PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
  Lékárny
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 

Aktuality

Nízkou hladinu testosteronu cítí každý 5. muž. Nejde přitom jen o sex

|23.2.2018| Praha, 23.2.2018 (Focus Agency) - Hladina testosteronu začíná klesat už po 30. roce věku, komplikace ale přichází většinou později – po padesátce jimi trpí 20 % mužů. Problémy se sexem jsou přitom tím nejmenším. Mezi příznaky patří, kromě nižšího libida a počtu ranních erekcí, vyšší sklon k obezitě, únava, podrážděnost, nervozita a nespavost. Skrytě se pak zvyšuje riziko cukrovky, vysokého krevního tlaku, srdečně-cévních onemocnění i osteoporózy. (Více)

Levnější náhrady biologických léků ušetřit stovky milionů korun

|22.2.2018| Praha 22. února (ČTK) - Levnější náhrady biologických léků, kterým skončila patentová ochrana, mohou podle jejich výrobců ušetřit českému zdravotnictví stovky milionů korun. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ředitel České asociace farmaceutických firem (ČAFF) Martin Mátl. Finančně nákladná biologická léčba, která se používá k léčbě nádorů nebo poruch imunity, stála loni české zdravotnictví asi deset miliard korun. Letos se počítá ještě asi s 1,5 miliardou navíc. (Více)


Za necelý rok budou muset lékárny ověřovat každou krabičku léku

|22.2.2018| Čestlice (u Prahy) 22. února (ČTK) - Od února 2019 budou muset lékárny ověřovat každou krabičku léku podle kódu od výrobce. Zákon upravený podle směrnice EU proti jejich padělkům bude mít i personální i finanční dopady. Informace dnes zazněly na celostátním setkání ředitelů nemocnic v Čestlicích u Prahy. Ministerstvo zdravotnictví v legislativním plánu uvedlo, že novelu zákona o léčivech, která se problematikou zabývá, předloží do června letošního roku. (Více)


Antidepresiva jsou účinná, soudí autoři rozsáhlé studie

|22.2.2018| Londýn 22. února (ČTK) - Jedna z největších polemik současné medicíny je zřejmě u konce. Po zveřejnění závěrů rozsáhlého výzkumu, který posuzoval účinky 21 běžně používaných antidepresiv, o tom dnes píší britská média. Mezi jednotlivými léčivy jsou ale velké rozdíly. (Více)


Olympionik Petr Koukal podpoří Světový den ledvin

|22.2.2018| Praha, 22. února 2018 (B.Braun) - Letošní Světový den ledvin podpoří ve spolupráci se společností B. Braun Avitum CZ/SK badmintonista Petr Koukal. „Zvyšování povědomí o skrytých rizicích zákeřných chorob se věnuji systematicky. Sám jsem se musel nečekaně uprostřed sportovní kariéry utkat s rakovinou. Nic netuše jsem jednoho dne odpoledne zašel na preventivní prohlídku, během níž mi diagnostikovali rakovinu varlat. A hned druhý den ráno mě operovali. Byl to pořádný náraz. O poškozených ledvinách lidé také často nic netuší, když je to nebolí. A najednou je pozdě. Je dobré jim to minimálně jednou ročně připomenout,“ říká olympionik a devítinásobný mistr České republiky v badmintonu Petr Koukal. V rámci podpory se Petr Koukal nechá sám veřejně vyšetřit a na vyšetření vezme i svou maminku. Za posledních 7 let bylo na Světový den ledvin vyšetřeno jen v ambulancích B. Braun Avitum v Česku kolem 16 tisíc lidí a zhruba 18 % z nich nemělo ledviny zcela v pořádku a muselo na další vyšetření. (Více)


ČPZP využije pro komunikaci s klienty automat

|22.2.2018| Ostrava, 22. února 2018 (ČPZP) - Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) dále modernizuje své služby v oblasti komunikace s klienty, kde jako jediná zdravotní pojišťovna v České republice využívá chat. Nyní ČPZP testuje chatbot neboli konverzační automat. (Více)


Nová studie o potřebách nevyléčitelně nemocných dětí a jejich rodin

|21.2.2018| Brno, 21.2.2018 (Sekce dětské paliativní péče ČSPM ČLS JEP) - Nově uveřejněná studie Sekce dětské paliativní péče ČSPM ČLS JEP, kterou pro ni vypracovalo Centrum paliativní péče, detailně popisuje potřeby nevyléčitelně nemocných dětí a jejich rodin jak v oblasti zabezpečení zdravotních služeb, tak i v oblasti zabezpečení jejich psychosociálních potřeb. Problematika nevyléčitelně nemocných a umírajících dětí, kterou se zabývá paliativní péče, je u nás stále tabuizovaným tématem, o kterém se z mnoha důvodů příliš nehovoří. Přestože je to péče nesmírně potřebná a důležitá, není její dostupnost systémově zabezpečená. (Více)


Japonská firma testuje lék, který za den zničí virus chřipky

|21.2.2018| Tokio/Praha 21. února (ČTK) - Japonská farmaceutická společnost Shionogi vyvinula přípravek, jenž podle dosavadního testování dokáže zlikvidovat virus chřipky během jediného dne. Informoval o tom list The Wall Street Journal (WSJ), podle něhož se účinnost léku experimentálně prověřuje na japonských a amerických pacientech. Podle šéfa české Asociace inovativního farmaceutického průmyslu může být radost předčasná, nicméně pokud se potvrdí, že lék má deklarované vlastnosti, byl by při léčbě chřipky velmi užitečný. (Více)


Příspěvky zdravotních pojišťoven čerpá méně než polovina klientů

|21.2.2018| Praha 21. února (ČTK) - Příspěvky zdravotních pojišťoven čerpá méně než polovina klientů. Při přechodu k jiné pojišťovně se ale podle nich část lidí rozhoduje, roli hraje i lékař nebo regionální pokrytí. Novinářům to dnes řekl předseda Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich. Loni pojišťovny vyplatily příspěvky na očkování, vyšetření, ozdravné pobyty a další prevenci za více než 1,5 miliardy korun. Pojišťovnu lze změnit do konce března a září, změna se pak projeví v pololetí. (Více)


Asociace domácí péče si stěžuje na nízké úhrady na léčbu doma

|21.2.2018| Praha 21. února (ČTK) - Asociace domácí péče ČR si stěžuje na nedostatečné úhrady za poskytované ošetřování pacientů v jejich domovech. Hrozí tak úbytek domácích zdravotních sester a zhoršení kvality péče. Novinářům to dnes řekla prezidentka asociace Ludmila Kondelíková. Asociace chce vyjednávat s ministerstvem zdravotnictví a pojišťovnami o vyšším proplácení. (Více)


Kraj se ptá, kdo má platit výjezdy hasičů k obézním pacientům

|21.2.2018| Praha 21. února (ČTK) - Středočeský kraj řeší problém spojený s převozem velmi obézních pacientů. Podle hejtmanství je u takových převozů nutná asistence hasičů, kteří pak ale zároveň mohou chybět třeba u požáru. Druhou otázkou je financování, zdravotní pojišťovny totiž výjezdy hasičů k pomoci s převozem obézních pacientů nehradí. Jen za loňský rok se náklady hasičů za tyto činnosti přiblížily v kraji částce 4,5 milionu korun. ČTK o tom informovala Helena Frintová z krajského úřadu. (Více)


Osobností cestovního ruchu 2017 byl zvolen Eduard Bláha

|21.2.2018| Lázně Luhačovice, 21. února 2018 (Paper Life) - Prestižní ocenění Osobnost cestovního ruchu – Holiday World Award za rok 2017 převzal letos 15. února na slavnostním zahájení veletrhu Holiday World MUDr. Eduard Bláha, generální ředitel Lázní Luhačovice, a. s., a Léčebných lázní Jáchymov, a. s., a prezident Svazu léčebných lázní ČR. O jeho zvolení rozhodla prostřednictvím ankety svými hlasy široká odborná veřejnost na profesním portálu iCOT.cz. Uspěl tak v konkurenci deseti dalších výjimečných profesionálů, kteří se dlouhodobě věnují cestovnímu ruchu nad běžný rámec svých pracovních povinností. Mezi zmíněných jedenáct tuzemských profesionálů bylo v anketě rozděleno více než 3 500 hlasů, z nichž MUDr. Eduard Bláha získal téměř třetinu z nich a stal se tak jasným držitelem ocenění. (Více)


Životodárná tekutina, která může zachránit život. Na odběr pupečníkové krve přispívá zdravotní pojišťovna 211

|21.2.2018| Praha, 21. února 2018  (ZP MV ČR) – Narození dítěte je jedním z nejšťastnějších okamžiků v životě. Porod je současně i jedinečná chvíle, kdy je možné odebrat pupečníkovou krev – krev, která může v budoucnu zachránit život vašemu dítěti nebo jeho sourozenci. Za odběr pupečníkové krve se v porodnici platí. Maminkám, které chtějí této možnosti využít, přispívá na odběr pupečníkové krve Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR. (Více)


Ředitelka SZÚ rezignovala, kontroly ukázaly pochybení

|20.2.2018| Praha 20. února (ČTK) - Ředitelka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Jitka Sosnovcová dnes rezignovala. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví na svém webu. V pondělí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zveřejnil výsledky kontroly hospodaření ústavu, ministerstvo je označilo za alarmující. Kontrola odhalila porušení rozpočtové kázně za 67 milionů korun, chyby v zadávání veřejných zakázek a nefunkční vnitřní kontrolu. (Více)


ZČU má peníze EU na modelování biologických dějů a studium orgánů

|20.2.2018| Plzeň 20. února (ČTK) - Západočeská univerzita (ZČU) dostane desítky milionů korun evropských dotací na modelování biologických dějů, studium mikrostruktury orgánů a tvorbu virtuálního modelu člověka pro klinickou a průmyslovou praxi. Jde o projekt Aplikace moderních technologií v medicíně a průmyslu, který přinese nová technická řešení pro moderní medicínské přístupy vyvíjené s lékaři. ČTK to řekla mluvčí ZČU Šárka Stará. (Více)


Přehled personálních změn ve zdravotnictví za současné vlády

|20.2.2018| Praha 20. února (ČTK) - Přehled personálních změn na důležitých postech v resortu zdravotnictví za současného ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha (ANO): (Více)


Chrudimská nemocnice neoperuje, zdravotní sestry mají chřipku

|20.2.2018| Chrudim 20. února (ČTK) - Chrudimská nemocnice musí do odvolání omezit operační program a odložit objednané operační zákroky. Chřipková epidemie zasáhla i zdravotnický personál. ČTK to dnes sdělil mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Dušan Korel. (Více)


Pesticidy ve Francii nejčastěji obsahují hrozny, třesně a celer

|20.2.2018| Paříž 20. února (ČTK) - Hrozny, mandarinky, třesně nebo řapíkatý celer. U těchto plodin byla v uplynulých letech ve francouzských obchodech největší pravděpodobnost, že budou obsahovat stopy pesticidů. V nové studii to uvádí nevládní organizace Générations futures (příští generace), která svůj verdikt opírá o data francouzského úřadu pro konkurenci a kontrolu kvality výrobků (DGCCRF) z let 2012 až 2016. U 19 druhů ovoce byly vzorky kontaminované v 73 procentech případů, u 33 druhů zeleniny se stopy pesticidů vyskytly ve 41 procentech vzorků. (Více)


Chatování a sociální sítě nejsou cizí 55 % českých seniorů. Bojují díky nim se samotou i depresemi

|20.2.2018| Brno, 20. února 2018 (Senior Safe) - Čeští senioři se internetu nebojí. Dle aktuálního výzkumu společnosti Seznam nazvaného Starci na netu využívá notebook nebo stolní počítač drtivá většina z nich. Na internetu nejčastěji posílají e-maily, hledají informace nebo nakupují. Více než 60 % osob starších 65 let pak využívá chat a sociální sítě ke komunikaci s rodinou. Moderní technologie tak mohou být účinnou zbraní v boji proti izolaci, osamělosti a depresi seniorů. (Více)


ČPZP vrátí pojištěncům přes 6 milionů Kč za léky a doplatky

|20.2.2018| Ostrava, 20. února 2018 (ČPZP) – Částku vyšší než 6 milionů korun vrací v těchto dnech Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) celkem 8 171 pojištěncům, kteří v posledním čtvrtletí minulého roku překročili takzvaný ochranný limit na doplatky za léky. (Více)


Průzkum: Nejlepší sex si užívají šedesátníci. Muži v 64 letech, ženy v 66

|20.2.2018| Havířov, 20. února 2018 (Růžový slon) - Nejlepší sex ve dvaceti či třiceti? Ani zdaleka. Nejnovější průzkum agentury Research Now ukázal, že nejlepší sexuální zážitky přicházejí pro single muže i ženy po šedesátce. Starší lidé mohou těžit ze svých zkušeností, dobře znají své tělo a vědí, co jim dělá dobře. Dřívější studie navíc prokázaly, že navzdory zažité představě lidé pokračují ve svém sexuálním životě mnohdy i po osmdesátých narozeninách. (Více)


NKÚ: Státní zdravotní ústav chyboval při zadávání zakázek

|19.2.2018| Praha 19. února (ČTK) - Státní zdravotní ústav (SZÚ) chyboval v letech 2014 až 2016 ve výběrových řízeních týkajících se především nákupů zdravotnického materiálu. V uvedeném období mu navíc nefungoval vnitřní kontrolní systém. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu, který v souvislosti se zjištěnými nedostatky oznámil finančnímu úřadu podezření na porušení rozpočtové kázně za 67 milionů korun. Ministerstvo zdravotnictví, které je zřizovatelem ústavu, považuje závěry NKÚ za alarmující a bude po jeho ředitelce Jitce Sosnovcové požadovat vysvětlení. (Více)


Modernizace onkologického centra v Ústí končí, stála 300 milionů

|19.2.2018| Ústí nad Labem 19. února (ČTK) - Modernizace onkologického centra v Ústí nad Labem končí. Zbývá postavit parkoviště a zřídit terapeutickou část. Náklady činily 300 milionů korun. Krajská zdravotní (KZ), pod niž centrum patří, má ještě v plánu obnovu lineárního urychlovače a pořízení automobilů pro mobilní hospic, který pečuje o umírající pacienty. ČTK to dnes řekl ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala. (Více)


Praktici se naučí poznat psychopata a zasmát se v ordinaci

|19.2.2018| Praha, 19. 2. 2018 (SPL ČR, OSPDL ČLS JEP, SPLDD ČR) – Lékař je lékem sám o sobě – musí se umět dávkovat a znát svoje nežádoucí účinky. Toto bude jedna z vět, kterou uslyší 1500 lékařů a sester na Kongresu primární péče od psychiatra Radkina Honzáka. V rámci své přednášky Psychopati mezi námi a Humor a smích v životě a v medicíně, zkusí praktické lékaře přimět k využívání humoru. Na dvoudenní akci se do Prahy sjedou lékaři pro dospělé, děti a dorost a zdravotní sestry z celé republiky už tento pátek. Kongres jim nabídne znalosti ze světa kardiologie, akutní medicíny, neurologie a řady dalších oborů. (Více)


V Praze se koná Den dětské onkologie, připomíná nádor oka

|17.2.2018| Praha 17. února (ČTK) - Rodiny s dětmi, které léčí nebo léčily se zhoubným nádorem, přišly dnes do centra Prahy na akci Den dětské onkologie. Tématem letošního čtvrtého ročníku je nádor oka zvaný retinoblastom. Součástí programu u Národního divadla byla beseda o dětské onkologii, taneční vystoupení či grafická dílna pro děti výtvarnice Elišky Podzimkové, která se s nádorem sama léčila. (Více)


 

Starší aktuality 

Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz