PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 
Nabídka zaměstnání
 

Aktuality

Do systému kontroly padělků léků je zapojeno asi 65 pct výrobců

Praha 8. listopadu (ČTK) - Do systému kontroly padělků léků, který bude povinný od února 2019, je již zapojeno asi 65 procent výrobců. Každá krabička ponese speciální kód a přelepku, která prokáže, že nebyla otevřená. Sněmovna ještě musí projednat legislativu. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv, kterou tvoří výrobci, distributoři léčiv a komora lékárníků. Lékárníci tvrdí, že kontrola padělků v lékárnách je zbytečná, přinese náklady a zdržení při výdeji léčiv.

"V současné době máme v systému nahráno 800.000 balení léčiv a zaregistrovaných 290 výrobců, což je více než 65 procent. Jsem přesvědčen, že do 9. února tam budou všichni. Začínáme připojovat koncové uživatele - lékárny a distributory," řekl novinářům ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček. Za celý loňský rok bylo do lékáren dodáno přes 262 milionů balení léčiv.

Podle prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudoby je možné, že se ještě po termínu spuštění systému budou objevovat léky bez kódů a přelepek. "Platí to pro léky, které budou vyrobené po 9. únoru. "V řádu týdnů nebo měsíců budou přetrvávat léky se starým značením, protože to řada výrobců nechala na poslední chvíli," dodal.

Lékárníci spočítali, že výdej léků v případě dvou až čtyřnásobného počtu skenování může zabrat pětkrát až desetkrát více času. Bude podle nich třeba přijmout další zaměstnance, aby pacienti nemuseli déle čekat. Chudoba doplnil, že je třeba upřesnit, jak přesně mají lékárny naložit s lékem, který systém označí jako padělek. Komora žádá, aby si ho v řádu dní převzal distributor a nahradil ho novým. Chce také práci navíc kompenzovat od pojišťoven, buď novým placeným výkonem nebo cenovým předpisem.

Státní ústav pro kontrolu léčiv podle ředitelky Ireny Storové očekává z každé lékárny přibližně jedno tzv. "falešně pozitivní" hlášení denně, což znamená asi 2700 celkem. Upozornila, že v českých lékárnách v současné době žádné padělky zachycené nejsou, vyskytují se hlavně při nelegálním prodeji na internetu. Výrobce však bude muset ověřit, proč systém lék vyhodnotil jako falešný.

Takzvanou protipadělkovou směrnici EU schválila v roce 2011, před dvěma lety byly přijaty také potřebné prováděcí předpisy. V Česku vznikla Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv, která systém kontroly provozuje. České lékárny budou propojené s centrálním úložištěm, kam distributoři ukládají informace o vyrobených lécích.

Vláda zákon, který implementaci evropské směrnice zajišťuje, projednala v srpnu a v říjnu prošel prvním čtením ve sněmovně. Pokud ho sněmovna a senát nestihne projednat do začátku února, vstoupí směrnice v platnost stejně. Česká úprava jen doplňuje případné pokuty nebo konkrétní postupy, jak mají lékárny v případě pozitivního hlášení o padělku postupovat.

van mhaPHARMnews využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.www.ctk.cz


  Zpět

Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz