PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
  Lékárny
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 

Aktuality

Odbory kritizují návrh na zavedení dvojího zdravotního pojištění

Praha 5. prosince (ČTK) - Odbory kritizují návrh na případné zavedení dvojího zdravotního pojištění, s nímž přišel Svaz zdravotních pojišťoven. Zdravotní připojištění, z něhož by se mohl hradit nadstandard či neproplácené zákroky, by podle odborářů zvýšilo zaměstnancům pojistné, narušilo ústavní principy bezplatné zdravotní péče a bylo v rozporu s evropskou legislativou. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to dnes uvedla v prohlášení, které zaslala ČTK.

O návrhu svazu na zavedení připojištění informovala Česká televize(ČT). Podle záměru by se zdravotní pojištění mělo skládat ze dvou složek. Základní by byla pro všechny stejná. Druhou, která by se pohybovala kolem 140 korun měsíčně, by si pojišťovny stanovily samy a klientům za ni nabízely nadstandardní péči. Mohly by si díky ní také konkurovat. Návrh má podporu hnutí ANO, ODS, lidovců a TOP 09, proti jsou ČSSD a komunisté, podle Pirátů by mělo být připojištění dobrovolné, uvedla ČT.

"ČMKOS varuje před snahou některých zdravotních pojišťoven zavést takzvanou druhou platbu zdravotního pojištění. Považuje to za nebezpečný signál, jak zatížit pojištěnce. Pod krásnými slovy o podpoře pacientů a zlepšování kvality péče se skrývá zvýšení zdravotního pojištění pro zaměstnance," uvedla centrála v prohlášení. Podle ní by komerční připojištění narušilo ústavní princip, podle něhož mají lidé s veřejným zdravotním pojištěním nárok na bezplatnou péči. Nový model by byl i v kolizi s evropskou legislativou, uvedla ČMKOS.

Budoucí vládní hnutí ANO ve svém volebním programu píše i o zdravotním pojištění. Uvádí, že není jasné, co se z něj platí a za co lékaři mohou žádat příplatek. Hnutí uvádí, že zdravotnictví potřebuje "nové impulsy, které postaví občany do role zodpovědných zákazníků", co pečují o své zdraví. Zdravotní pojišťovny by zas měly nabízet nové produkty a mít odpovědnost za kvalitu služeb.

Prezident Miloš Zeman se chystá ve středu šéfa ANO Andreje Babiše jmenovat premiérem, jeho vládu za týden. Ministrem zdravotnictví by se měl stát Adam Vojtěch. Místopředseda ČSSD Milan Chovanec dnes uvedl, že sociální demokraté Babišův menšinový kabinet nepodpoří, a to mimo jiné právě kvůli plánům příštího šéfa zdravotnického resortu.

Nadstandardy v minulosti zavedla pravicová vláda. Ústavní soud je pak zrušil, podle něj nestačilo jen jejich vymezení ve vyhlášce. Poslanci ANO před dvěma lety navrhli úpravu, podle níž měli pacienti mít možnost dorovnat rozdíl mezi úhradou zdravotní pojišťovny a skutečnou cenou dražší služby. Návrh neuspěl.

ktk jwPHARMnews využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.www.ctk.cz


  Zpět

Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz