PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
  Lékárny
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 
Nabídka zaměstnání
 

Aktuality

Nadace Naše dítě slaví čtvrtstoletí od svého založení

|18.10.2018| Praha, 18.10.2018 (Nadace Naše dítě) - Nadace Naše dítě byla založena 1.10.1993 Ing. Zuzanou Baudyšovou. Za 25 let své existence nadace přerozdělila více než 260 milionů korun na pomoc handicapovaným, ohroženým, týraným a opuštěným dětem, podpořila 643 rodin, 625 organizací a 21 dětských oddělení nemocnic po celé České republice. To by nebylo možné bez přízně pravidelných dárců a velkých sponzorů a filantropů, ale také jednorázové finanční pomoci od drobných dárců. Nadace Naše dítě je od svého počátku nestátní organizací, která si na svůj provoz vydělává po celou dobu své existence vlastními silami.  (Více)

10 let projektu Lab Tests Online v České republice - Pomozte nám zvýšit zdravotní gramotnost

|17.10.2018| Praha, 17. října 2018 (Lab Tests Online) - „Lidé s nízkou zdravotní gramotností špatně chápou význam prevence a podceňují varování lékařů, aby změnili svůj životní styl. Mnohem častěji trpí komplikacemi chronických onemocnění, kterým by sami mohli předejít. A není jich málo. Česko v hodnocení zdravotní gramotnosti opakovaně obsazuje spodní příčky statistik EU. A jaké jsou možné příčiny? Jen těžko si v době internetu pacienti mohou stěžovat na nedostatek informací. Diskutabilní je jejich kvalita. Proto se musí naučit, jak si vyhledat kvalitní zdroje,“ zaznělo v Karolinu na tiskové konferenci u příležitosti oslav 10. výročí spuštění české verze mezinárodního informačního portálu www.labtestsonline.cz. Správnost jeho obsahu garantuje Česká lékařská společnost, a proto právě z úst jejích představitelů zazněla i výzva k médiím: „Pomozte nám zvýšit správnost zdravotních informací v médiích a doporučujte pacientům jen informace garantované odborníky.“ Jako vhodný zdroj doporučili právě projekt Lab Tests Online. (Více)


Mezi námi děvčaty aneb Co říct své dceři o menopauze

|17.10.2018| Vrbno pod Pradědem, 17. října 2018 (Vegall Pharma) - S přechodem neboli menopauzou se pojí řada více či méně závažných a nepříjemných projevů. Jejich intenzitu ovšem lze výrazně ovlivnit změnou životního stylu, především jídelníčku, obzvláště-li pak, pokud se do ní ženy pustí ještě před nástupem prvních symptomů. K tomu se však hodí vědět, kdy menopauza nastane. Jelikož je nástup přechodu silně geneticky podmíněný, ženám s touto otázkou může pomoci jejich matka. (Více)


Klíšťovou encefalitidou se meziročně nakazilo o čtvrtinu lidí víc

|16.10.2018| Praha 16. října (ČTK) - Klíšťovou encefalitidou se ke konci září nakazilo o čtvrtinu lidí víc než loni. Nahlášeno bylo 540 případů, více je také nemocných s boreliózou. Vyplývá to ze statistika Státního zdravotního ústavu. Podle vedoucího Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislava Maďara zřejmě bude letošní rok nejhorší za posledních deset let. (Více)


Ministerstvo chystá pravidelnou změnu plateb za státní pojištěnce

|16.10.2018| Praha 16. října (ČTK) - Ministerstvo zdravotnictví posílá do připomínkového řízení návrh na pravidelnou valorizaci plateb za státní pojištěnce, kterými jsou děti, nezaměstnaní či senioři. Na dnešním semináři k reformě zdravotní péče to řekla náměstkyně ministra Helena Rögnerová. Růst plateb ze státního rozpočtu je schválený do roku 2020. Letos se platí 969 korun měsíčně. Z příjmů zdravotního pojištění, které letos přesáhnou 300 miliard korun, je to necelá čtvrtina, nákladů ale spotřebují většinu. Dalším příjmem jsou odvody na zdravotní pojištění. (Více)


MF: Odolnost zdravotního pojištění je nedostatečná, zlepšuje se

|16.10.2018| Praha 16. října (ČTK) - Odolnost systému veřejného zdravotního pojištění v Česku je ve střednědobém výhledu v případě negativního vývoje ekonomiky nedostatečná. Nicméně v hodnocení zdravotně pojistných plánů na rok 2019 vycházejí zátěžové testy lépe než v minulých letech, a to díky navýšení rezerv pojišťoven v posledních dvou letech. Uvedlo to ministerstvo financí v reakci na dnes zveřejněnou studii Vysoké školy ekonomické (VŠE), podle které výdaje systému rostou výrazně rychleji než příjmy. (Více)


Odborníci zkoumají buňky v prostředí nádoru, hledají novou léčbu

|16.10.2018| Praha 16. října (ČTK) - Odborníci z Centra nádorové ekologie zkoumají buňky v prostředí v okolí nádoru. Hledají novou léčbu některých druhů rakoviny, kde současná příliš nefunguje. Na svou práci získali evropský grant 300 milionů korun, informovali dnes na tiskové konferenci. Každý rok je v Česku nově diagnostikovaný nádor u 80.000 lidí, s rakovinou jich žije půl milionu. Asi 30.000 Čechů ročně jí podlehne. (Více)


S věkem roste riziko onemocnění pneumokokovou infekcí, nejlepší prevencí je očkování

|16.10.2018| Praha, 16.10.2018 (Medica Healthworld) - S příchodem podzimu nastává nejen „sezóna“ očkování proti chřipce, ale také očkování proti pneumokokovým infekcím, ke kterým jsou lidé v seniorském věku náchylnější a hůře je snášejí. 16. října proběhl v pražském sídle neziskové organizace Život 90 druhý ročník akce „Pneumokok není pro starý“, tedy den očkování seniorů proti pneumokokovým onemocněním a chřipce. Lékaři z Nemocnice Na Bulovce proočkovali desítky seniorů proti pneumokokovým nákazám i proti chřipce, dle zájmu seniora. Možnosti nechat se očkovat využila i herečka Dana Syslová a televizní moderátor a hlasatel Alexander Hemala. Tím zároveň vyjádřili podporu tomuto projektu. Cílem projektu je upozornit na důležitost prevence – očkování proti onemocnění pneumokokovými infekcemi a chřipce u seniorské populace. (Více)


Jak se vyznat ve volně prodejných lécích proti kašli?

|16.10.2018| Praha, 16. října 2018 (Allmedia4U) – Kašel patří mezi vůbec nejčastější zdravotní potíže, které přivádějí pacienty do ordinací lékařů. Má širokou škálu příčin, přičemž nejčastější bývá onemocnění horních cest dýchacích. Obdobně pestrá, jako je paleta možných důvodů vzniku tohoto onemocnění, je i množství volně prodejných léků proti kašli. Jak se v jejich nabídce orientovat? Na to se zaměřili odborníci nezávislého spotřebitelského časopisu dTest. (Více)


Zdravotnický holding přivádí do nemocnic další personál z ciziny, tentokrát zdravotní sestry z Ukrajiny.

|16.10.2018| Nový Bydžov, 16. 10. 2018 (ZH KHK) - Aktivita holdingu směrem k získávání nových zdravotnických pracovníků pro krajské nemocnice neustává. Kromě tradičních cest náborů, účasti na pracovních veletrzích či motivováním absolventů stipendii, hledají nemocnice pracovníky také v zahraničí. Začátkem října přijela do Čech další skupinka ukrajinských zdravotníků, kteří by chtěli pracovat v nemocnicích Královéhradeckého kraje. Tentokrát se jedná o zdravotní sestry. Ty nyní prochází intenzivním jazykovým kurzem češtiny, aby mohly následně po vyřízení potřebné administrativy nastoupit do krajských nemocnic. (Více)


XXIV. Celostátní setkání okresních a krajských předsedů SPL ČR v Milovech – prohlášení

|16.10.2018| Praha, 16.10.2018 (SPL ČR) - Delegáti projednali zásadní body připravované reformy primární péče, vývoj úhrad pro segment primární péče a situaci v regionech. Na závěr svého jednání, kterého se zúčastnil ministr zdravotnictví a zástupci vedení všech zdravotních pojišťoven, přijali toto usnesení. (Více)


Poradna pro odvykání kouření při Plicní klinice FN HK rozšířila od září ordinační hodiny

|16.10.2018| Hradec Králové, 16. října 2018 (FNHK) Poradna pro odvykání kouření při Plicní klinice Fakultní nemocnice Hradec Králové od září rozšířila své ordinační hodiny. Služeb poradny bylo možné od jejího vzniku v říjnu 2015 využívat pouze jeden den v týdnu, nyní je možné se objednávat na čtvrtek a pátek. Poradna je určena pro veřejnost, ale i pacienty a zaměstnance nemocnice. (Více)


Probíhá projekt „Přežil jsem chřipku“

|15.10.2018| Praha, 15. října 2018 (Stance Communications) – První říjnový den bývá každoročně věnován babičkám a dědečkům a poukazuje na překážky, se kterými se senioři musejí potýkat. Jednou z nich je i onemocnění chřipkou. Ta pro dříve narozené představuje značné zdravotní riziko, proto pod záštitou Rady seniorů ČR probíhá kampaň, která tuto ohroženou skupinu informuje o rizicích onemocnění a důležitosti očkování proti němu. (Více)


Studenti lékařské fakulty žádají o pomoc hejtmana i primátora

|15.10.2018| Ostrava 15. října (ČTK) - Studenti Lékařské fakulty Ostravské univerzity (LF OU) v otevřeném dopise požádali moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka (ANO) a ostravského primátora Tomáše Macuru (ANO) o pomoc při řešení situace na fakultě. Kritizují kroky ředitele Fakultní nemocnice Ostrava Evžena Machytky i děkana fakulty Pavla Zonči, které podezírají z cíleného rozkladu fakulty. Píše to v dopise Studentská komora Akademického senátu LF OU. Primátor ČTK řekl, že požádal o pomoc premiéra Andreje Babiše (ANO) i ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Oba představitele vlády na problém upozorňoval i hejtman. Ředitel nemocnice tvrdí, že má zájem o rozvoj fakulty a spolupráci s ní. (Více)


Resuscitaci je nutné zahájit do pěti minut po zástavě srdce

|15.10.2018| Praha 15. října (ČTK) - Resuscitaci je nutné zahájit do pěti minut po zástavě srdce. Každou minutu bez kyslíku, který srdcem pumpovaná krev rozvádí po těle, odumírá pětina funkcí mozku. Ročně by bez srdeční masáže nepřežilo asi 5000 Čechů. Podle statistik pražské zdravotnické záchranné služby v 80 procentech případů, kdy sanitka vyjede k člověku postiženému zástavou srdce, laici sami zahájí resuscitaci. Ve světě to je jen asi 20 procent. Informace dnes zazněly na setkání s novináři k Evropskému dni záchrany života v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). (Více)


Preventivní mamografické vyšetření krok za krokem

|15.10.2018| Praha, 15.10.2018 (EUC) - V měsíci říjnu bojuje celý svět proti rakovině prsu. Tradičním symbolem se stala růžová stužka a především růžová barva. Během „Pinktoberu“, jak se toto období mezinárodně nazývá, probíhá celá řada osvětových kampaní. Na 13. října připadá například známý „No Bra Day“, na 15. října Celosvětový den boje proti rakovině prsu. Tyto významné dny mají za cíl podpořit nemocné a upozornit na důležitost pravidelných preventivních kontrol mamografickým vyšetřením. Čísla jasně ukazují závažnost situace... (Více)


20. října – Světový den proti osteoporóze - ZP MV ČR loni vydala na léčbu pacientů s osteoporózou přes 205 milionů korun

|15.10.2018| Praha, 15. října 2018 (ZP MV ČR) – Osteoporóza, tedy řídnutí kostí, způsobuje každoročně miliony zlomenin u nemocných na celém světě. V České republice postihuje více než 5 % obyvatel, většinu z nich tvoří ženy starší 50 let.Aktuální čísla Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) potvrzují, že jde o závažný zdravotnický i ekonomický problém. Na léčbu osteoporózy loni ZP MV ČR vynaložila 205,4 milionů korun. (Více)


Mobilní aplikace České lékárnické komory „Lékárny v ČR“ jednoduše a spolehlivě převede SMS identifikátor eReceptu na čárový kód. I bez datového připojení

|15.10.2018| Praha, 15. října 2018 (ČLnK) – Počet vydaných identifikátorů eReceptů zasílaných prostřednictvím SMS se zvyšuje, od začátku roku jich pacienti obdrželi více než 1,7 milionu. Česká lékárnická komora (ČLnK) proto připravila způsob, jak příjem eReceptu ze zaslané textové zprávy zjednodušit a v těchto dnech představuje nové řešení. Mobilní aplikace Lékárny v ČR nyní umí komplikovaný SMS identifikátor jednoduše převést na čárový kód. Převedení je funkční i bez datového připojení, stačí mít aplikaci nainstalovanou v chytrém telefonu. Novinka ulehčí výdej léků v lékárně. Lékárníci tak zase budou mít více času na své pacienty. (Více)


