PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
  Lékárny
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 
Nabídka zaměstnání
 

Aktuality

Hygienička: Vánoční trhy přináší zvýšené riziko nákazy žloutenkou

Brno 9. listopadu (ČTK) - Jihomoravané by s ohledem na nadcházející vánoční trhy měli více dbát na hygienu rukou, v regionu stále hrozí nákaza žloutenkou při konzumaci jídla neumytýma rukama. ČTK to dnes řekla vedoucí protiepidemického oddělení jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Jižní Morava se loni potýkala s vysokým počtem nakažených žloutenkou, a přestože se letos situace zklidnila, nové případy stále přibývají. Od začátku roku je jich v kraji 72. Loni bylo na jižní Moravě skoro 450 případů.

Epidemie nejvíce zasáhla Brno a jeho okolí. Právě v Brně začnou ve druhé půli listopadu vánoční trhy, které kromě různého sortimentu nabídnou i stánky s jídlem. "Letos je riziko šíření menší než loni, kdy bylo možných zdrojů nákazy bezpochyby více. Lidé by se však neměli nechat uchlácholit s tím, že si nemusejí dávat pozor. Riziko nákazy bylo, je a stále bude," uvedla hygienička. Podle ní v posledním týdnu přibyl jeden nově nakažený. Loni týdně bylo až 30 nemocných. V dřívějších letech byl počet nakažených kolem 20 za celý rok.

Pokud si lidé budou kupovat jídlo, měli by si nejprve umýt ruce teplou vodou, mýdlem a použít čistý ručník. "Ne vždy je to ale možné, a proto jsou určitě na místě alespoň dezinfekční ubrousky nebo gely," doplnila Ciupek. Řekla, že i když se situace na jižní Moravě uklidňuje, například na Slovensku propukla epidemie žloutenky a řeší ji i v Ústeckém kraji. "V dnešní době a hlavně před svátky je přitom pohyb obyvatelstva takový, že se populace prolínají," poznamenala.

Virus se vylučuje stolicí. Do těla vniká ústy při konzumaci potravin neumytýma rukama. Hygienici proto nabádají k umývání rukou teplou vodou a mýdlem po každé návštěvě toalety, po návratu z venku domů i před každým jídlem. Není vhodné ani sdílet svačinu, pití, cigaretu nebo ručník. Mezi příznaky nemoci patří zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů, nevolnost a také zežloutnutí očního bělma a kůže.

hor hjPHARMnews využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.www.ctk.cz


  Zpět

Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz