PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
  Lékárny
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 
Nabídka zaměstnání
 

Aktuality

Soud potrestal lékaře, který po řízení v opilosti vyměnil krev

Plzeň 10. července (ČTK) - Krajský soud v Plzni dnes uložením podmíněného trestu uzavřel několik let trvající proces s bývalým primářem chirurgie nemocnice v Domažlicích Michalem Kravcem. Sedmačtyřicetiletý lékař byl obžalovaný z poškození cizích práv. Podle spisu ho v roce 2014 přistihla policejní hlídka při řízení s alkoholem v krvi. Lékař následně v nemocnici nařídil svým podřízeným zdravotním sestrám, aby odebraly krev pacientovi se stejnou krevní skupinou a pak ji vyměnily za jeho krevní vzorek.

Případem se opakovaně zabýval Okresní soud v Domažlicích i plzeňský krajský soud, který dnes v odvolacím řízení vyměřil Kravcovi trest dva měsíce vězení s roční zkušební lhůtou a zákaz výkonu činnosti vedoucího lékaře po dobu jednoho roku. Rozsudek je pravomocný. Lékaři hrozilo až dvouleté vězení. Kravec vinu popíral. Obhajoba uvedla, že šlo o komplot sester proti jejich tehdejšímu primáři. Odvolací soud to odmítl.

Domažlický soud letos Kravcovi dal dvouměsíční podmíněný trest s dvouletou zkušební lhůtou, pokutu 40.000 korun a zákaz vykonávat práci vedoucího lékaře. Proti tomu se odvolal lékař i státní zástupce. Krajský soud dnes zkrátil zkušební lhůtu a zrušil pokutu.

Podle okresního soudu bylo prokázáno, že lékař nařídil sestře, aby odebrala krev pacientovi se stejnou krevní skupinou A. Druhá sestra ji měla vyměnit za lékařovu krev. Policistům, kteří Kravce v noci v únoru 2014 zastavili a dechovou zkouškou u něj zjistili kolem půl promile alkoholu v krvi, řekl, že spěchá na konzultaci k akutnímu případu nebo na operaci a nechal se od nich odvézt do nemocnice, uvedl dnes odvolací soud. Sám lékař žádal krevní test. Podle soudu by policisté při takovém výsledku dechové zkoušky odběr krve nenavrhovali. Obžalovaný to ale popřel.

Krev byla odebrána onkologicky nemocnému muži, který byl hospitalizovaný na chirurgii. Fakt, že byl v noci, v době určené ke spánku a odpočinku, probuzen kvůli odběru krve, bylo podle soudu újmou na jeho právech. Navíc v nemocném člověku krevní odběr v netypickou dobu mohl vzbudit obavy z vývoje jeho zdravotního stavu.

Lékařův advokát u soudu řekl, že celý případ, v němž se jeho klient cítí nevinen, se dlouho táhne a poškozuje ho profesně i osobně. Odešel z nemocnice v Domažlicích, pak pracoval v nemocnici v Sušici, několik měsíců byl bez práce. Nyní pracuje na částečný úvazek v Českém Krumlově.

Správní řízení s lékařem kvůli řízení pod vlivem alkoholu bylo zastaveno.

Lada Pešková jwPHARMnews využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.www.ctk.cz


  Zpět

Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz