PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
  Lékárny
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 

Aktuality

Pacientům pomáhají nejen inovativní léky, ale i IT technologie

|24.11.2017| Praha, 24. listopadu 2017 (MSD) – Velké farmaceutické firmy se v posledních letech nesoustředí pouze na výzkum a vývoj léků, ale hledají i způsoby, jak by mohly prostřednictvím IT technologií pomoci lékařům a pacientům se správnou léčbou. (Více)

Nemocnice Zdravotnického holdingu nabízí pacientům kratší čekací doby na některé plánované výkony

|24.11.2017| Nový Bydžov, 24. 11. 2017 (ZH KHK) - Na plánovanou endoprotézu kyčle nebo kolene do Rychnova nad Kněžnou, na operaci žlučníku nebo kýly třeba do Jičína, Trutnova či Dvora Králové nad Labem. Pacienti mohou některé nejčastější operace podstoupit v nemocnicích Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje již během několika týdnů a zkrátit si tak dlouhé čekání na operaci. Seznam nabízených výkonů i s předpokládanými termíny zveřejní jednotlivé nemocnice na svých webech. (Více)


ČPZP v roce 2018 vynaloží na zdravotní služby klientů 30,6 miliardy korun, o 2,1 miliardy více než letos

|24.11.2017| Ostrava, 24. listopadu 2017 (ČPZP) - Správní rada České průmyslové zdravotní pojišťovny na svém středečním zasedání projednala a jednomyslně schválila návrh Zdravotně pojistného plánu ČPZP na rok 2018. Rozpočet druhé největší zaměstnanecké zdravotní pojišťovny v České republice je sestaven jako vyrovnaný. (Více)


Novela vyhlášky zmírní omezení pro řidiče s cukrovkou

|23.11.2017| Praha 23. listopadu (ČTK) - Připravovaná novela vyhlášky o způsobilosti k řízení motorových vozidel by od roku 2018 měla zmírnit podmínky pro řidiče s cukrovkou. Budou ale muset častěji na kontroly. Přísnější bude pro pacienty s vážnými nemocemi srdce a cév. Ministerstvo zdravotnictví novelu předložilo do připomínkového řízení. Návrh upravuje česká nařízení podle směrnice Evropské komise. (Více)


V Ostravě se budou vzdělávat ortoticko-protetičtí technici

|23.11.2017| Ostrava 23. listopadu (ČTK) - Ostravská Střední odborná škola Ahol od příštího školního roku nabídne zájemcům nový studijní obor Ortoticko-protetický technik. Vzdělávat tak bude odborníky, kteří ve spolupráci s lékaři vyvíjejí ortézy a protézy pro lidi po automobilových nehodách, úrazech či s postižením. ČTK o tom informovala ředitelka školy Radmila Sosnová. Podle ní bylo obdobný obor dosud možné studovat pouze na jediné střední škole v Praze. (Více)


Corriere della Sera: Jak odolávat vlčímu hladu

|23.11.2017| Řím 23. listopadu (ČTK/Corriere della Sera) - Když se snažíme shodit nějaké ty kilogramy, není vždy snadné odolávat kručení v břiše. Podle expertů je však možné odolávat pokušení a dodržovat dietu, aniž bychom vynechávali jídlo, píše italský deník Corriere della Sera. (Více)


1. prosince – Světový den boje proti AIDS. HIV pozitivních lidí v ČR každoročně přibývá, ZP MV ČR na jejich léčbu loni vydala téměř 55 milionů Kč

|23.11.2017| Praha 23. listopadu 2017  (ZP MV ČR) – V roce 2016 vzrostl výrazně počet nově zachycených případů infekce HIV v České republice, jak uvedl Český statistický úřad. Celkem bylo zjištěno 286 nových případů. Rostoucí trend je pozorován od roku 2002 a současné počty představují téměř šestinásobek tehdejšího stavu.1 Celorepublikovým statistikám se podobají i meziroční srovnání Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR). Ta na léčbu pojištěnců s HIV infekcí v roce 2016 vydala o 13,5 milionu Kč více než v roce předchozím. (Více)


Chemoterapie bez vypadání vlasů? Ano, díky chlazení

|23.11.2017| Praha, 23.11.2017 (Nemocnice Na Bulovce) - Systémová léčba rakoviny s sebou přináší možné vedlejší nežádoucí účinky, jako jsou např. nevolnost, zvracení nebo porucha krvetvorby, které dnes mohou být podpůrnými terapiemi výrazně zmírněny. Ztrátu vlasů způsobenou chemoterapií obecně vnímáme jako doprovodný jev, se kterým se někteří pacienti lépe a jiní hůře smiřují. Ankety mezi pacienty na toto téma ukazují, že ztráta vlasů je pro mnoho pacientů tím nejhorším doprovodným jevem, který chemoterapie přináší. (Více)


O čem radši pacienti nemluví? 15 % z nás trpí dlouhodobě bolestmi břicha, průjmy, zácpou nebo nadýmáním

|23.11.2017| Praha, 23. 11. 2017 (Focus Agency) - Opakované bolesti břicha, nadýmání, častý průjem nebo naopak zácpa – zdravotní komplikace, o kterých se nemluví s kamarády ani s lékaři (k tomu se dostane jen necelá třetina nemocných). Přitom kombinací některých z těchto příznaků, které spojuje diagnóza syndromu dráždivého tračníku (IBS), trpí 15 % Evropanů, častěji žen. Mezi nejdůležitější spouštěče zdravotních komplikací patří jídelníček a stres. Proto je velmi překvapivé, že se tento syndrom objevuje také u 6–14 % dětí a dospívajících. (Více)


Sexuolog: Sex v období menopauzy si mnoho žen užije více než kdy dříve. Je důležité se toho nebát

|23.11.2017| Vrbno pod Pradědem, 23. listopadu 2017 (LESENSKY.cz) - Jedním z největších mýtů je, že všechny ženy přestávají mít v době menopauzy chuť na sex. Přechod nemusí nutně znamenat počátek konce sexuálního života. V období menopauzy může být totiž milostný život stejně bohatý jako dříve, ne-li lepší. Spolu s klimakteriem končí nutnost používání antikoncepce a ženy se již nemusejí stresovat nechtěným otěhotněním. Ve věku nad 40 let se navíc většinou nejedná o naléhavé ukojení chtíče, ale především o citové naplnění vztahu. A kromě toho jsou sexuálně aktivní ženy zdravější, sebevědomější a také šťastnější. (Více)


Zrakově postiženým svítá naděje na online přístup k bankovnímu účtu

|23.11.2017| Praha, 23. 11. 2017 (Narrative Media) – Uhradit účet za plyn, koupit si v e-shopu nabíječku na mobil, zaplatit online dárek k Vánocům – běžná věc pro většinu české populace, a naopak neřešitelný problém pro tisíce slabozrakých a nevidomých. Když potřebují zadat platbu, musí požádat o pomoc někoho ve svém okolí anebo vzít hůl a psa a vyrazit do banky osobně. (Více)


Ve zlínské nemocnici je modernější babybox,původní sloužil 10 let

|22.11.2017| Zlín 22. listopadu (ČTK) - Ve zlínské krajské nemocnici byl dnes instalován modernější babybox. Původní schránka pro novorozence tam byla již od roku 2007. Odloženy do ní byly za tu dobu dvě holčičky, 8. prosince 2010 Věra a 8. března 2014 Gabriela, řekla dnes ČTK mluvčí krajských nemocnic Dana Lipovská. Babybox ve zlínské nemocnici byl před deseti lety prvním ve Zlínském kraji a pátým v celé zemi. (Více)


Vědec z Brna přišel na metodu, která rychleji odhalí mrtvici

|22.11.2017| Brno 22. listopadu (ČTK) - Neurolog Ondřej Volný z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně přišel na to, že nová metoda zobrazení mozku pomůže rychleji odhalit mrtvici. Díky tomu se může pacientům dříve dostat odborné pomoci, čímž se sníží riziko úmrtí a trvalých následků. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Petra Veselá. Volný zároveň pracuje v centru klinického výzkumu nemocnice. Za své poznatky získal v Záhřebu ocenění Danubius Young Scientist Award určené pro vynikající mladé vědce v širším podunajském regionu. (Více)


Senioři v domovech jsou často ohroženi nevhodnými léky

|22.11.2017| Praha, 22. listopadu 2017 (Ústav lékového průvodce) – Starší lidé v zařízeních sociální péče jsou ohroženi užíváním vysokého počtu léků, léků nevhodných k jejich věku či zdravotnímu stavu, nevhodnými kombinacemi léků nebo jejich vysokými dávkami. Domovy seniorů se dlouhodobě potýkají s nedostatkem praktických lékařů i specialistů, kteří mohou zdravotní stav klientů pravidelně sledovat. Stejně tak se jim nedostává zkušených zdravotních sester a ošetřovatelů. Segment zdravotně sociálních služeb je chronicky podfinancován. Potvrzují to výsledky ze tříletého šetření neziskové organizace Ústav lékového průvodce a klinických farmaceutů. Partnery projektu jsou Nemocnice Na Homolce a její tým zkušených klinických farmaceutů pod vedením PharmDr. Milady Halačové, Ph.D., a Státní ústav pro kontrolu léčiv. (Více)


Nejlepší zaměstnavatel  je takový, který pomůže vyřešit nelehkou životní situaci. Zaměstnanci Lázní Luhačovice hodnotili benefity

|22.11.2017| Lázně Luhačovice 22. listopadu 2017 (Paper Life) - Ideální zaměstnání je takové, kde se člověk může seberealizovat, dá se v něm dobře vydělat, kariérně růst, má mnoho benefitů a je v krásném prostředí. Každý zaměstnanec má však různá očekávání a každého naplňuje a motivuje něco jiného. Akciová společnost Lázně Luhačovice, zaměstnávající téměř šest stovek pracovníků, se snaží co nejlépe přizpůsobit benefity požadavkům svých zaměstnanců. K dlouhodobým prioritám firmy patří cílená podpora při vzdělávání a zvyšování kvalifikace. Řadu dalších zaměstnaneckých výhod, které plynou z postavení společnosti, mohou využívat nejen sami zaměstnanci, ale i jejich blízcí. Zde je pár názorů co jim práce v akciové společnosti přináší a jaké benefity považují za nejlepší. (Více)


Obliba chytrých drog stoupá, působí jako prevence civilizačních chorob

|22.11.2017| Praha, 22. listopadu 2017 (Mentis Lab) – V roce 2015 dosáhl objem světového trhu s tzv. nootropickými přípravky částky 1,3 miliardy dolarů, do roku 2024 by měl stoupnout na celkem šest miliard dolarů. Rostoucí trend konzumace nootropik se týká i České republiky. Specifickou kategorií jsou tzv. přírodní nootropika. (Více)


Tři z pěti lidí trpí stresem v práci. Může za to pracovní zátěž i mezilidské vztahy

|22.11.2017| Praha, 22. listopadu 2017 (Talentica) Stresem v práci trpí téměř 60 % zaměstnanců. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu StressPulse společnosti ComPsych. Pracovní zátěž je hlavní příčinou stresu pro 39 % zaměstnanců, problémy v mezilidských vztazích nejvíce stresují 31 % lidí. Zaměstnanci se snaží pracovní stres snížit pomocí častějších přestávek, vyšším pracovním nasazením nebo dnem volna. Podle odborníků však mohou pracovní stres omezit i sami zaměstnavatelé.   (Více)


Kriminalisté začali vyšetřovat hospodaření náchodské nemocnice

|21.11.2017| Náchod 21. listopadu (ČTK) - Policie začala vyšetřovat hospodaření krajské nemocnice v Náchodě. Kriminalisté zatím nikoho neobvinili. ČTK to dnes řekla mluvčí náchodské policie Eva Prachařová. "Přijali jsme trestní oznámení, které se týká hospodaření nemocnice. Mohu potvrdit, že vedeme trestní řízení proti neznámému pachateli, týká se prověřování hospodaření nemocnice. Obvinění zatím nikomu sděleno nebylo," řekla Prachařová. (Více)


Ztrácení věcí a nepozornost mohou být příznak duševní poruchy

|21.11.2017| Praha 21. listopadu (ČTK) - Časté zapomínání či ztrácení věcí, nepozornost a chaotičnost mohou být příznakem duševní nemoci. Poruchou pozornosti s hyperaktivitou označovanou anglickou zkratkou ADHD může trpět dvě až pět procent dospělých. Diagnóza bývala dříve spojovaná hlavně s dětmi, studie ale prokázaly, že u 60 procent pacientů se přenese do dospělosti. Uvedli to dnes odborníci na tiskové konferenci. (Více)


Průzkum: Jen čtyři procenta mladých lidí nepijí alkohol

|21.11.2017| Praha 21. listopadu (ČTK) - Mezi lidmi od 18 do 30 let jsou jen čtyři procenta abstinentů, zatímco 90 procent mladých Čechů pije alkohol minimálně jednou měsíčně. Ukázal to říjnový průzkum agentury Ipsos pro likérku Stock Plzeň Božkov. Piva se alespoň občas napije 72 procent dotázaných, vína 65 procent, tvrdý míchaný alkohol stejně jako radlery a pivní mixy konzumuje 46 procent mladých. (Více)


Test: Špatný zrak nebo slabé brýle má 71 pct řidičů

|21.11.2017| Praha 21. listopadu (ČTK) - Špatný zrak nebo nedostatečně silné brýle má 71 procent testovaných řidičů, vyplývá z testu. Většina z nich si to ale neuvědomuje, ještě před testem o ostrosti svého zraku nepochybovalo 58 testovaných řidičů. Vyplývá to z měření, které na 2880 dobrovolnících uskutečnil Autoklub ČR ve spolupráci Besipem a optikou Carl Zeiss. (Více)


Nová léčba virové hepatitidy C: účinnost je téměř 100%

|21.11.2017| Praha, 21. 11. 2017 (Medica Healthworld) - Záludné a velice vážné onemocnění, které může i desítky let probíhat s minimálními příznaky. To je virová hepatitida typu C (HCV). Svým nositelům téměř ve všech případech přivodí fibrózu a mnohým i cirhózu jater, v nejhorším případě selhání jater nebo hepatocelulární karcinom, které mohou bez transplantace vést až ke smrti. (Více)


ČPZP vrací přeplatky. Za 3. čtvrtletí dostanou klienti 2,7 mil. Kč

|21.11.2017| Ostrava, 21. listopadu 2017 (ČPZP) – Více než 2,7 milionu korun vrací v těchto dnech Česká průmyslová zdravotní pojišťovna 3051 pojištěncům, kteří ve třetím letošním čtvrtletí překročili takzvaný ochranný limit na doplatky za léky. (Více)


Senioři touží po společnosti. Pomohou Hlídačky.cz

|21.11.2017| Praha, 21. 11. 2017 (Narrative Media) – „Hledáme pomoc v domácnosti u dědečka, 77 let. Děda je soběstačný, jezdí i autem a vyřídí si prozatím sám vše, co potřebuje. Jen ty domácí práce nezvládá a konečně si nechá pomoct… Jde nám o to, že v budoucnu může potřebovat více péče a takto by si na někoho zvykl a bylo by to snadnější.“ Takto zní jeden z inzerátů lidí, kteří hledají péči pro svého starého rodiče či prarodiče. Stárnutí populace se stává jednou z nejzávažnějších a nejdiskutovanějších společenských otázek ve všech zemích světa, Česko nevyjímaje. (Více)


Sociální sítě učí teenagery bezpečnému sexu, odhalil výzkum

|21.11.2017| Havířov, 21. listopadu 2017 (Růžový slon) - Sociální sítě neslouží pouze k pobavení, představují také oblíbený zdroj, odkud mladí lidé čerpají informace o zdravé sexualitě a o způsobech, jak rizika spojená se sexem snížit. Vyplývá to z nejnovějšího výzkumu odborníků z University of Pennsylvania, kteří zjistili, že zhlédnutí příspěvku o bezpečném sexu na jakékoliv sociální síti působí na teenagery jako dobrá prevence rizikového chování. (Více)


 

Starší aktuality 

Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz