PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 
Nabídka zaměstnání
 

Aktuality

Jak na podrážděné oči: Tipy na bylinky, které pomohou při zánětech, alergiích či únavě ze sledování monitoru

Prostějov, 14. 3. 2018 (Naděje)

Nejčastější příčinou podrážděných či zarudlých očí bývají v jarních měsících začínající alergie. Zčervenání a pálení však mohou způsobit také infekce nebo dlouhé sledování monitoru. Od podrážděných očí uleví nejen oční kapky, ale například i bylinky klanopraška a světlík lékařský. S infekcemi očí mohou pomoci borůvky, listová zelenina, ale i konzumace ryb.

Podrážděné oči od monitoru zklidní bylinné obklady

Dlouhodobé sledování monitoru počítače se stalo nedílnou součástí běžného pracovního dne mnoha zaměstnanců. Podráždění očí způsobené jejich namáháním u obrazovek často provází bolesti hlavy i rozmazané vidění. Předejít těmto obtížím můžeme ztlumením záření monitoru a též dodržováním vzdálenosti 55 až 65 cm od monitoru. Neméně důležité jsou i pravidelné pauzy. Přibližně každou půlhodinu byste měli svým očím dopřát na pár minut oddych. Odvraťte pohled od monitoru a zadívejte se třeba z okna nebo přejíždějte pohledem po místnosti. Pomáhá i pohled do zeleně, vaše oči proto během dne uvítají krátkou procházku.

Od lehčího podráždění mohou pomoci také bylinky a tinktury z pupenů bylin. „Prostředkem první volby při problémech s očima je gemmoterapeutikum z borůvky. Působí desinfekčně, zlepšuje vidění přímým ovlivněním sítnice a zrakového nervu. Podle čínské medicíny spolupracují oči s játry, proto jsou vhodné i všechny bylinné prostředky k posílení jater. Zrak nám tudíž posílí i ostropestřec, schizandra a jalovec,“ objasňuje bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje.

Úlevu unaveným očím přinesou i bylinné výluhy, které lze popíjet jako čaj i použít jako zklidňující obklad. „Očím uleví odvar ze světlíku lékařského, který lze pít anebo použít jako obklad či jako kapky k vyplachování očí. Také obklad z odvaru listů řepíku lékařského povzbudí unavené oči, a navíc působí protizánětlivě. Pro zlepšení kvality vidění je vhodná též tinktura z klanoprašky čínské, jež odstraňuje pocity únavy,“ říká bylinkářka Jarmila Podhorná a dodává: „Bolesti hlavy, které unavené oči provázejí, pomůže zmírnit tinktura z kopretiny řimbaby. Ta snižuje napětí v hlavě, podporuje periferní krevní oběh a má zklidňující účinky.“

Infekce nepodceňujte, jejich léčbu podpoří borůvky nebo kapusta

V praxi nejčastěji plní ordinace očních lékařů infekce, jimž vévodí zánět spojivek. Infekce způsobují bakterie, viry nebo kvasinky. Záněty provází zarudnutí a svědění, ale mohou se objevit i závažnější příznaky jako bolest očí, hnisání či citlivost na světlo. Obecně platí, že oční zánět by měl vyšetřit lékař, jelikož v závažných případech může jeho neléčení vést až k trvalému poškození zraku.

Jako podporu léčby a prevenci můžeme využít i některé potraviny, jež náš zrak pozitivně ovlivňují. Určitě jste v dětství slyšeli, že máte jíst mrkev, abyste dobře viděli. Podle odborníků ale existuje výrazně více potravin, které mají pozitivní vliv na naše oči. Například borůvky zlepšují imunitu a působí proti infekcím. Špenát, kapusta a další listová zelenina obsahují prospěšné látky lutein a zeaxantin, jež chrání sítnici oka. Jako prevence postačí, když je zařadíte do jídelníčku jednou týdně, při potížích se doporučuje je jíst dvakrát až třikrát týdně po dobu nemoci. Při suchých očích a pro zachování dobrého zraku je zase vhodná konzumace ryb z chladných moří, například tresky, tuňáka nebo makrely.

Alergii může vyvolat i klimatizace, její příznaky zmírní černý rybíz i echinacea

Téměř u každého druhého alergika má alergie oční příznaky. Naše oči při ní reagují na alergeny, jakými jsou například pyly, plísně, srst zvířat nebo roztoči. Alergickou reakci však může vyvolávat také klimatizace, nadmíra prachu či znečištěné ovzduší. Alergeny způsobují podráždění spojivky, a proto oči pálí, svědí a mohou i opuchat. V akutní fázi se nejčastěji podávají antihistaminika a pro zmírnění podráždění se oči proplachují kapkami. Svědění uleví také již zmíněné bylinné výluhy. V jejich případě však dbejte na to, aby byly bez zbytků bylin, ty by totiž mohly oči podráždit ještě více.

Jelikož alergie vznikají v důsledku poruchy imunitního systému, mohou pomoci rovněž bylinky, které mají příznivý vliv na naši obranyschopnost. „Při alergiích je třeba celkově posílit organismus, a hlavně činnost slinivky, v čemž nám může pomoci extrakt z houbičky penízovky. Proti alergiím pomáhá bojovat také tinktura z černého rybízu s betaglukanem, což je silný antioxidant působící proti volným radikálům,“ říká bylinkářka Jarmila Podhorná. „K posílení odolnosti organismu jsou nejvhodnější bylinky echinacea, červené lapacho anebo lichořeřišnice, která navíc likviduje nežádoucí viry a bakterie v těle,“ dodává bylinkářka.

Kontakt
Mgr. Jarmila Podhorná

Naděje
Telefon: +420 582 391 254
Fax: +420 582 391 254
E-mail: info@byliny-nadeje.cz
www: http://www.nadeje-byliny.eu  Zpět

Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz