PharmNews
PharmNews
Registrace | Přihlášení
Hledání: Mapa stránek
  Obsah
  Aktuality
  Právní info
  Instituce
  Knihovna
  Vzdělávání
  Léčiva
  Jobs
  Pojišťovny
  Partneři
  Lékárny
 

Další partneři
 
Alliance Healthcare
 
Tlukot srdce
 
Život a cukrovka
 
Intranet ČIS
 

Obsah

 

ZP MV ČR: Vycestovat do ciziny bez pojištění je hazard, úhrada případných nákladů se může vyšplhat až k milionu korun

|17.7.2018| Praha, 17. července 2018 (ZP MV ČR) – Dovolená by měla být především ve znamení odpočinku a nových zážitků. Ovšem i na dovolené nás mohou překvapit nečekané úrazy, nehody či různá onemocnění. Obzvlášť nepříjemné je, když nás taková událost zastihne v zahraničí. Nejen, že musíme mnohdy složitě hledat místní lékařskou pomoc, ale ošetření v nemocnici s sebou nese rovněž finanční riziko, jež může v krajním případě překročit i milionovou hranici. Nezapomeňte proto před svým odjezdem do ciziny na uzavření cestovního pojištění. U Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) vyjde deset dní dovolené v Evropě pro dospělého člověka na pouhých 120 korun. (Více)


Jak změnit přístup k seniorům v následné péči?

|17.7.2018| Praha, 17.7.2018 (VAMED MEDITERRA) - Centra následné péče a Léčebny dlouhodobě nemocných (tzv. „eldéenky") nemají obecně v povědomí široké veřejnosti dobré jméno. Jedním z důvodů bezesporu bývá spojení hospitalizace a následného úmrtí příbuzného či známého. Negativní roli ovšem v mnoha případech sehrává i osobní špatná zkušenost s pobytem blízké osoby v těchto zařízeních. „I pro mě byla dlouhou dobu tzv. eldéenka synonymem místa, kam se chodívalo zemřít, a bohužel v mnoha případech tomu tak je. Na druhou stranu vždy se dá něco dělat. Hlavním předpokladem je mít osvícené vedení daného zdravotnického zařízení, které změny a rozvoj chce a usiluje o ně. To je rovina, jež může řešit například nemocnice..." (Více)


Mykózy, zánět močového měchýře nebo chlamydie. Které infekce nám v létě nejčastěji hrozí?

|17.7.2018| Vrbno pod Pradědem, 17. července 2018 (Vegall Pharma) - Léto je časem sluníčka, dovolených, ale také některých nepříjemných onemocnění. Ženám ve zvýšené míře hrozí vaginální mykóza a zánět močového měchýře. Muži i ženy by se pak měli mít na pozoru před pohlavními infekcemi, jichž v letních měsících často přibývá. Jak se před těmito problémy bránit i to, podle jakých symptomů je poznat, poradíme v následujícím článku. (Více)


Oční poradna: letní úrazy - i drobné poranění oka může způsobit vážné komplikace

|17.7.2018| PRAHA, 17. ČERVENCE 2018 (GEMINI) – Během letních měsíců počet vážných úrazů očí stoupá. K těm nejčastějším patří poranění ostrým předmětem nebo větví stromu, úder do oka při sportu, ale i bolestivé popáleniny způsobené během v Česku oblíbeného grilování. Jak při zranění očí postupovat? (Více)


Velký průzkum sexuálních fantazií současnosti: Nejvíce lidí sní o sexu ve třech, BDSM hrátkách či homoerotice

|17.7.2018| Havířov, 17. července 2018 (Růžový slon) - Sex ve třech, BDSM hrátky či homoerotický milostný zážitek: to jsou některé z nejrozšířenějších sexuálních fantazií současnosti. Zatímco po takzvané trojce touží hlavně starší lidé, mladí sní o tom, že si vyzkouší dominanci či submisivitu. Potvrdil to nejnovější dvouletý výzkum „Co lidé chtějí“. Sex s osobou stejného pohlaví je podle něj lákavější pro ženy, a to více než dvojnásobně. (Více)


Inzulin 30 minut před jídlem? Není třeba – nyní stačí před prvním soustem

|16.7.2018| Praha, 16.7.2018 (Focus Agency) - Inzulinová léčba znamená pro diabetiky různá omezení – musí kvůli ní přesně plánovat každodenní program, pracovní režim i čas, kdy usednou k jídlu. Až dosud museli pacienti s diabetem 1. i 2. typu myslet na aplikaci krátkodobě působícího inzulinu přibližně 20–30 minut před jídlem. A to velmi komplikovalo řadu aktivit. Moderní krátkodobě působící inzuliny ale stačí aplikovat těsně před jídlem a život naplánovaný na minuty se tak stává minulostí. (Více)


Starostové na Šluknovsku mají obavu o zajištění zdravotní péče

|16.7.2018| Rumburk (Děčínsko) 16. července (ČTK) - Starostové měst a obcí ve Šluknovském výběžku mají obavu o zajištění zdravotní péče pro obyvatele. V Lužické nemocnici v Rumburku klesá počet operací, a tím přichází méně peněz od pojišťoven, omezuje se provoz některých oddělení. Vznikla petice, v níž starostové i další lidé žádají odpovědné orgány, aby zajistily dostupné zdravotní služby. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) uvedl, že bude žádat nápravu situace. (Více)


OECD doporučuje Česku změny ve financování i výkonu zdravotnictví

|16.7.2018| Praha 16. července (ČTK) - České zdravotnictví si ve srovnání s ekonomikami střední a východní Evropy vede dobře, rezerv ve svém uspořádání však má celou řadu. V systému je třeba snížit roli státu, přizpůsobit ho stárnutí populace či upravit fungování tak, aby byla efektivněji využívána nemocniční péče. To jsou hlavní závěry Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), které dnes v Praze představil generální tajemník OECD Angel Gurría. Sejde se mimo jiné s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO). (Více)


Zdravotnické skupině Agel loni stoupl zisk o čtvrtinu na 782 mil.

|16.7.2018| Praha 16. července (ČTK) - České zdravotnické skupině Agel loni meziročně stoupl konsolidovaný zisk o více než čtvrtinu na 782 milionů korun. V roce 2016 činil 612 milionů. Síť nemocnic rozšířil Agel loni o čtyři na celkových 22 nemocnic. Skupina provozuje v Česku a na Slovensku také síť poliklinik, lékáren či laboratoří a další zdravotnická zařízení. V roce 2017 otevřela i vlastní zdravotnickou školu. V tiskové zprávě to dnes oznámila mluvčí Agelu Lucie Drahošová. (Více)


The Sunday Telegraph:Propadli jste novému trendu - nutrichondrii?

|15.7.2018| Londýn 15. července (ČTK/The Sunday Telegraph) - Pokud si dáváte k nedělnímu obědu pečeni bez yorkshirského pudinku nebo lijete do čaje místo polotučného mléka sojové, existuje jistá šance, že trpíte jednou moderní chorobou - nutrichondrií, napsal britský list The Sunday Telegraph. (Více)


Společnost Nemocnice Kutná Hora má být zrušena

|14.7.2018| Kutná Hora 14. července (ČTK) - Společnost, která dříve provozovala nemocnici v Kutné Hoře, by měla být zrušena. Kutnohorskému zastupitelstvu to chtějí navrhnout ke schválení městští radní, kteří zároveň doporučují odepsat pohledávku za majetkovou účastí města ve výši milion korun. ČTK to řekl starosta Josef Viktora (ANO). (Více)


La Repubblica: Je pravda, že se po vodě hubne?

|14.7.2018| Řím 14. července (ČTK/La Repubblica) - Lidské tělo si žádá zhruba dva litry vody denně. Dvacet procent naší potřeby pochází z potravin, které sníme, zejména z ovoce a zeleniny. Zbývajících 80 procent je tedy třeba doplnit tak, že budeme pít vodu, píše italský deník La Repubblica. (Více)


