PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
  Lékárny
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 
Nabídka zaměstnání
 

Aktuality

Náchod má osvědčený zdroj léčivé vody a plynu

Náchod 11. ledna (ČTK) - Město Náchod získalo od ministerstva zdravotnictví osvědčení o léčivých účincích minerální vody a plynu z nových vrtů nazvaných Běla a Jan a areálu takzvaných Malých lázní. Jde o nový typ minerální vody. Náchodu se tím otevřela cesta k obnovení lázeňství. Novinářům to dnes řekl starosta Jan Birke (ČSSD).

"Nikdy město nebylo majitelem dvou přírodních minerálních certifikovaných zdrojů. Je to osvědčený zdroj přírodní a léčivé vody a plynu. Pro město Náchod jde o historický milník," řekl Birke. Výjimečnost tohoto zdroje oxidu uhličitého (CO2) je právě v jeho přírodním původu, nikoli v získávání průmyslovou cestou.

Osvědčení vydané ministerstvem zdravotnictví na konci loňského roku nabylo právní moci tento týden. "Jsme na začátku významné cesty, která město čeká. Do budoucna je to možná to nejcennější, co město má," řekl Birke. Město následně podá žádost o využití těchto zdrojů nově zřízenou příspěvkovou organizací Správa přírodních zdrojů a lázní Běloves, kterou město za tímto účelem zřídilo loni na podzim. Tato organizace bude zajišťovat správu a údržbu vrtů a související infrastruktury.

Stejně jako v minulosti i tyto vrty obsahují zvýšené množství arzenu, jehož odstranění bylo podmínkou pro vydání osvědčení. Připravovaná technologie proto zajistí bezpečnou koncentraci pro konečné odběratele. "Minerálka by už na začátku roku 2019 mohla být bezplatně k dispozici v areálu Malých lázní, které stavíme. Do budoucna by mohlo dojít i k plnění minerálky do lahví. Město Náchod ale v tuto chvíli neuvažuje, že by mělo vlastní stáčírnu," řekl ČTK Birke.

Nové zdroje vody a plynu jsou výsledkem hydrogeologického průzkumu, který začal v katastrálním území Běloves na podzim roku 2016. Investorem průzkumu téměř za pět milionů korun bylo Město Náchod.

Zdroje obsahují silně mineralizovanou vodu různého typu, přičemž Běla má vyšší obsah hořčíku a pro oba zdroje je charakteristický vysoký obsah oxidu uhličitého s vysokou čistotou. "Právě tato skutečnost nabízí nové možnosti při obnově lázeňství a zvyšuje potenciál využití přírodního bohatství, které je pro tuto lokalitu opravdu unikátní," uvedl místostarosta Jan Čtvrtečka. Podle něho lze CO2 využít například při suchých koupelích nebo pro aplikaci plynových injekcích.

Město Náchod chce obnovit lázeňství na svém území. S novým vlastníkem Běloveských lázní, pražskou společností IDA SpaMed, se dohodlo na těsné spolupráci při obnově lázeňství. Areál lázní je v městské části Běloves u hranic s Polskem. Novým vlastníkům patří zchátralé lázně, městu náleží pozemky v okolí a takzvané Malé lázně na druhé straně řeky, kde staví repliku starých lázní a kde jsou poblíž i nové vrty. Na projekt obnovy Malých lázní radnice získala dotaci z evropského programu česko-polské přeshraniční spolupráce. Lázně by měly léčit kardiovaskulární systémy, obezitu a gynekologické problémy. Podle investorů by zkušební provoz lázní mohl začít do čtyř let.

Tomáš Kučera kšPHARMnews využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.www.ctk.cz


  Zpět

Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz