PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 
Nabídka zaměstnání
 

Aktuality

Jak na bolest při prořezávání zoubků?

Praha, 12. září 2018 (Allmedia4U)

Prořezávání zoubků je důležitým mezníkem ve fyzickém, ale i psychickém vývoji dítěte. První zoubky se obvykle klubou zhruba od šesti měsíců dítěte. Mnohdy je to však období plné neklidu, rozmrzelosti a nepříjemné bolesti, která může dítě zle potrápit. Lze ji tlumit pomocí volně prodejných analgetik speciálně určených přímo pro malé děti.

Zuby hrají důležitou roli – jejich hlavní funkcí je žvýkání. Nicméně ovlivňují rovněž výslovnost a přispívají k celkovému vzhledu a tvaru obličeje. V průběhu života se člověku vyvíjejí dvě sady zubů. První jsou zuby mléčné (celkem jich je 20), po jejich vypadání následně rostou zuby trvalé (těch je 32). Mléčné zuby se prořezávají zhruba do 3 let věku dítěte, trvalé zuby začínají růst kolem 6 let.

Prořezávání zubů probíhá obvykle v určitém pořadí. Jako první rostou první a druhé řezáky, následují první stoličky a posléze špičáky. Na závěr přichází druhé stoličky. Samozřejmě platí, že každé dítě je jiné, a proto se i v případě prořezávání zoubků mohou objevit individuální rozdíly. Nicméně většinou rostou nejprve zuby v dolní čelisti, až poté v horní. Zuby se prořezávají v párech, tedy současně pravý i levý zub. Zpravidla se tak děje dříve u dívek než u chlapců.

Prořezávání zubů dítěte často provází nepříjemné stavy, nadměrné slinění a potřeba kousání do věcí, někdy i do lidí. Vyskytnout se mohou také bolesti doprovázené zvýšenou teplotou. Pokud se tyto příznaky u dítěte objeví, není třeba panikařit. Dnes již existují volně prodejné léky určené i pro ty nejmenší děti, které od obtíží dokáží ulevit,“ říká MUDr. Silvia Bajová, dětská lékařka z Nemocnice Na Homolce. Příkladem je Paralen SUS, suspenze s vůní lesních jahod, která je účinná proti horečce a nejrůznějším bolestem, včetně bolestí provázející prořezávání zoubků. Lék obsahuje léčivou látku paracetamol a užívat ho mohou děti od 3 měsíců v dávkách podle věku a hmotnosti dítěte. Vybrat si můžete také Ibalgin Baby, suspenzi s obsahem ibuprofenu a příchutí malin, která je vhodná pro děti od 3 měsíců (s hmotností nad 6 kg).

Kromě léků na tlumení bolesti je vhodné dítěti pořídit kousátko. Jde o speciální neostré pomůcky v podobě zvířátek či různých tvarů, které při kousání tlačí na dáseň v místě prořezávajícího se zubu, čímž jednak mírní bolest a jednak pomáhají urychlit celý nepříjemný proces,“ dodává MUDr. Bajová. Kousátka s tekutinou uvnitř se mírně vychladí v lednici, tím pádem pak chladí a zklidňují překrvenou a podrážděnou dáseň dítěte. Kousátko však dětem dávejte jen do vyklubání prvního zubu. Později by totiž hrozilo, že dítě předmět prokousne a tekutinu uvnitř spolkne. „Podobně jako kousátko uleví od bolesti způsobené prořezávajícími se zuby i žvýkaní lehce předvařené tvrdší zeleniny, například mrkve nebo kedlubny. Stejně dobře poslouží i kousek kůrky od chleba,“ doporučuje MUDr. Bajová.

Již od prvních zoubků je třeba dbát u děťátka na ústní hygienu. Nejmenším dětem musí zuby i dásně čistit rodiče, ideálně dvakrát denně pomocí navlhčeného kapesníku. U starších dětí okolo 18 měsíců se již může použít dětský kartáček s trochou dětské zubní pasty. Kartáček musí být malý a měkký, aby nepoškodil zubní sklovinu a dáseň. Od předškolního věku si už děti čistí zuby samy, nicméně rodiče by na předškolní a mladší školní děti měli dohlížet a zoubky jim dočišťovat.

PARALEN® SUS a IBALGIN® BABY jsou volně prodejné léky k vnitřnímu užití. PARALEN® SUS obsahuje paracetamol. IBALGIN® BABY obsahuje ibuprofenum. Pozorně čtěte příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

 

Paralen® SUS (suspenze pro děti od 3 měsíců) – nezávazná orientační spotřebitelská cena v lékárně je 95 Kč.

Ibalgin® BABY (suspenze pro děti od 3 měsíců) – nezávazná orientační spotřebitelská cena v lékárně je 105 Kč.

Zdroje:

  1. Jelínková M., Filipi R.: Stomatologická prevence u dětí. Pediatrie pro Praxi, 2006; 4: 223. Dostupné z: https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2006/04/11.pdf
  2. Ivančaková R., Seminario L. A.: Problematika natálních a neonatálních zubů. Pediatrie pro praxi 1 / 2004. Dostupné z: https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2004/01/06.pdf
  3. Huták J.: Výukový atlas zubů člověka. Přírodovědecká fakulta, Ústav antropologie, Masarykova univerzita. Dostupné z: http://www.sci.muni.cz/anthrop/wp-content/uploads/2017/06/vyukovy-atlas-zubu.pdf
  4. Koťová M.: Jak ulevit od bolesti zubů. Interní Med. 2010; 12(2): 111–113. Dostupné z: https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2010/02/13.pdf
  5. SPC přípravku Paralen SUS, datum revize textu 7. 3. 2018
  6. SPC přípravku Ibalgin Baby, datum revize textu 27. 7. 2016


  Zpět

Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz