PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 
Nabídka zaměstnání
 

Aktuality

Ministerstva do půlky roku připraví plán na zvýšení počtu mediků

Praha 11. března (ČTK) - Ministerstva zdravotnictví a školství chtějí do poloviny roku předložit vládě desetiletý akční plán, který by zvýšil počet studentů lékařských fakult. Připravují ho společně ministři v demisi zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a školství Robert Plaga (ANO). Vojtěch to dnes řekl v České televizi. Plaga nyní podle něj zjišťuje potřeby lékařských fakult, o kolik by potřebovaly zvýšit přísun peněz.

Chybějící lékaři i zdravotnický personál jsou dlouhodobým problémem českého zdravotnictví. Lékařů odcházejících do důchodu by podle modelu Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) mohlo už příští rok být více než absolventů lékařských fakult v daném roce.

Vojtěch uvedl, že o potřebách lékařských fakult jednal s jejich děkany. Přehled toho, kolik by na zvýšení počtu studentů potřebovaly peněz, by měl být připraven do konce března. Doplnil, že udělá maximum pro to, aby peníze pro lékařské fakulty zajistil. Je ale podle něj potřeba také jednat s univerzitami, protože přerozdělují finance jednotlivým fakultám.

Děkani lékařských fakult už dříve uvedli, že zatím nechtějí spekulovat, kolik peněz by pro odpovídající zvýšení kapacit potřebovali. Chtějí nejdřív analyzovat data. Podle náměstka ministra školství Pavla Dolečka ze tří miliard korun navíc, které dostalo školství do letošního rozpočtu, nic dostat nemohou.

V loňském školním roce na lékařských fakultách studovalo 21.292 posluchačů, vyplývá ze statistik ministerstva školství. Cizinců bylo mezi nimi zhruba 7200, asi 3400 z nich si vzdělání platilo. Loni absolvovalo na lékařských fakultách téměř 2500 Čechů, z nichž asi 1100 byli přímo lékaři, a asi 700 cizinců.

dvd molPHARMnews využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.www.ctk.cz


  Zpět

Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz