Do babyboxu Slezské nemocnice v Opavě někdo odložil holčičku

Autor: Redakce | Zpravodaj | 20. 3. 2020

Opava 20. března (ČTK) – Do babyboxu ve Slezské nemocnici v Opavě někdo dnes časně ráno odložil čerstvě narozenou holčičku. V novém babyboxu tak bylo letos už druhé dítě. Novinářům to sdělil mluvčí nemocnice Jiří Krušina.

Nejnovější typ babyboxu před několika měsíci nahradil v opavské nemocnici původní schránku, do níž bylo odloženo pět dětí, celkově tak v opavském babyboxu skončilo sedm dětí.

“Našli jsme úplně čerstvě narozenou holčičku ještě s placentou, zabalenou do černé mikiny. Holčička byla mírně podchlazená, ale po první kontrole to vypadá, že bude zcela zdravá. Váží 3858 gramů,” uvedl primář Dětského oddělení Dalibor Hudec.

Novorozenec je nyní na jednotce intenzivní péče na výhřevném lůžku. “Zdravotníci navrhli holčičce prozatímní jméno Zuzanka, po sestřičce, která během několika týdnů byla dvakrát s primářem Hudcem u babyboxu, 7. února u chlapečka Emila. Nová rodina dá holčičce s velkou pravděpodobností stejně vlastní jméno,” doplnil Krušina.

V Česku funguje 76 babyboxů. První byl instalován v roce 2005. Jde v podstatě o novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. V okamžiku, kdy je do něj vloženo dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál.

Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají i své kritiky, kteří tvrdí, že odporují některým článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

mtk hj