Arenberger: Antigenní testy asi nebudou tak často zdarma jako nyní

Autor: Redakce | Zpravodaj | 7. 5. 2021

Nyní mohou lidé každé tři dny podstoupit antigenní testy, který jim je hrazen ze zdravotního pojištění. Povinně se testují pracovníci ve firmách či část dětí ve školách. Arenberger dnes v souvislosti s očkováním proti covidu řekl, že otevírá lidem například možnost cestovat, aniž by museli podstupovat testování. “… které je zatím zdarma, ale asi časem potom během prázdnin budeme zvažovat o jiných režimech,” řekl.

Na dotaz novinářů, zda půjde ČR cestou Německa, které ruší pro očkované a uzdravené lidi karanténu, zákaz vycházení i testování, ministr doplnil, že se o tom jedná. Podle něj vždy nějaký způsob testování zdarma bude, otázkou je spíše jak často. “Asi nebudou antigenní testy zdarma každé tři dny, jak je to teď. Ani by to při nízké náloži v populaci nemělo logiku,” poznamenal.

Ministr také uvedl data o testování ve školách. Od 26. dubna do 3. května byly podle něj u žáků ve školách udělány přes tři miliony testů, pozitivní výsledek byl u 1316 z nich. V případě zaměstnanců škol bylo přes 900.000 testů a pozitivních bylo 476. Podle Arenbergera to znamená asi 50 nových případů na 100.000 odběrů, což podle něj odpovídá realitě.