PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
  Lékárny
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 
Nabídka zaměstnání
 

Aktuality

Praktickým lékařům pomáhá při léčbě deprese webový projekt

Zlín 9. listopadu (ČTK) - Webový projekt, který má praktickým lékařům pomoci správně rozeznat a léčit depresi, představil dnes na zlínské konferenci Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti J.E. Purkyně lékař Ladislav Slováček. Problém je v tom, že řada praktických lékařů se bojí předepisovat antidepresiva, raději předají pacienta do rukou specialisty, řekl dnes ČTK Slováček, který provozuje ambulanci praktického lékaře pro dospělé v Hradci Králové.

Webové stránky www.rozpoznejtedepresi.cz podle něj umožní praktikům získat aktuální data o depresi, diagnostice i léčbě. "Mnozí se tam najdou, protože tam budou kazuistická sdělení, která mají trošku navádět praktické lékaře nebát se sáhnout po antidepresivech a adekvátně pacienty medikovat," uvedl Slováček.

O portálu, jehož garantem je kromě Slováčka i Eva Češková z psychiatrické kliniky brněnské fakultní nemocnice, se poprvé mluvilo na loňské konferenci Společnosti všeobecného lékařství, první část byla představena letos na jaře, dnes byla prezentována druhá část.

"Základem diagnostiky je pohovor s pacientem a jeho pozorování. Praktik by měl depresi léčit, když je mírné nebo střední intenzity, když si to pacient přeje a když už v minulosti epizody zvládl bez psychiatra. K psychiatrovi by měl praktik pacienta odeslat, pokud si to pacient výslovně přeje. V případech, kdy má praktik pochybnosti, když jde o bipolární poruchu, deprese je těžká a opakuje se nebo na ni nezabírají léky," uvedl Slováček.

Ve světě depresí trpí odhadem 300 milionů lidí, v Evropě asi 40 milionů lidí. Mezi lety 2005 až 2015 se výskyt deprese zvýšil o téměř 20 procent. Zatímco ve světě výskyt deprese stoupá, v Česku se v posledních letech výskyt depresivního syndromu mírně snížil.

jmk hjPHARMnews využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.www.ctk.cz


  Zpět

Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz