lékárnické komory (ČLnK) vydávání léku v lékárně. Novinářům to dnes řekl viceprezident ČLnK Aleš Krebs. V květnu lékaři pacientům poslali 208.000 SMS z celkem pěti milionů receptů. E-mailem přišlo pacientům jen necelých 44.000 e-receptů. Povinnost evidovat všechny vydané recepty elektronicky mají lékaři od letošního ledna. Papírovou formou se předá ještě asi pětina, dovoluje to roční odklad pokut. (Více)


Brněnští vědci experimentují s novým vláknem přenášejícím obraz

|14.6.2018| Brno 14. června (ČTK) - Ohebný a tenčí než vlas je nový typ vlákna přenášejícího obraz, které představili brněnští vědci. Objev z oblasti holografické endoskopie publikoval časopis Physical Review Letters. Uplatnění může najít především v medicíně, například jako alternativa biopsie, tedy odběru vzorků živých tkání. (Více)


Nové vedení FN Ostrava chce posílit některé obory

|14.6.2018| Ostrava 14. června (ČTK) - Nový management Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) chce zřídit nové kliniky. Vzniknout by měla například II. interní klinika se zaměřením na gastroenterologii a diabetologii, ale přibýt by mohlo i akreditované pracoviště pro klinickou imunologii, které v regionu chybí. Nemocnice chce zdvojnásobit také počet lůžek na plicní klinice. Novinářům to dnes řekl ředitel nemocnice Evžen Machytka (Více)


PHOENIX otevřel v Brně největší český sklad léků

|14.6.2018| Brno, 14.6.2018 (Botticelli) - Společnost PHOENIX, lékárenský velkoobchod, s.r.o., lídr na farmaceutickém distribučním trhu v České republice, otevřela nové moderní centrum k zásobování tuzemských i středoevropských zákazníků, převážně z řad distribučních společností. Budova s plochou 10 500 metrů čtverečních nabízí s více než dvaceti tisíci paletovými místy největší kapacitu v ČR pro skladování a logistiku léčiv ve všech obvyklých teplotních režimech. Společnost současně vytvořila dalších až 50 pracovních míst. (Více)


Oční klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty UK slaví 200 let od svého založení

|14.6.2018| Praha, 14.6.2018 (VFN) - Pracoviště, jehož odborníci se hlásí k odkazu takových výzkumníků na poli anatomie a fyziologie, jakými byli Jan Evangelista Purkyně a Jiří Procházka a na něž neméně významně navazují, slaví další převratné úspěchy na národním, ale i mezinárodním poli. V posledních letech odhalením dvou genů, jejichž mutace způsobují rohovkovou dystrofii. Pacienti se vzácnými onemocněními mají novou šanci na léčbu a zachování zraku. (Více)


Tip na výlet: Lázně Teplice nad Bečvou nabízejí zajímavé procedury i chládek místních jeskyní

|14.6.2018| PRAHA, 14. ČERVNA 2018 (SPA.CZ) – Teplice nad Bečvou nepatří mezi nejznámější lázeňská města v Česku, přesto si sem každým rokem nachází cestu víc Čechů. Meziročně stoupá jejích návštěvnost až o 12 procent. Lidé sem ale nejezdí jen kvůli procedurám, ale i za turistikou. (Více)


Cestovní lékárničku sbalte na míru. Myslete včas na léky na předpis, ty nahradíte nejhůř

|14.6.2018| Brno, 14.6.2018 (SPL) - Nic nezničí vysněnou dovolenou tak účinně, jako zdravotní potíže. Buďte na ně připraveni a před cestou si dobře připravte cestovní lékárničku. Když je správně vybavená, může se stát dovolenkovým pokladem. Před náročnější cestou mimo civilizaci počítejte s návštěvou praktického lékaře. Můžete potřebovat léky, které jsou dostupné jen na recept, upozorňuje předseda Sdružení praktických lékařů MUDr. Petr Šonka. Platí to například o antibioticích, antibiotických mastech i některých lécích na spaní. (Více)


Hradečtí záchranáři jako první v ČR dávají transfuzi ve vrtulníku

|13.6.2018| Hradec Králové 13. června (ČTK) - Královéhradečtí letečtí záchranáři jako první v ČR podávají krevní transfuzi pacientům v akutním ohrožení života ve vrtulníku. Projekt RABBIT funguje od 1. června, řekl dnes novinářům vedoucí lékař leteckých záchranářů v hradeckém kraji Anatolij Truhlář. Tímto způsobem ošetřili už tři pacienty. (Více)


 

Starší aktuality 

Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz