Chladírenská technika je stěžejní nejen pro potravinářské provozy, ale i pitevny, márnice a pohřební ústavy

Autor: Redakce | Zpravodaj | 19. 3. 2017

Dačice, 20. března 2017 – Chladicí a mrazicí boxy jsou hojně využívány nejen v potravinářském a farmaceutickém průmyslu, ale neobešel by se bez nich rovněž ani provoz márnic v tuzemských nemocnicích či pohřební ústavy a krematoria. Stejně jako v případě uchovávání potravin musejí i boxy pro ukládání zemřelých splňovat přísná pravidla na izolaci i hygienu.

Moderní márnice se od těch historických liší jak v provedení, tak částečně i v samotném účelu. Takzvané umrlčí komory se v minulosti nacházely často přímo na hřbitovech nebo v jejich blízkosti a jednalo se jednoduše řečeno pouze o stavby či místnosti, v nichž se držel chlad a kde se dočasně uchovávali nebožtíci před pohřbem. V dobách, kdy panoval strach z pohřbení zaživa, sloužilo toto místo rovněž k ověření, zda je jedinec skutečně mrtvý.

V současné době je již uchovávání zemřelých svázáno přísnými předpisy. „K uložení zemřelých dnes slouží moderní chladicí boxy. Vnitřní teploty v nich jsou určeny zákonem 256/2001 Sb. Při krátkodobém uložení na několik dnů jde o teploty 0 °C až +2 °C, při uložení na dobu přesahující týden pak musí být teplota nižší než −10 °C,“ vysvětluje Petr Píša, prokurista společnosti Frigomont, jež se na chladírenskou a mrazírenskou techniku specializuje.

První typ boxů s teplotou kolem nuly, který zpomaluje proces rozkladu, se běžně používá pro uložení nebožtíků na dobu do jejich pohřbu či kremace. V druhém případě pak boxy s teplotami hluboko pod nulou slouží pro dlouhodobé uchování zemřelých, například v případě, že se ještě nepodařila jejich identifikace.

Kvalitní izolace a odolný materiál

Základem boxů je chladicí komora sestavená ze sendvičových panelů s polyuretanovou pěnou (PUR) různé tloušťky podle toho, jaká vnitřní teplota je požadována. Právě panely patřičné tloušťky zajistí správnou izolaci. Nedílnou součástí boxů jsou rovněž kvalitní a dobře izolující dveře,“ popisuje Petr Píša s tím, že ve vnitřní výbavě boxu bývá zpravidla rovněž tří až čtyřpatrový lyžinový regál umožňující uložení zemřelých nad sebou.

Pro chlazení boxů se podle velikosti používají chladicí jednotky umístěné na stropě boxu, které dovnitř foukají studený vzduch, případně je jednotka umístěna vně boxu a zkombinována s výparníkem, jenž vzduch uvnitř ochlazuje. Pro chlazení více boxů najednou lze použít výkonnou společnou jednotku umístěnou například vně budovy, o chlad v každém z boxů se pak postarají výparníky napojené na tuto jednotku.

Vedle tepelně-izolačních nároků musejí boxy splňovat i veškeré požadavky na hygienu. „Je potřeba, aby byl celý box omyvatelný a odolný proti všem používaným desinfekčním prostředkům. V tomto ohledu se jako nejvýhodnější materiál na povrch boxu i samotných dveří osvědčil nerez,“ uzavírá Petr Píša z Frigomontu.

 

O společnosti Frigomont, a. s.

Společnost Frigomont, a. s., je komplexním dodavatelem technologických celků pro potravinářský, zdravotnický, chemický, výzkumný a farmaceutický průmysl. Frigomont, a. s., je zároveň předním českým výrobcem průmyslových dveří se zaměřením především na čisté prostory, chladírenské dveře, mrazírenské dveře, izolační a hygienické dveře. Je předním dodavatelem chladírenských a mrazírenských boxů, skladů a výroben v potravinářském průmyslu.

Společnost byla založena v roce 1994, kdy stávající vedení společnosti zahájilo podnikatelskou dráhu v oboru servisu, montáže a prodeje chladírenských, mrazicích a klimatizačních technologií u obchodních organizací, potravinářských podniků, podniků veřejného stravování i u občanů. V roce 1997 v souvislosti s rozšiřováním aktivit vzniklo sdružení podnikatelů, které realizovalo dodávky technologií a provádělo inženýring. Postupně se společnost přetransformovala na stavebně inženýrskou firmu působící po celé České republice a v okolních zemích.

 

Kontakt

Arnošt Čáp

provozní ředitel

mobil: +420 602 325 606

telefon: +420 384 420 415

e-mail: press@frigomont.cz