PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
  Lékárny
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 
Nabídka zaměstnání
 

Aktuality

FN Plzeň provedla artroskopickou operaci nádoru kyčle

Plzeň 4. prosince (ČTK) - Artroskopickou operaci nádoru na kyčelním kloubu provedli lékaři plzeňské fakultní nemocnice. Podle dostupných informací to byla nejen první taková operace v ČR, ale i v zemích bývalého východního bloku, řekl dnes ČTK operatér Petr Zeman. Lékaři šetrným a méně invazivním způsobem odstranili před šesti týdny nezhoubný nádor dvaadvacetiletému studentovi. Odborníci Kliniky ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí ročně provedou kolem sta artroskopických operací na kyčelním kloubu. Jedním z pacientů byl před dvěma lety i slovenský prezident Andrej Kiska, řekl Zeman.

Student Jan trpěl přes rok krutými bolestmi pravé kyčle. Odborníci, které navštívil, sice diagnostikovali útvar uvnitř kyčle, ale nebyli si jisti řešením. "Před rokem jsem začal cítit bolest v pravé kyčli, která postupně přecházela do urputné bolesti v třísle a vystřelovala do celé nohy. Pro bolesti jsem nemohl chodit a tlumil jsem je stále silnějšími léky, které mi způsobily zánět žaludku. Poslední měsíce byly bolesti tak kruté, že jsem musel užívat opiátové náplasti," řekl pacient. Díky šetrnému zákroku a minimálnímu zásahu do zdravé okolní tkáně Jan už ve třetím týdnu po operaci odložil berle. Nyní je zcela bez bolesti a nutnosti užívání analgetik.

Ojedinělost zákroku je podle Zemana v artroskopickém řešení. "Tento výkon jsme provedli miniinvazivně ze dvou vpichů délky 1,5 centimetru místo otevřené operace, při které by Honza musel podstoupit výkon rozsáhlým operačním přístupem délky minimálně 20 centimetrů s dlouhodobou rekonvalescencí," řekl Zeman. Při operaci lékaři artroskopicky diagnostikovali celý kloub, odstranili těžké sekundární změny způsobené růstem nádoru a současně odstranili nádor v celém rozsahu. Nádor vyrůstal z kosti a zasahoval do nitra kyčelního kloubu. Blízkost útvaru u velkých cév a nervů značně komplikovala operační přístup.

"Výsledky vyšetření potvrdily, že se naštěstí jednalo o nezhoubný kostní nádor, který typicky způsobuje kruté bolesti a v oblasti kyčle se vyskytuje raritně," dodal Zeman.

Lada Pešková kšPHARMnews využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.www.ctk.cz


  Zpět

Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz