PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 
Nabídka zaměstnání
 

Aktuality

Před 55 lety provedl americký lékař první transplantaci plic

Jackson/Praha 10. června (ČTK) - První transplantaci plic provedl před 55 lety, 11. června 1963, americký chirurg James Hardy z Mississippské univerzity. Pacient John Richard Russell, který trpěl rakovinou plic, žil po zákroku 18 dní, potom ale zemřel. Transplantace byla provedena v nemocnici Mississippské univezity.

Russell byl přijat do nemocnice s těžkým zápalem plic, na který nezabírala antibiotika, měl také rakovinu plic a nemocné ledviny, měl strach, že se udusí, plíce mu fungovaly z jedné třetiny. Po poradě s manželkou a třemi dětmi souhlasil s transplantací. Russell byl navíc vězněm místní věznice, kde si odpykával doživotní trest za vraždu, protože náhodou postřelil a zabil 14letého chlapce. Přesto úřady souhlasily se zákrokem, který by mu mohl zlepšit zdraví. Transplantace levé plíce mu skutečně zlepšila dýchání, ale jeho stav zkomplikovala nemoc ledvin. Na jejich selhání nakonec po 18 dnech zemřel.

Hardy také provedl první transplantaci srdce a první transplantaci zvířecího orgánu do člověka, když v lednu 1964 transplantoval srdce šimpanze do těla umírajícího Boyda Rushe. Srdce tlouklo asi hodinu a potom Rush zemřel, aniž předtím nabyl vědomí.

jb pedPHARMnews využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.www.ctk.cz


  Zpět

Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz