Diagnóza: chřipka – Jak s ní zatočit?

Autor: eliska | Zpravodaj | 25. 10. 2015

Nastaly chladné měsíce roku a s nimi i chřipková sezóna. Epidemie chřipky hrozí každoročně většinou mezi prosincem a březnem a vzhledem k závažnosti infekce ji není radno podceňovat. V ČR onemocní chřipkou ročně statisíce obyvatel. Nejvyšší výskyt nemocných je mezi školáky a mladistvými, závažný průběh může mít chřipka u seniorů. Účinnou prevencí je dodržování hygienických návyků (např. mytí rukou) a očkování. Pro samotnou léčbu je pak důležitý klidový režim, dostatek tekutin a tlumení horečky pomocí antipyretik.

Mezi nezaměnitelné příznaky chřipky patří horečka (často i přes 39 °C), která bývá provázena zimnicí, bolestí svalů, kloubů a hlavy. S odstupem několika hodin se přidává suchý dráždivý kašel a pálení v krku. Onemocnění propuká náhle a provází ho také celková silná únava. Mohou se dostavit i komplikace v podobě zápalu plic, u dětí bývá často zánět středního ucha či zánět vedlejších nosních dutin.

Účinná léčba chřipky prakticky neexistuje. Tlumíme tedy pouze příznaky nemoci, které nás obtěžují, především horečku a bolest. Pro dospělé a děti od 6 let je na tlumení horečky vhodný například Paralen 500, který zmírní i nepříjemné bolesti hlavy. Mladším dětem můžeme podat Paralen ve formě suspenze (Paralen sus pro děti již od tří měsíců) nebo čípků (Paralen 100 pro děti od 7 kg tělesné hmotnosti) při problémech s polykáním.

 Mezi nejčastěji používaná antipyretika (tj. léky proti horečce) v České republice patří ty, které obsahují účinnou látku paracetamol (např. Paralen). I v případě takto běžných a známých léků je však vždy potřeba číst příbalový leták, kde jsou například uvedeny informace o správném dávkování. Pacient nesmí překročit maximální doporučenou jednotlivou ani denní dávku léku. Maximální denní dávka paracetamolu je 4 g pro dospělého a dospívajícího od 15 let. Pacient, který váží více než 50 kg, může jednorázově užít maximálně 1 g paracetamolu. Mezi jednotlivými dávkami musí být odstup alespoň 4 hodin. V případě zmíněného paracetamolu si musí každý pacient dát pozor, zda neužívá jiné léky, které rovněž obsahují paracetamol – tato látka je totiž obsažena i v mnoha dalších lécích, které se užívají na bolest, horečku a při chřipce a nachlazení.

 

Pro bližší informace, prosím, kontaktujte společnost Zentiva, k. s.

Korespondenční adresa: Budova Argo, Evropská 846/176a, 160 00 Praha 6, Česká republika.

Sídlo společnosti: U Kabelovny 130, 102 37 Praha 10, Dolní Měcholupy, Česká republika.

Tel.: (+420) 233 086 111, fax: (+420) 233 086 222, e-mail: zentiva@zentiva.cz, www.zentiva.cz.

 

PARALEN® 500 je a PARALEN® SUS jsou léky k vnitřnímu užití. PARALEN® 100 je lék k zavedení do konečníku. Všechny obsahují paracetamol. Pozorně čtěte příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

 

SACS.CHC.15.08.0918