PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
  Lékárny
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 
Nabídka zaměstnání
 

Aktuality

Letní škola v Plzni umožní medikům zkusit si na zvířatech operace

Plzeň 10. července (ČTK) - Přes tři desítky mediků z 12 univerzit devíti zemí světa má v Plzni možnost vyzkoušet si na zvířatech skutečné operace. Umožní jim to pátý ročník mezinárodní Letní školy experimentální chirurgie, kterou pořádá Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Plzni. Pod dohledem lektorů si medici poprvé vyzkoušejí reálné výkony humánní medicíny, jako je odstranění ledviny, sleziny či žlučníku, vytvoření spojky na střevě, na cévě, na močovodu či operační otevření hrudníku. Provádějí se většinou na prasatech, která jsou pod narkózou. Po ukončení výkonů se z ní ale zvířata už neprobouzejí. Vedoucí letní školy Václav Liška uvedl, že škola velmi dbá na etický aspekt takových operací.

"Je to do jisté míry unikátní možnost v celé Evropské unii," řekl dnes novinářům Liška. Do letní školy jsou přijímáni medici minimálně od třetího ročníku studia. Během dvou týdnů v Plzni vyslechnou odborné přednášky a poprvé operují. Začínají šitím rány a vázáním uzlů, postupně se propracují i k operativě. Nikde jinde v Evropě se podle Lišky už studenti na živém organismu neučí konkrétním chirurgickým výkonům. "Existují sice počítačové simulátory na různé typy výkonů, ale je to vlastně pořád počítačová hra. Teprve při reálném výkonu si člověk ověří, jestli mu to půjde," řekl Liška. Při studiu se ale medici k ničemu takovému nedostanou. K řadě zákroků, které zkoušejí na letní škole v Plzni, se tak v reálu dostanou podle náročnosti dva, tři i více let po ukončení studia medicíny.

Na pátý ročník mezinárodní školy se do Plzně sjeli kromě čtyř studentů medicíny z ČR také medici z univerzit v Belgii, Slovinsku, Saúdské Arábii, Turecku, Dánsku, Nizozemí, Itálii či v Německu. Vyučujícím jazykem je angličtina. Studenti kromě chirurgie nahlédnou do některých hraničních oborů, jako je anestezie, radiologie a zobrazovací metody či histologie, vyzkoušejí si také například odpovědnou práci instrumentáře na sále.

Zatímco v prvním roce se školy účastnilo asi 16 studentů a obtížně se zaplňovala kapacita, letos jich absolvuje školu 31. Stejný počet zájemců musela už univerzita odříci.

Lada Pešková hjPHARMnews využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.www.ctk.cz


  Zpět

Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz