Horečka – je lepší ji tlumit, nebo může být prospěšná?

Autor: Redakce | Zpravodaj | 5. 10. 2016

Pocit chladu, zimnice, třesavka, bolesti svalů a kloubů i zvýšené pocení. To bývají příznaky, při nichž saháme po teploměru. Podle intenzity teploty pak odhadujeme závažnost onemocnění. Normální tělesná teplota zdravého člověka se pohybuje v rozmezí 36 až 37 °C a v průběhu dne kolísá. Nejméně kolísá během spánku, nejvíce v průběhu denní aktivity člověka. Tělesná teplota se mění v závislosti na teplotě okolí, ovlivňují ji také termoregulační pochody (např. zvýšený tělesný výdej). Nejvyšší teplotu má lidské tělo kolem 18. hodiny, nejnižší pak okolo 4. hodiny ranní.

 

Teplotu mezi 37 až 38 °C označujeme jako zvýšenou, nad 38 °C hovoříme o horečce. Ukazuje-li teploměr hodnotu nad 41 °C, jedná se o hyperpyrexii, kterou je třeba na rozdíl od horečky vždy hodnotit jako závažný stav. Je důležité si uvědomit, že horečka není nemoc, ale spíš přirozená obranná reakce organismu na nemoc. Lékaře proto odedávna zajímala otázka, zda a za jakých podmínek je horečka ještě ku prospěchu nemocného a kdy už se stává nebezpečnou.

 

Nejčastější příčinou horečky je virová, bakteriální či parazitická infekce. Mohou ji však zapříčinit i neinfekční onemocnění provázená zánětem. Termoregulační systém, který se nachází v mozku, teplotu zvýší, jakmile dojde v těle k zánětlivým reakcím na vnější či vnitřní podněty. V důsledku vyšší teploty těla se pak zvyšuje aktivita imunitního systému a tlumí se množení některých bakterií a virů,“ říká MUDr. Michal Lazák, praktický lékař z Prahy.

 

Zvýšená teplota nebo horečka může být tedy do určité míry žádoucí a v dnešní době se nepotlačuje, pokud není příliš vysoká, netrvá dlouho, nemocného příliš neunavuje anebo ho neohrožuje na zdraví, např. u různých chronických onemocnění. Horečka vyvolává svalový třes, až 6x zrychluje metabolismus a dehydratuje organismus. Vysoká horečka nad 42 °C pak způsobuje změny struktury bílkovin, které jsou většinou nevratné a život ohrožující.

 

U dětí už může být horečka pro tělo vyčerpávající. Doporučuje se ji proto léčit při teplotě nad 38 °C. Pokud je dobře zvládnuta, během několika dní většinou ustoupí. V minulosti bývala horečka vážným problémem, dokud nebyla objevena účinná antipyretika (léky snižující horečku), jako jsou například paracetamol či ibuprofen. Podle Světové zdravotnické organizace je paracetamol při léčbě horečky lékem první volby. Vhodný je tak například Paralen 500 ve formě tablet, který v doporučených dávkách snižuje horečku, zejména při akutních bakteriálních a virových infekcích. Užívat jej mohou dospělí a děti od 6 let. Pro děti od 3 měsíců je určen Paralen SUS ve formě suspenze a děti s tělesnou hmotností nad 7 kg mohou užívat Paralen 100 ve formě čípků.

 

 

PARALEN 500 a PARALEN SUS jsou léky k vnitřnímu užití. PARALEN 100 je lék k zavedení do konečníku. Všechny

obsahují paracetamol. Pozorně čtěte příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

SACS.GPARALZ.16.02.0226

 


 

Paralen® 500 – nezávazná orientační spotřebitelská cena balení 12 tablet v lékárně je 24 Kč, resp. 36 Kč za balení 24 tablet.

Paralen® SUS – suspenze pro děti od tří měsíců, orientační cena v lékárně za balení suspenze je 86 Kč.

 

 


 

Paralen® 100 – čípky pro děti s hmotností nad 7 kg, orientační cena v lékárně za balení 5 čípků je 25 Kč.

 

 

 

 

KONTAKT:

Kateřina Jíchová

email: katerina.jichova@allmedia4u.cz
M: +420 603 280 300