PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 
Nabídka zaměstnání
 

Aktuality

Brno dá milion školám na dietní stravu, schválili zastupitelé

Brno 12. dubna (ČTK) - Dvacítka školních jídelen v Brně si letos rozdělí milion korun na přípravu dietní stravy pro děti se zdravotními problémy. Schválili to zastupitelé. Peníze mohu jít podle primátorova náměstka Petra Hladíka (KDU-ČSL) na odměny kuchařkám připravujícím speciální stravu, na školení nebo vybavení kuchyní. Další milion má město přichystaný pro školy, které by se do projektu chtěly zapojit od září.

Důvodem podpory je to, že některé děti potřebují dietní stravu kvůli cukrovce, celiakii nebo alergii na laktózu. Nemohou jíst například vejce, ořechy, ale ani citrusy nebo ryby. Podle Hladíka je pro rodiče složité zajistit jim zdravé obědy, musejí je chystat a je potřeba je pak někde ohřívat. Každá z 20 vymezených škol dostane 5000 korun měsíčně.

Některé už speciální jídlo připravují. Je to například ZŠ Arménská, Pavlovská nebo Merhautova.

Kuchaři, kteří budou dietní jídlo připravovat, musí absolvovat školení, učit se nové postupy nebo vařit v oddělených nádobách. Peníze tak pokryjí všechny tyto činnosti i zvýšení platu.

S úpravou receptů na jídla pomohou studenti z Masarykovy univerzity. "Studenti oboru nutriční specialista zdarma poskytují školním jídelnám odbornou garanci dietního stravování, kterou vyžaduje vyhláška. Zároveň tím získávají potřebnou praxi v průběhu studia," uvedl asistent z Ústavu ochrany a podpory zdraví Masarykovy univerzity Martin Krobot. Město také připravuje školení kuchařů a kuchařek a chystají se workshopy s rodiči školáků a kuchaři, kde si mohou sdělit své zkušenosti.

Prvotně chce Brno program nabízet základním školám, kterých má zhruba 70. Postupně by se ale mohl rozšířit i na mateřské školy, kterých zřizuje 140.

hor kšPHARMnews využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.www.ctk.cz


  Zpět

Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz