PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
  Lékárny
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 
Nabídka zaměstnání
 

Aktuality

Pojišťovny řeší za rok několik úmrtí turistů a desítky repatriací

Praha 7. srpna (ČTK) - Pojišťovny každoročně v letní sezoně řeší několik úmrtí českých turistů v zahraničí a mnoho desítek repatriací ostatků či zraněných lidí. Převozy stojí od desítek tisíc při cestě sanitkou až po miliony při leteckém transportu. Pojištění smrti včetně repatriace je součástí cestovních pojištění u všech velkých pojišťoven. V minulých dnech zemřelo v cizině několik Čechů, a to při koupání v moři v Bulharsku, turistice na Slovensku či po útoku žraloka v Egyptě.

"Každou letní sezonu řešíme s klienty zejména potíže spojené s úrazy a nemocemi, setkáváme se však i se smrtelnými případy. Během loňské dovolenkové sezony jsme řešili pět úmrtí a 40 repatriací ze zhruba patnácti stovek případů," řekla ČTK mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková. Náklady se ročně pohybují v milionech korun. Částky za repatriace sanitkou jsou v řádech desítek tisíc korun, je-li třeba vypravit letecký speciál, pak jde o statisíce až jednotky milionů Kč. Nejčastějšími důvody repatriace jsou úrazy hlavy a mozku, polytraumata, komplikovanější zlomeniny končetin a úmrtí.

Allianz každoročně zprostředkovává a platí návrat do vlasti několika desítkám lidí. Náklady se liší podle toho, jestli jde o repatriaci leteckou nebo pozemní, cestuje s klientem sestra nebo i lékař a zda pro něho v letadle stačí vyhradit pouze jedno sedadlo nebo jako například při poranění páteře potřebuje více prostoru, a tudíž více sedadel. "Letecky jsme předloni přepravovali do vlasti dva turisty, loni jich bylo osm a letos zatím jednoho," uvedl mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Průměrná cena pozemní repatriace ostatků se pohybuje kolem 100.000 Kč, u leteckých repatriací zemřelých je průměrná cena kolem 150.000 Kč, doplnila mluvčí České podnikatelské pojišťovny Renata Čapková. Podstatnou část ceny tvoří podle ní administrativní poplatky, ale záleží samozřejmě i na vzdálenosti. Nejdražší repatriace ostatků jsou z exotických zemí či zemí tzv. třetího světa, kdy se průměrná cena pohybuje kolem 300.000 Kč.

Konkrétní případ uvedla například z Maroka, kde měl klient nehodu na motocyklu. Byl hospitalizován, ale úroveň péče v zařízení nedosahovala potřebné úrovně, a tak byl klient následně přepraven leteckou ambulancí zpět do ČR k další léčbě. Cena letecké repatriace byla 851.000 Kč a cena poskytnutí základní péče v Maroku byla zhruba 70.000 Kč.

Při cestách do zahraničí se pojišťuje 91 procent Čechů, vyplývá ze studie společnosti NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu. Při koupi zájezdu v cestovní kanceláři si současně se zájezdem pořizuje cestovní pojištění zhruba 60 procent Čechů.

fd snmPHARMnews využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.www.ctk.cz


  Zpět

Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz