PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 
Nabídka zaměstnání
 

Obsah

 

Nadužívání širokospektrých antibiotik je nebezpečné

|26.3.2019| Praha, 26. března 2019 (ČLS JEP) - Subkomise pro antibiotickou politiku (SKAP) České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně varuje před nadužíváním širokospektrých antibiotik (fluorochinolonů) vzhledem k možnému rozvoji nežádoucích účinků a narůstající rezistenci vůči antibiotikům. V léčbě lehčích infekcí je možno použít řadu jiných, méně toxických antibiotik. (Více)


RBP bude praktickým lékařům platit za delší ordinační dobu

|26.3.2019| OSTRAVA, 26. března 2019 (RBP) - Zdravotní pojišťovna RBP se jako první zaměstnanecká pojišťovna individuálně rozhodla vyplácet praktickým lékařům bonifikací za to, že pro klienty pojišťovny prodlouží provozní hodiny ve svých ordinacích.  Od tohoto kroku očekává jednak zlepšení dostupnosti lékařské péče, ale i zkvalitnění poskytovaných služeb s ohledem na časové dispozice pojištěnců.  Základní ordinační doba je aktuálně 30 hodin týdně, rozložených do 5 pracovních dnů. Lékařům, kteří nabídnou pacientům rozšířené ordinační hodiny včetně objednávkového systému, RBP navýší základní kapitační sazby o 5 – 20% v závislosti na rozsahu provedených změn. Základní kapitační sazba dle vyhlášky MZČR 201/2018 Sb. je 56 korun za standard (tedy 30 hodinová ordinační doba a 1 pacient). (Více)


Úspěchy v léčbě mnohočetného myelomu

|26.3.2019| Praha, 26.3.2019 (Klub pacientů mnohočetný myelom, Česká myelomová skupina) - Mnohočetný myelom je druhým nejčastějším krevním nádorovým onemocněním. V posledních pěti letech došlo v léčbě k významnému pokroku souvisejícímu s objevem dalších vysoce účinných léků, které zásadně zlepšují prognózu nemocných. (Více)


7. duben – Světový den zdraví – Prevence je důležitou součástí péče o zdraví, ZP MV ČR na ni letos vydá 200 milionů korun

|26.3.2019| Praha, 26. března 2019 (ZP MV ČR) – Sedmý duben je již přes 50 let nazýván Světovým dnem zdraví. Proč právě tohle datum? Protože ve stejný den roku 1948 byla ve švýcarské Ženevě založena Světová zdravotnická organizace (WHO). Každoročně v tento den probíhají po celém světě akce, které mají společné téma. Nedílnou součástí Světového dne zdraví je kromě léčby i podpora prevence nemocí. Prevence je klíčovým tématem i pro Zdravotní pojišťovnu ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR). Ta na podporu zdravého životního stylu letos vyčlenila 200 milionů korun. (Více)


Snídáte správně? Pět nejčastějších chyb, kterých se ráno dopouštíme

|26.3.2019| Praha, 26.3.2019 (Mesaverde) - Vyvážená snídaně je nejen dobrým startem do nového dne, ale i zdrojem energie na celé dopoledne. Podle odborníků by měla být sestavena tak, aby nás zasytila, měla správný poměr živin a zároveň jsme si na ní pochutnali. Zdánlivě jednoduché, co říkáte? Přesto se však řada z nás při snídani dopouští zbytečných chyb, které mohou vést k zažívacím obtížím, nadváze i dalším zdravotním problémům. V čem tedy nejčastěji chybujeme? (Více)


Chronický stres, málo spánku i pohybu aneb Jak workoholismus ničí imunitní systém

|26.3.2019| Vrbno pod Pradědem, 26. března 2019 (MUDr. Bohumil Ždichynec) - Závislost na práci nebývá v naší kultuře širokou veřejností považována za špatný návyk, neboť jej lidé považují zkrátka jen za vyšší formu pracovitosti. Workoholici se však dříve či později začnou potýkat se širokou škálou nejrůznějších zdravotních i psychických problémů. Kvůli chronickému stresu a nezdravé životosprávě je totiž výrazně oslaben jejich imunitní systém. Další problémy pak páchá i trvalá produkce stresového hormonu kortizolu. Jaká zdravotní rizika na workoholiky číhají, vysvětluje ve svém komentáři renomovaný celostní lékař MUDr. Bohumil Ždichynec. (Více)


Trendy v evropském lékárenství – léky na předpis až do bytu. Dočkají se i čeští pacienti?

|26.3.2019| Praha, 26.3.2019 (ČAPIL) - Nechat si doručit lék na předpis až domů, to je aktuálně téma i pro Českou republiku. Chceme-li se zařadit mezi progresivní země v této oblasti, měli bychom čerpat ze zkušeností Německa, Norska, Finska a řady dalších, kde si pacient zcela běžně objedná lékařem předepsaný lék i v libovolné on-line lékárně, kterou si vybere a ta mu jej následně doručí. To přináší výhody zejména chronickým a imobilním pacientům. Tématem se proto zabývala i březnová odborná konference o lékárenství s mezinárodní účastí pořádaná Ministerstvem zdravotnictví ČR. (Více)


Kvůli spalničkám si lidé nechávají častěji vyšetřit protilátky

|25.3.2019| Praha 25. března (ČTK) - Kvůli zvýšenému počtu případů spalniček si lidé nechávají častěji vyšetřit protilátky. Oproti minulému roku jsou to desítky procent navíc. ČTK to zjistila od zástupců laboratoří, které vyšetření protilátek provádějí. V dětství očkovaní dospělí totiž nemusí být před nemocí plně chráněni. Od začátku roku onemocnělo spalničkami už více než 366 lidí, podle odhadu ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) jich letos může být až 1000. (Více)


Lékaři v Brně díky přístroji operovali ženu jen s částí plíce

|25.3.2019| Brno 25. března (ČTK) - Lékaři ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně mohli díky přístroji na mimotělní oběh odstranit část levé plíce s nádorem ženě, která už v minulosti přišla o pravou plíci a část levé. ČTK to dnes řekl přednosta I. chirurgické kliniky Ivan Čapov. Pacientka tak žije zhruba s polovinou levé plíce. Podle Čapova žije pacientka běžný život, jen se musí více chránit například před nemocemi. (Více)


Festival bude v Olomouci propagovat rostlinnou stravu a ekologii

|25.3.2019| Olomouc 25. března (ČTK) - Propagovat rostlinnou stravu a ekologický životní styl chtějí organizátoři festivalu Veggie Fest, který bude v sobotu 15. června v areálu Pevnosti Poznání a Korunní pevnůstky v sousedství historického centra Olomouce. Na programu budou kromě nabídky rozličných rostlinných pokrmů i přednášky, soutěže, koncerty, promítání filmů a sportovní aktivity. ČTK to dnes řekla organizátorka festivalu Zuzana Kopetzká. (Více)


Společnost Boehringer Ingelheim oznámila podání žádosti u FDA a EMA ke schválení nintedanibu k léčbě systémové sklerodermie s přidruženým intersticiálním plicním onemocněním.

|25.3.2019| Ingelheim, Německo, 25. března 2019 (Boehringer Ingelheim) – Společnost Boehringer Ingelheim podala žádost u FDA a EMA ke schválení nintedanibu k léčbě systémové sklerodermie s přidruženým intersticiálním plicním onemocněním (SSc-ILD: systemic sclerosis associated interstitial lung disease). Nintedanib byl již schválen ve více než 70 zemích jako antifibrotikum k léčbě pacientů s idiopatickou plicní fibrózou (IPF). (Více)


Velké firmy chtějí více zaměstnávat lidi se zdravotním postižením. Konference INSPO pomůže bořit bariéry

|25.3.2019| Praha, 25. března 2019 (BMI) – V České republice žije více než milion lidí se zdravotním postižením a mnohým se stále nedaří najít zaměstnání. Řada z nich má potřebnou kvalifikaci i zkušenosti, jenže ačkoli OZP tvoří 16 % lidí registrovaných na úřadu práce, jen 4 procenta nabízených pracovních pozic jsou pro ně vhodná. Situaci se dnes snaží zlepšovat řada velkých společností a zaměstnancům se zdravotním postižením nabízí podmínky upravené na míru jejich potřebám. Tento trend se snaží podporovat i konference INSPO, která letos jako novinku představí zaměstnavatelskou zónu. (Více)


K projektu Tulipánový měsíc se připojila i Klinika onkologie a radioterapie FN HK

|25.3.2019| Hradec Králové, 25. března 2019 (FN HK) - Klinika onkologie a radioterapie Fakultní nemocnice Hradec Králové se letos zapojila do akce Tulipánový měsíc, která díky aktivitě školáků vyzdobila onkologická pracoviště pestrobarevnými obrázky tulipánů. Prostředí kliniky oživily stovky obrázků dětí z více než 10 mateřských, základních a základních uměleckých škol nejen z Královéhradeckého kraje. (Více)


Nechtěných lékových interakcí přibývá. Zastaví to elektronické recepty?

|25.3.2019| Praha, 25.3.2019 (AIFP) - Jakmile člověk užívá víc než jeden lék najednou, může teoreticky dojít k nežádoucí interakci. Při ní se léky mezi sebou „poperou“ a jejich účinek se neplánovaně zvýší, sníží nebo změní. Jak narůstá spotřeba léků, roste i počet lékových interakcí. Naději představuje plně funkční elektronický recept doplněný o lékový záznam pacienta. Pod jednou podmínkou – že by se týkal skoro všech pacientů. (Více)


Corriere della Sera: Jak překonat lenost a sportovat

|24.3.2019| Řím 24. března (ČTK/Corriere della Sera) - Pravidelné sportování prospívá našemu zdraví, srdci a mozku, ale také dodává sebevědomí. Často se však hodí každá výmluva, abychom je odložili na zítřek: jsme unaveni, či vybavení pro sport je příliš drahé. Jak dosáhnout toho, abychom tyto nekonečné výmluvy odhodili a sportovali? Zde je několik způsobů, jak si chvíle fyzické aktivity zpříjemnit, píše italský deník Corriere della Sera. (Více)


Le Figaro: Jak funguje a jak škodí takzvaná ketogenní dieta

|23.3.2019| Paříž 23. března (ČTK/Le Figaro) - Zhubněte tak, že budete jíst tuky a z jídelníčku vyloučíte sacharidy: to přinejmenším poněkud překvapivě slibuje takzvaná ketogenní dieta, píše francouzský deník Le Figaro. Jak funguje? Je účinná? (Více)


Nemocnice Šumperk pořídila nový rentgen,je rychlejší i šetrnější

|23.3.2019| Šumperk 23. března (ČTK) - Nový rentgenový přístroj, který je rychlejší a usnadní práci radiologickým asistentům, pořídila Nemocnice Šumperk. Přístroj v hodnotě 5,5 milionu korun zároveň dokáže automaticky volit optimální dávku záření. ČTK to sdělil primář RTG oddělení šumperské nemocnice Jiří Gerold. (Více)


Stát plánuje odškodňovat i rodiče, kterým po očkování dítě zemře

|23.3.2019| Praha 23. března (ČTK) - Stát plánuje odškodňovat i rodiče a další blízké, kterým po povinném očkování zemře dítě či bude zvlášť závažně poškozeno. Návrh zákona, který v pondělí projedná vláda, původně s odškodněním počítal jen přímo pro poškozené, případně uplatněné zákonným zástupcem. Po připomínkách byl ale doplněn. ČTK to sdělil vedoucí tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví Jan Brodský. Případy poškození očkováním v Česku řeší i Evropský soud pro lidská práva. (Více)


