Babiš je proti záměru privatizace nemocnice v Litoměřicích

Autor: Redakce | Zpravodaj | 16. 5. 2019

Praha/Litoměřice 17. května (ČTK) – Premiér Andrej Babiš (ANO) se postavil proti záměru města Litoměřice prodat akcie místní nemocnice. Na twitteru dnes uvedl, že do prodeje nechá zasáhnout ministra zdravotnictví Vojtěcha Adama (za ANO). “Nemocnice Litoměřice je nesmírně důležitá pro Ústecký kraj a musí zůstat ve veřejném vlastnictví,” uvedl Babiš.

Místostarosta Litoměřic a poslanec Karel Krejza (ODS) v sms zprávě na dotaz ČTK napsal, že “premiér o situaci nic neví a chce ji využít jako předvolební téma”. “Žádné rozhodnutí nepadlo a o dalším postupu se vede diskuse s občany,” uvedl místostarosta.

Litoměřice podle něho uvažují o prodeji akcií nemocnice proto, že nemohou v budoucnu doplácet na její provoz tak jako dosud. Náklady na dotace jsou od 10 do 20 milionů korun ročně. Pokud by nemocnice zůstala v majetku města, musela by podle Krejzy omezovat péči. Proto po loňském neúspěšném pachtu, který napadl antimonopolní úřad, zvažuje vedení města prodej stoprocentního podílu v akciové společnosti Nemocnice Litoměřice.

Jak již dříve ČTK řekl ředitel Nemocnice Litoměřice Radek Lončák, projevily vloni o pacht zájem společnosti Penta Hospitals, Privamed a Krajská zdravotní. “Záměr prodat nemocnici sledujeme, ale konečné rozhodnutí padne, až budeme znát přesné podmínky soutěže,” řekla ČTK mluvčí Penta Hospitals Lenka Holá.

Zájem o litoměřickou nemocnici projevil opakovaně i Ústecký kraj. Už v lednu letošního roku poslal hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) radním města dopis, ve kterém nabízí převzetí nemocnice. Zájem potvrdil hejtman i ve středu při setkání se zástupci petičního výboru nemocnice. Bubeníček řekl, že Ústecký kraj, potažmo Krajská zdravotní, ve které vlastní kraj 100 procent akcií, se bude o nemocnici ucházet. “Záležet bude na podmínkách veřejné soutěže,” řekl ČTK.

Město Litoměřice oznámilo v dubnu svůj záměr prodat nemocnici poté, co se jí nepodařilo vloni získat partnera prostřednictvím pachtu. “Jsou neschopní nebo zkorumpovaní?” uvedl dnes premiér na adresu litoměřické ODS a dodal, že pokud tamní politici vést nemocnici nezvládnou, ujme se toho.

Záměr prodat nemocnici se nelíbí obyvatelům Litoměřicka ani starostům okolních obcí. Petici s názvem Zachraňme nemocnici už podepsalo více než 10.000 lidí. Velký zájem je podle zástupkyně petičního výboru Aleny Rožcové také o podepisování archů žádajících vypsání městského referenda. Podpisová akce začala v pondělí a za necelé tři dny své podpisy pod tuto petici připojilo tisíc lidí. Potřeba je ale zhruba 4000 podpisů obyvatel Litoměřic starších 18 let.

sil rem mha hj