The Sun: Chytré triky, které vám pomohou rychleji usnout

|14.10.2018| Londýn 14. října (ČTK/The Sun) - Měli jste někdy problém s usnutím? Šest dospělých z deseti podle britské Hertfordshireské univerzity přiznává, že ano. A stoupá také počet dětí, které končí v nemocnicích kvůli spánkovým poruchám. Podle údajů britské národní zdravotnické služby trpí miminka, předškoláci a dokonce i starší děti takovými poruchami, jako je nespavost i spánkové apnoe. (Více)


Středočeští záchranáři mají 11 nových sanitek i slavnostní prapor

|14.10.2018| Benešov 14. října (ČTK) - Středočeští záchranáři mají 11 nových sanitek i slavnostní prapor. Pořízení nových vozů vyšlo na necelých 40 milionů korun, jde o investici Středočeského kraje. Sanitky i prapor převzali zástupci záchranné služby na sobotním Dnu prevence v Benešově, informovala dnes ČTK mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. (Více)


V ústavech loni skončilo 1490 dětí, jimž nebyly ani tři roky

|12.10.2018| Praha 12. října (ČTK) - Do dětských domovů pro malé děti se loni dostalo 1490 chlapců a děvčat, kterým nebyly ještě ani tři roky. Bylo jich o sedm desítek méně než v předchozím roce. Takzvaných kojeneckých ústavů fungovalo loni v zemi 27. Zatím je zrušil jen Zlínský kraj. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS). (Více)


Žena uštknutá mambou zemřela, příčinou úmrtí ale uštknutí nebylo

|12.10.2018| Praha 12. října (ČTK) - Třicetiletá žena, kterou minulé pondělí v pražských Hlubočepích uštkla mamba zelená, zemřela. Příčina úmrtí ale s hadím uštknutím nesouvisí. ČTK to dnes řekl mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze Filip Brož. Žena byla pravděpodobně majitelkou mamby, která v minulém týdnu unikla z domu. Hada se podařilo odchytit po třech dnech v nedaleké zahrádkářské osadě. (Více)


Vzdělávat lékaře budou nově moci také okresní nemocnice

|11.10.2018| Praha 11. října (ČTK) - Vzdělávat lékaře v základních oborech budou nově moci kromě velkých fakultních i menší okresní nemocnice. Nové podmínky pro vybavení a personální obsazení pro akreditovaná pracoviště, kde lékaři vykonávají praxe, stanovuje vyhláška ministerstva zdravotnictví, která dnes byla zveřejněná ve sbírce zákonů. Vyhláška stanoví 19 základních vzdělávacích kmenů pro lékaře, zubaře a farmaceuty. (Více)


Dětská obezita se na Blízkém východě řeší často chirurgicky

|11.10.2018| Rijád 11. října (ČTK) - V Saúdské Arábii a na Blízkém východě obecně přibývá obézních dětí a dospívajících a stále více jich podstupuje bariatrický zákrok. Informoval o tom dnes server Arab News. Podle něj chirurgové chtějí zesílit kampaň prevence obezity v domácnostech i ve školách. Příčinou tloustnutí dětí je podle nich sedavý způsob života a konzumace nevhodného jídla. (Více)


Lékaři bez hranic museli skončit v Nauru, kde pomáhali migrantům

|11.10.2018| Canberra 11. října (ČTK) - Organizace Lékaři bez hranic musela ukončit činnost v tichomořském ostrovním státě Nauru, kde mezinárodní odborníci poskytovali psychiatrickou a psychologickou pomoc místním obyvatelům a žadatelům o azyl v australském detenčním táboře. Místní vláda minulý týden Lékařům bez hranic nařídila, aby se ze země stáhli, protože jejich služby již nejsou na ostrově potřeba. Organizace dnes uvedla, že za uplynulý rok měla v Nauru v péči mimo jiné 78 pacientů z řad migrantů, kteří se k jejím lékařům dostali kvůli sebepoškozování, pokusům o sebevraždu či sebevražedným myšlenkám. Situaci v táboře označila za zoufalou. (Více)


 

Starší aktuality 

Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz