PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 
Nabídka zaměstnání
 

Aktuality

Nemocnice Valašské Meziříčí zahajuje projekt paliativní péče

Val. Meziříčí (Vsetínsko) 12. června (ČTK) - Nemocnice Valašské Meziříčí na Vsetínsku, která je členem skupiny Agel, zahajuje projekt zaměřený na péči o pacienty v konečných stadiích nevyléčitelných nemocí. Mladá lékařka interního oddělení nemocnice Veronika Mikolajková uspěla se svým návrhem paliativní péče v grantovém programu společnosti Avast a nyní utváří kolektiv zdravotníků vyškolených v poskytování specializované paliativní péče. ČTK o tom dnes informovala mluvčí nemocnice Lucie Drahošová.

"Po ukončení léčby pacienti často nevědí, na koho se obrátit. Mnozí praktičtí lékaři se snaží své svěřence tímto náročným obdobím provést, nicméně jejich možnosti bývají často z různých důvodů omezené. Naší povinností je ukázat jim hodnotnou cestu, která má smysl, i když nevede k uzdravení," uvedla Mikolajková. V případě nevyléčitelně nemocných by měl vzniknout plán paliativní péče, který zohlední přání pacientů, zdravotníci komunikují také s blízkými pacientů.

"Pokud rodina chybí nebo funguje nedostatečně, uplatňuje se jako členka paliativního týmu sociální pracovnice. Představy pacienta a rodiny spojujeme s detailní znalostí jeho zdravotního stavu a vyhlídek do budoucna. Když víme, co je pro nemocného nejdůležitější, můžeme pro něj vybrat nejlepší medicínský postup a ušetřit jej všeho, co by ho zbytečně zatěžovalo," řekla Mikolajková.

Předpokladem kvalitní paliativní péče je tým složený z lékařů, zdravotních sester, sociálního pracovníka, také kaplana, psychologa, nutričního terapeuta či fyzioterapeuta. Odborníci provází pacienty a jejich rodiny až do poslední chvíle a pomáhají nemocným zvládat bolest, dušnost, poruchy spánku, úzkosti a další potíže. Ačkoliv bude paliativní tým fungovat pod záštitou nemocnice, řadě pacientů umožní důstojně zemřít doma. "Pokud má nemocný pečující rodinu, pak její členy poučíme o tom, jak pacientovi doma pomáhat a sestavíme plán vhodný pro domácí prostředí," řekla Mikolajková.

Projekt v nemocnici podpořilo také ministerstvo zdravotnictví půl milionem korun. "Uvedené prostředky jsou určeny na nákup kompenzačních pomůcek či zdravotnických prostředků, které usnadňují péči o paliativní pacienty a zvyšují jejich kvalitu života během pobytu na nemocničním lůžku," uvedla mluvčí. Vzniknou také informační brožury.

Ve Valašském Meziříčí se o nevyléčitelně nemocné stará řadu let hospic Citadela, který provozuje Diakonie Českobratrské církve evangelické.

jmk hjPHARMnews využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.www.ctk.cz


  Zpět

Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz