PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
  Lékárny
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 

Aktuality

Urologové FN Plzeň dostali vybavení pro biopsii prostaty

Plzeň 4. prosince (ČTK) - Vybavení zákrokového sálu pro diagnostiku rakoviny prostaty dostala z výtěžku sbírky kampaně Movember plzeňská fakultní nemocnice. Lékaři dostali nový urologický a gynekologický zákrokový stůl, tři speciální pistole pro provádění biopsie prostaty a punkční nástavce k sondě sonografického přístroje, vše za víc než čtvrt milionu korun.

Loni se v Česku při sbírce Movember, která je součástí celosvětové kampaně zaměřené na prevenci rakoviny prostaty, vybralo asi 3,5 milionu korun. Letos ještě není vše sečteno, řekl dnes ČTK předseda Nadačního fondu Muži proti rakovině a primář urologie Thomayerovy nemocnice v Praze Roman Zachoval.

"Mužské zdraví je stále podceňováno. Zatímco dívky chodí na pravidelné gynekologické prohlídky od mládí, muži nic takového nedělají. Lékaře vyhledají až v momentě objektivních problémů, kdy ale bohužel může být a bývá i pozdě," řekl. V Česku se podle něj ročně diagnostikuje kolem 7000 nových případů rakoviny prostaty, z toho zhruba 20 až 25 procent pacientů přichází pozdě a lékaři jim už nedokážou pomoci. Radikální odstranění prostaty podstoupí ročně v ČR kolem 3000 mužů. Ne všichni muži, u kterých lékaři rakovinu prostaty zjistí, musí jít na radikální operaci.

Pokud pacient přijde včas a rakovina je podchycena, přežívá vysoké procento pacientů. Rakovina prostaty je snadno zjistitelná z krevních testů, z takzvaných PSA markerů. Při jejich zvýšené hodnotě lékaři přistupují k biopsii prostaty. V plzeňské fakultní nemocnici, kterou využívají pacienti z Plzeňského a Karlovarského kraje, udělají ročně na 400 biopsií. Kolem 150 pacientů zde podstoupí radikální odstranění prostaty, řekl přednosta urologické kliniky nemocnice Milan Hora.

Počet urologických pacientů, nejen s rakovinou prostaty, v posledních letech výrazně stoupá. "V roce 2002 jsme měli za rok na klinice 1400 hospitalizací a 10.000 ambulantních vyšetření. Letos to bude tak 3400 hospitalizací a na 40.000 ambulantních vyšetření při stejném spádovém území," řekl Hora.

Urologická klinika získala v borském areálu fakultní nemocnice prostory bývalé angiografie. Po drobných stavebních úpravách tam nemocnice plánuje vytvořit nové pracoviště k provádění urologických zákroků v režimu ambulantní a jednodenní urologie.

Lada Pešková sdPHARMnews využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.www.ctk.cz


  Zpět

Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz