PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 
Nabídka zaměstnání
 

Aktuality

E-neschopenky možná budou částečně povinné už od července

Praha 15. března (ČTK) - Projekt elektronické neschopenky možná bude pro lékaře částečně povinný už od letošního července. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce, aby lékaři museli od poloviny roku hlásit pracovní neschopnost zaměstnanců výhradně elektronicky okresním správám sociálního zabezpečení. Podpořilo to i ANO vzhledem k tomu, že ke stejnému datu bude zrušena karenční doba. Opozice v čele s ODS to dnes odmítla s tím, že uspíšení jako nepřipravené a nepřijatelné.

Podle kritiků by měl projekt e-neschopenky plně spuštěn až od příštího roku jak bylo původně schváleno, což podpořila i KSČM v rámci návrhu místopředsedkyně svých poslanců a sociálního výboru Hany Aulické Jírovcové.

Občanští demokraté, TOP 09, STAN, lidovci i Piráti kritizovali sociální demokraty za to, že uspíšení e-neschopenky chtějí vložit do vládní novely, která měla původně projekt odsunout o dva roky. Opozici vadilo to, že aktuální změnu by už bylo možné pouze podpořit nebo odmítnout, nikoli ji upravit.

ČSSD se hájila tím, že úpravu převzala z obdobné poslanecké předlohy, kterou už sněmovní výbory projednávaly. ANO ústy svého poslance Marka Nováka požadovalo, aby novela mohla být Sněmovnou schválena do konce března, ODS to ale zablokovala. Druhé kolo projednávání by měla dolní komora dokončit až za dva týdny.

"Vláda a paní ministryně práce a sociálních věcí si prostě z Parlamentu udělala holubník a já se obávám, že jediným důsledkem tohoto legislativního chaosu bude e-neschopenka, kterou budeme za rok zase rušit nebo nějakým způsobem pozměňovat," uvedl místopředseda sociálního výboru Jan Bauer (ODS). Podle Petra Pávka (STAN) se Maláčová "úplně utrhla ze řetězu", neboť na povinnou e-neschopenku od poloviny roku není připravena ani ČSSZ, ani lékaři, kteří hrozí akcemi občanské neposlušnosti.

Aktuální návrh by podle Maláčové znamenal, že od července by ošetřující lékaři museli dočasnou pracovní neschopnost zaměstnance hlásit prostřednictvím datové schránky nebo elektronického portálu České správy sociálního zabezpečení, a to do následujícího pracovního dne, nyní na to mají dny tři. Zaměstnavatelům by správa sociálního zabezpečení musela hlásit do datových schránek informaci o pracovní neschopnosti neprodleně. Nyní na to má osm dní.

mhm malPHARMnews využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.www.ctk.cz


  Zpět

Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz