PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 
Nabídka zaměstnání
 

Aktuality

Centrum v Brně získalo 700 milionů na výzkum nemocí ve stáří

Brno 8. června (ČTK) - Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (ICRC) získalo z Evropské unie grant v hodnotě skoro 700 milionů korun. Za peníze vytvoří tým zhruba 220 výzkumníků, kteří budou zkoumat stárnutí a s ním související choroby, zejména nádory, chronické záněty a degenerativní onemocnění mozku a srdce. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí nemocnice Petra Veselá. Peníze jsou vymezené na období od roku 2018 do roku 2023.

Ředitel svatoanenské nemocnice Martin Pavlík uvedl, že projekt zlepší chápání stárnutí a vyvinou se taková léčebná řešení, díky kterým bude možné považovat stárnutí za výhodu, nikoli za přítěž.

Projekt nazvaný Molekulární, buněčný a klinický přístup ke zdravému stárnutí dostal peníze ze Strukturálních fondů Evropské unie z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání řízeného ministerstvem školství. "Projekt představuje mezník v regionální spolupráci sjednocením pěti nejlepších moravských výzkumných center na translační medicínu," uvedla Veselá.

Do projektu se zapojí více než 220 výzkumníků z ICRC, Ústavu molekulární a translační medicíny Univerzity Palackého v Olomouci, Regionálního centra aplikované molekulární onkologie Masarykova onkologického ústavu (RECAMO), Neurologické kliniky Lékařské fakulty Fakultní nemocnice Olomouc a z Blood Cancer Research Group při Ostravské univerzitě v Ostravě (BCRG).

Odborníci se rozdělí na čtyři skupiny, jedna se zaměří na stárnutí a rakovinu, druhá na stárnutí a chronické záněty, další na degenerativní procesy ve stáří a poslední na posílení zdravého stárnutí a metody pro zpomalení procesu stárnutí. Veselá uvedla, že podle odborníků by pokroky v lékařské péči v relativně blízké budoucnosti měly umožnit lidem ve vyspělých zemích dožít se věku až kolem 120 let.

Česká populace stárne a podle Veselé to bude pokračovat. V ČR je skoro 10,6 milionu obyvatel a pětinu tvoří lidé starší 65 let. Do roku 2060 by tato věková populace měla tvořit více než polovinu obyvatelstva.

hor kšPHARMnews využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.www.ctk.cz


  Zpět

Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz