Arabka se po 27 letech probrala z komatu, píše deník ze SAE

Autor: Redakce | Zpravodaj | 23. 4. 2019

Abú Zabí 24. dubna (ČTK) – Po 27 letech se probrala z komatu zhruba šedesátiletá žena ze Spojených arabských emirátů (SAE), informoval na začátku týdne místní deník The National. Zprávu, která se poté rozšířila do některých bulvárních webů, dnes zveřejnila i respektovaná média jako britský list The Times nebo německý server Focus Online. Žena se probrala loni v létě po léčení v Německu. Lékař kliniky v bavorském Bad Aiblingu Friedemann Müller deníku Bild potvrdil, že žena byla v nemocnici před časem přijata ve stavu “minimálního vědomí”. Dodal, že ještě nikdy nezažil, aby taková pacientka po tak dlouhé době opět reagovala.

“Nikdy jsem nepřestal věřit, že se jednoho dne probudí,” řekl deníku The National syn pacientky Muníry Abdalláhové Umar. “Když se nám stala ta nehoda, nebyly ještě mobilní telefony a tak jsme nemohli zavolat sanitku. Trvalo proto několik hodin, než se dostala do nemocnice,” popsal události z roku 1991 Umar, jemuž byly tehdy čtyři roky. S matkou jel v autě, které řídil jeho strýc, když se srazilo s autobusem.

“Seděl jsem s maminkou na zadním sedadle, když se blížila srážka, zakryla mě vlastním tělem,” uvedl Umar, který zřejmě i díky tomu vyvázl s menším zraněním. Jeho matku odvezli do místní nemocnice, kde doporučili převoz do Londýna. Ani tam jí ale nedokázali pomoci, a tak se posléze vrátila do nemocnice v emirátech.

Žena strávila léta v různých nemocnicích v SAE, než se na jaře 2017 o jejím případu dozvěděl i korunní princ v Abú Zabí, který nabídl rodině zaplacení terapie v Německu.

V nemocnici ve městě Bad Aibling nedaleko Mnichova podstoupila Abdalláhová sérii operací zkrácených svalů na rukách a nohách a další fyzioterapii. “Doktoři mi řekli, že mám bujnou fantazii, když věřím, že s ní někdy budu moci mluvit,” popsal pobyt v Německu ženin syn. Lékaři podle něj prováděli rehabilitace, aby zlepšili kvalitu jejího života.

Zázrak se stal v červnu 2018, uvedl Umar. “Najednou začala vydávat divné zvuky. Zavolal jsem lékaře, aby ji prohlédli, a ti řekli, že vše je v normálu,” vzpomněl na loňské události Umar. “Tři dny nato jsem se probudil a slyším, jak někdo volá mé jméno! Skákal jsem radostí, léta jsem o tom snil,” popsal svou radost.

Primář Friedemann Müller v Bildu potvrdil, že žena utrpěla těžké traumatické poranění mozku. “V mozku docházelo k rozsáhlým poškozením a atrofiím (úbytek mozkové hmoty). To vedlo ke značným poruchám bdělosti a vědomí. Když k nám pacientku přivezli, byla ve stadiu syndromu minimálního vědomí. Často jsme pozorovali, že krátce na něco míří pohledem, zpravidla na tvář svého syna,” řekl lékař.

U pacientky však nebyly rozpoznatelné žádné cílené pohyby. Díky péči kliniky se však její tělesný stav postupně zlepšoval.

Nyní je Muníra Abdalláhova opět ve své zemi. Podle lékařské zprávy z minulého měsíce je schopna komunikovat, ale stále potřebuje pravidelnou rehabilitaci, aby se jí mimo jiné zlepšila schopnost sedět. Dokáže odpovídat na otázky, i když s obtížemi, a cituje verše z koránu, uvedl v pondělí deník The National.

“Pacientku, která po tak dlouhé době opět dobře komunikuje, jsem ještě nezažil,” poznamenal primář Müller.

nob zdp šeb hej