Nechtěné lékové interakce mohou zabíjet, nadějí je záznam

|22.3.2019| Praha 22. března (ČTK) - S vyšší spotřebou léků narůstá počet nechtěných lékových interakcí, kdy se neplánovaně účinek léků zvýší, sníží nebo změní. V těch nejzávažnějších případech mohou dopady být až fatální. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli zástupci Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP). Podle asociace mohou lékové interakce v ČR zabít více než 200 lidí ročně a způsobit škody za 850 milionů korun. (Více)


Salmonelózou se ve zlínské nemocnici nakazilo 67 lidí

|22.3.2019| Zlín 22. března (ČTK) - Salmonelózou se ve zlínské krajské nemocnici nakazilo podle posledních údajů 67 lidí. Onemocnělo 38 pacientů a 29 zaměstnanců nemocnice. Ve zprávě na webu krajské hygienické stanice to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru Jana Hošková. (Více)


Kroměříž nabídne novou terénní službu pro zdravotně postižené

|22.3.2019| Kroměříž 22. března (ČTK) - Sociální služby města Kroměříže začnou poskytovat terénní odlehčovací službu nazvanou Chůvičky. Je určena lidem vyžadujícím podporu a péči v domácím prostředí. Pracovníci sociální služby budou jezdit přímo do domácností a zajišťovat péči lidem v jejich přirozeném prostředí, na které jsou zvyklí. Služba začne fungovat od dubna, řekl dnes novinářům místostarosta Vít Peštuka (TOP 09, zvolen za Zdravé Kroměřížsko). Výše úhrady za službu je 130 korun za hodinu. (Více)


Fakultní nemocnice Hradec Králové otevřela přístavbu pro lineární urychlovač

|22.3.2019| Hradec Králové, 22. března 2019 (FN HK) - Fakultní nemocnice Hradec Králové uvedla do provozu přístavbu Pavilonu profesora Bašteckého, ve které je umístěn lineární urychlovač. Celkové náklady na stavbu činily 69 milionů korun včetně DPH. Dalších zhruba 60 milionů korun stál nový lineární urychlovač, který přinese přesnější a bezpečnější ozařování a také uživatelský přístupnější ovládání. Součástí dnešního Dne otevřených dveří pro zaměstnance FN HK bylo také slavnostní předání výtěžku loňského KINGSPAN Běhu proti rakovině, rekordních 463.300 korun použije Klinika onkologie a radioterapie na nákup katetrů pro intersticiální brachyterapii prsu. (Více)


NEXTCLINICS pokračuje v růstu a přidává do svého portfolia první severoevropskou kliniku asistované reprodukce

|22.3.2019| Praha/Tallinn/Augsburg, 22. března 2019 (NEXTCLINICS) – Společnost NEXTCLINICS oznámila převzetí 100% podílu v holdingové společnosti F-Est OÜ, vlastnící Fertility Clinic Nordic – dvě kliniky asistované reprodukce a přední centrum pro dárcovství vajíček a spermatu se sídlem v estonském Tallinnu. Jedná se o první transakci společnosti NEXTCLINICS v severní Evropě, kterou získává třetí dárcovské centrum, vedle těch stávajících v České republice a ve Španělsku. (Více)


MEDx Talks přinášejí naději a povzbuzení nejen nemocným

|22.3.2019| Praha, 22.3. 2019 (MEDx Talks) – Prožili si náročné období s nemocí, překonali sami sebe nebo pomohli překonat těžkou etapu někomu jinému. Pacienti, lékaři, manažeři, umělci, sportovci nebo obyčejní lidé s neobyčejnými životními zkušenostmi. Ti všichni vystupují v MEDx Talks, projektu, který je určen pro širokou veřejnost, ale zejména pro pacienty a jejich blízké. Vznikl proto, aby nemocným lidem dodal energii a povzbuzení, že i s vážným onemocněním se dá žít, a člověk se přesto může radovat ze života. (Více)


 
Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz