PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
  Lékárny
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 
Nabídka zaměstnání
 

Aktuality

Zemědělské podniky na Zlínsku musí z polí odstranit zbytky plodin

Zlín 8. ledna (ČTK) - Zemědělské podniky na Zlínsku, které nesměly kvůli africkému moru prasat sklízet úrodu, musejí do konce ledna zlikvidovat zbytky plodin na polích, a to jejich odstraněním nebo rozbitím. Poté jsou povinny postarat se i o dezinfekci půdy. ČTK to dnes řekl náměstek ministra zemědělství Jiří Šír. Firmám zmíněné zásahy nařizují už dříve přijatá mimořádná veterinární opatření.

Dezinfekci musejí podniky provést vápněním v množství dvou tun na hektar. Následně mají povinnost zbytky rostlin a vápenaté hnojivo zapravit do půdy podmítkou nebo orbou. Zapravení do půdy se podle Šíra nevztahuje na pozemky s podsevem. "Po splnění uvedených opatření pak budou moci podniky s polnostmi, na kterých musely do konce roku udržovat nesklizenou úrodu, nakládat podle svého uvážení," uvedl Šír.

Nesklizené plodiny sloužily jako úkryt pro divoká prasata. Na základě mimořádných veterinárních opatření musely zůstat na ploše 117,82 hektarů, které spravují společnosti Plemenářské služby, Družstvo Zádveřice - Raková, Fytos zemědělská obchodní a Agrodelta. Podle Petra Slováka, jednatele a agronoma poslední zmíněné firmy, podnik s odstraňováním plodin ještě nezačal. "Klimatické podmínky nám to zatím neumožňují. Obdělávání půdy je nyní podstatně náročnější než například v říjnu," řekl ČTK Slovák.

Agrodelta podle něj kvůli přijatým opatřením musela na zhruba 45 hektarech zanechat nesklizenou řepku, pšenici a kukuřici. "U ministerstva zemědělství jsme zažádali o finanční náhradu. Zatím nám byla vyplacena záloha, která pokrývá zhruba 75 procent nárokovaných ztrát," uvedl Slovák.

Podle Šíra byla čtyřem uvedeným zemědělským podnikům na základě žádostí o zálohu na náhradu nákladů a ztrát ministerstvem zemědělství přiznána a vyplacena záloha ve výši necelých 3,7 milionu korun. Státní veterinární správa kvůli nedávnému rozšíření choroby mimo vysoce rizikovou oblast lemovanou ohradníky plánuje v nejbližších dnech nařídit soupis všech malochovů prasat ve Zlínském kraji. Veterináři budou chtít, aby kvůli moru pokud možno malochovatelé s činností přestali.

Na Zlínsko by se také měli vrátit policejní lovci. Ještě však není jasné, kdy se tak stane, ani kolik jich bude. Přímo v oblasti, kde se uhynulá prasata našla, budou podmínky lovu zpřísněny nebo bude zakázán, aby ze zóny prasata nevybíhala ven. Lovit se tak bude v okolí.

Africký mor prasat není nebezpečný pro člověka, kromě divočáků však zabíjí i domácí prasata. První případ choroby v Česku potvrdili veterináři u dvou uhynulých zvířat nalezených loni v červnu na okraji Zlína. Od té doby byla choroba potvrzena u více než 200 uhynulých, ulovených či odchycených zvířat.

Viktor Chrást hjPHARMnews využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.www.ctk.cz


  Zpět

Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz