Fungování kostí, jejich nemoci i náhrady ukazuje výstava v Brně
Brno 3. června (ČTK) – Fungování kostí, jejich onemocnění i problematiku kostních náhrad přiblíží výstava v Technickém muzeu Brno. Tvoří ji asi stovka exponátů, včetně technologických novinek. Výstava dostala název Až na kost! a potrvá do konce září.
“Výstava o kostech jako o jednom z nejdůležitějších stavebních prvků lidského těla chce seznámit širokou veřejnost srozumitelnou formou se stavbou a funkcí kostí a se způsoby jejich náhrady při jejich poškození,” popsal spoluautor výstavy Tomáš Suchý, vedoucí Oddělení kompozitních a uhlíkových materiálů Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd ČR.
Expozice je rozdělená do tří částí. “V první části představujeme stavbu, složení a funkce kosti na 14 metrů dlouhé ploše, která využívá stejně dlouhý dvourozměrný kostní model či reálné lidské kosti,” uvedla další z autorek výstavy Lucie Vištejnová z Biomedicínského centra Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni. Souvislosti mezi strukturou a funkcí kosti jsou vysvětleny pomocí histologických řezů, modelů nebo kreseb.
V druhé části expozice se návštěvníci seznámí s různými onemocněními a poraněními kostí. “Vybrané typy léčby jsou demonstrovány s využitím kostních modelů nebo celých kostlivců. Součástí jsou i prototypy kostních náhrad ukazující současné pokroky v náhradách kostí včetně 3D tisku kostní tkáně na míru pacientovi,” doplnil Suchý.
Třetí část výstavy představuje různé způsoby a materiály k nahrazování kostí, a to od počátku 20. století až po dnešní nejmodernější implantáty. Výstava Až na kost! je částečně inspirovaná úspěšnou expozicí v Národním technickém muzeu v Praze z roku 2017.
K oslavám 50. výročí přistání člověka na Měsíci se Technické muzeum připojuje menší výstavou Tenkrát na Měsíci. Její součástí jsou například podpisy všech pozemšťanů, kteří se prošli po Měsíci, nebo replika podvozku výsadkového modulu se žebříkem.
tmd hj