Po auditu ve Fakultní nemocnici Ostrava končí tři přednostové

|13.7.2018| Ostrava 13. července (ČTK) - Po auditu ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO), který nechalo provést nové vedení nemocnice, končí ve svých funkcích tři přednostové. Důvodem je údajný střet zájmů. Konkrétně jde o přednostu Interní kliniky Arnošta Martínka, přednostu Ústavu soudního lékařství Igora Dvořáčka a přednostku Ústavu patologie Janu Dvořáčkovou. Novinářům to dnes řekl ředitel nemocnice Evžen Machytka. Všichni odvolaní působí i na Lékařské fakultě Ostravské univerzity, Martínek jako děkan. (Více)


Lékaři v Kroměříži provedli dvě specializované operace kloubů

|13.7.2018| Kroměříž 13. července (ČTK) - Dvě vysoce specializované ortopedické operace provedli dnes odborníci v Kroměřížské nemocnici. V obou případech šlo o výkony na velkých kloubech. Lékaři tak pomohli dvěma ženám ve středním věku, které dlouhodobě trpěly bolestmi a měly velké potíže s chůzí, řekl dnes ČTK mluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant. (Více)


Brněnští vědci mají rychlejší metodu hledání užitečných enzymů

|13.7.2018| Brno 13. července (ČTK) - Brněnští odborníci vyvinuli rychlejší a jednodušší způsob identifikace látek využitelných ve farmacii nebo při výrobě biosenzorů. Při hledání užitečných enzymů používají počítače, pro podrobnější popis mají robotizované laboratorní zařízení. (Více)


Sněmovna nejspíš vyřadí čínské léčitelství ze zdravotních oborů

|12.7.2018| Praha 12. července (ČTK) - Ze zákona o nelékařských zdravotnických povoláních zřejmě zmizí podmínky pro terapeuty a specialisty čínské medicíny. Sněmovna senátní předlohu nejspíš schválí, zdravotnický výbor to dnes doporučil hlasy 15 z 18 přítomných členů. K dalšímu projednávání předlohy se dolní komora dostane nejspíš na zářijové schůzi. Poslanci se shodují v tom, že čínskou medicínu by měl upravit samostatný zákon o léčitelích, který chystá ministerstvo zdravotnictví. (Více)


Výzkum kmitání hlasivek může zlepšit diagnostiku jejich nemocí

|12.7.2018| Olomouc 12. července (ČTK) - V diagnostice poruch a nemocí hlasu by v budoucnu mohly najít uplatnění výsledky unikátního výzkumu kmitání hlasivek, který organizoval postdoktorand Pravin Kumar Subbaraj z Laboratoře pro výzkum hlasu Katedry biofyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Subbaraj za tento výzkum získal na prestižní mezinárodní konferenci The Voice Foundation v americké Filadelfii jako vůbec první účastník hned dvě ceny, řekl dnes ČTK vedoucí Laboratoře pro výzkum hlasu Jan Švec. (Více)


Zrakově postižených přibývá, pomoc státu se snižuje. Potřeba lidí s vážnou poruchou zraku být on-line přitom stále roste

|12.7.2018| Praha, 12. 7. 2018 (FriendlyVox) – Přesně o 3 637 000 korun méně loni dostali v meziročním srovnání těžce zrakově postižení lidé na pomůcky, které jim usnadňují život. Stát, prostřednictvím Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), tedy v roce 2017 rozdělil 352 počítačů pro zrakově postižené, což je zhruba o 15 % méně než v roce předchozím. V některých krajích je pokles ještě výraznější, v Pardubickém kraji nebo v kraji Vysočina přesahuje 40 %. Počet zrakově postižených přitom roste, stejně jako jejich potřeba přístupu k internetu a informacím. (Více)


Rakovina očí nebolí. Ročně onemocní 600 Čechů a čísla rostou. Na vině je sluneční záření i životní styl

|12.7.2018| PRAHA, 12. ČERVENCE 2018 (Gemini) – Nedostatečná ochrana očí před UV zářením a umělé osvětlení – to jsou dva hlavní viníci nárůstu počtu pacientů s diagnostikovaným nitroočním melanomem. Ten přitom patří k nejzhoubnějším nádorům vůbec. (Více)


Brno chce do dvou let přestat používat pesticid glyfosát

|11.7.2018| Brno 11. července (ČTK) - Brno chce do roku 2020 přestat používat glyfosát, pesticid používaný k hubení plevele a nežádoucích rostlin při údržbě zeleně. Radní proto nařídili všem ředitelům příspěvkových organizací včetně škol a nemocnic, aby ve svých areálech nahradili používání tohoto prostředku jinými technologiemi. Novinářům to řekl primátorův náměstek Martin Ander (SZ). Podle něj u glyfosátu existuje riziko, že může přispět ke vzniku rakoviny. (Více)


Le Figaro: Když nás náš dům traumatizuje

|11.7.2018| Paříž 11. července (ČTK/Le Figaro) - Brutální a ničivé: neštěstí v domě s sebou bere vše, co je mu v cestě. Zaplavená podlaha hnije, oheň olizuje zdi a náš příjemný domov se okamžitě mění v nehostinné, někdy i nebezpečné místo. Neštěstí v domácnosti může mít těžké psychické důsledky: silný stres, ztrátu intimity a pocitu útočiště, píše francouzský deník Le Figaro. (Více)


Rizika opalování – až v polovině případů mohou za rakovinu kůže znaménka. Na preventivní vyšetření přispívá Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR

|11.7.2018| Praha, 11. července 2018 (ZP MV ČR) – Stačí jedno až dvě spálení na slunci a riziko vzniku kožního melanomu se zvyšuje. Při opalování je proto potřeba se, zejména teď v létě, důkladně chránit. Varovným signálem mohou být změny na kůži či na mateřských znaménkách. Především znaménka nově vzniklá po slunění je dobré kontrolovat. Na prevenci kožních nádorů přispívá Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) v rámci svého fondu prevence. (Více)


Prevence žilního onemocnění: životní styl a lékařský dohled

|11.7.2018| Praha, 11. 07. 2018 (Focus Agency) – Jen málo stačí, aby se dovolená změnila v noční můru – noc v autě, dlouhá cesta v letadle, celodenní prohlídka Louvru, na kterou jste se půl roku těšili. Místo oddychu vás budou čekat nateklé, bolavé nohy a pocit, že neuděláte ani krok. I když příznaky po několika hodinách odpočinku zmizí, mohou se zase rychle objevit. Důvodem je pozvolně se zhoršující žilní zánět – základ metliček, křečových žil, trvalých otoků, a dokonce kožních změn a bércových vředů. Příznaky tzv. chronického žilního onemocnění zná 7 z 10 z nás. První příznaky často přichází již kolem 20 let a křečové žíly a metličky pak nejsou žádnou výjimkou již u třicátnic. Už při prvních nepříjemných pocitech je přitom čas zajít k lékaři. (Více)


Letní škola v Plzni umožní medikům zkusit si na zvířatech operace

|10.7.2018| Plzeň 10. července (ČTK) - Přes tři desítky mediků z 12 univerzit devíti zemí světa má v Plzni možnost vyzkoušet si na zvířatech skutečné operace. Umožní jim to pátý ročník mezinárodní Letní školy experimentální chirurgie, kterou pořádá Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Plzni. Pod dohledem lektorů si medici poprvé vyzkoušejí reálné výkony humánní medicíny, jako je odstranění ledviny, sleziny či žlučníku, vytvoření spojky na střevě, na cévě, na močovodu či operační otevření hrudníku. Provádějí se většinou na prasatech, která jsou pod narkózou. Po ukončení výkonů se z ní ale zvířata už neprobouzejí. Vedoucí letní školy Václav Liška uvedl, že škola velmi dbá na etický aspekt takových operací. (Více)


 
Hlavní partner portálu
Hlavním partnerem portálu PharmNews je společnost Egis Praha, spol. s r.o.

Kontaktní informace
Provozovatelem portálu PharmNews je společnost MedNews

MedNews, spol s r.o.
Poděbradská 538/46, 190 00 Praha 9
Tel.: 226 517 501
Fax.: 226 517 502
E-mail: info@mednews.cz
Created by MedNews, 2005

Portál PharmNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Spřátelené portály:
mednews.cz

neumm.cz