PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
  Lékárny
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 
Nabídka zaměstnání
 

Aktuality

V JAR přibývají oběti listeriózy, zdroj nákazy je stále nejasný

Johannesburg 8. ledna (ČTK) - Už 61 obětí listeriózy registrují úřady v Jihoafrické republice od loňského ledna, kdy začaly šíření infekčního onemocnění monitorovat. Jídlem se kvůli němu za poslední rok otrávilo celkem 727 osob, řekl dnes jihoafrický ministr zdravotnictví Aaron Motsoaledi. Na začátku prosince bylo potvrzených případů 557 a obětí pouze 36.

Podle potravinové mikrobioložky Lucie Anelichové se "alarmující" výskyt jeví jako největší zdokumentovaný případ listeriózy v dějinách. "Ze zmapovaných propuknutí, o kterých globálně víme... jsou naše čísla výrazně vyšší než ve všech ostatních případech," citovala odbornici agentura Reuters.

Ministerstvo zdravotnictví dnes informovalo, že nechalo zavřít drůbežárnu u Pretorie, kde byla nebezpečná bakterie nalezena. Úřady ale stále neví, zda šlo o jediný zdroj nákazy a nadále vyzývají k důslednému respektování hygienických pravidel.

Anelichová uvedla, že nemoc se nejspíše rozšířila z jednoho podniku na zpracování potravin, neboť v devíti z deseti případů v JAR šlo o stejný kmen známý pod názvem ST6. Více než polovina nakažených se pak objevila v provincii Gauteng, která zahrnuje Pretorii i Johannesburg.

Bakterie způsobující listeriózu se může vyskytnout v živočišných produktech, ale také v zemědělských plodinách. Její příznaky jsou podobné chřipce a nemoc se dá léčit antibiotiky. Pokud ale není včas diagnostikována, může zejména u slabších jedinců vyústit v otravu krve a zánět mozkových blan.

lex rvPHARMnews využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.www.ctk.cz


  Zpět

Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz