Jak jste na tom s plodností? Vyzkoušejte spermiogram zdarma v rámci mezinárodního měsíce neplodnosti

Autor: Redakce | Zpravodaj | 2. 6. 2019

Praha, 3.6.2019 (ISCARE)

Červen bývá ve světě označován jako mezinárodní měsíc neplodnosti. V rámci něj jsou pořádány různé akce a happeningy, které upozorňují na zvyšující se procento neplodných a možnosti, jak předcházet komplikacím při snaze o početí potomka. V České republice se s problémy potýká až 20 % párů, přičemž statistiky ukázaly, že na tom muži mají procentuálně stejný podíl jako ženy. Pražská klinika Iscare přichystala pro muže jedinečnou příležitost, kdy si mohou v příjemném prostředí nechat udělat spermiogram zdarma a zjistit, jak na tom s plodností jsou.

Od úterka 4. června do čtvrtka 6. června mezi 13 a 16 hodinou si může kterýkoli muž přijít nechat udělat spermiogram zdarma a bez předchozího objednání.

O zvyšující se neplodnosti u mužů svědčí například výsledky posledních zájemců o darování spermatu u nás na klinice. Z pětadvaceti mužů splňoval pouze jeden kritéria dárce spermií,“ popisuje Jan Lacheta, primář IVF klinického centra ISCARE. Jen na této klinice si nechá spermie prověřit zhruba 40 mužů týdně.

Příčin mužské neplodnosti je mnoho. Vzhledem k tomu, že se nejedná o nemoc, která by s sebou nesla zjevné projevy, bývá nemožnost počít potomka odhalena až ve chvíli, kdy se muž pokouší založit rodinu. Následný proces léčby může zabrat delší dobu a čekání na vytoužené miminko se tak prodlužuje. Klinické centrum Iscare chce pomoci mužům překonat ostýchavost a předejít možným problémům, které mohou nastat.

V případě zhoršených hodnot spermiogramu někdy postačí pouhá úprava životního stylu.

Nejčastějším onemocněním mužů je tzv. oligospermie – nízký počet aktivních spermií. Velký vliv na toto onemocnění má právě partnerův životní styl. Doporučuje se tedy omezit kouření a pití alkoholu, a naopak doplnit vitamíny zejména E a C. Pokud toto nezabere, dá se problém řešit tzv. inseminací, kdy jsou spermie, v době ovulace ženy, zavedeny přímo do děložní dutiny.

Jiné časté onemocnění způsobující neplodnost je varikokéla. Rozšířené žíly u varlat mají za důsledek zpomalování krevního oběhu v šourku a můžou vést až k impotenci. Naštěstí i tento problém lze odstranit jednoduchým chirurgickým zákrokem s využitím speciálních technologií, kterými ISCARE disponuje. Asistovaná reprodukce je dnes na tak vysoké úrovni, že i muži, u kterých nebyly v ejakulátu nalezeny spermie, mají šanci počít s partnerkou vlastního potomka. Pokud má muž alespoň několik spermií, lékaři jsou schopni je získat operační cestou z varlat či nadvarlat.

Předejít možným rizikům ovlivňujícím plodnost, jako je závažné onemocnění nebo úraz, pomůže také social freezing. Preventivní zmražení spermií a vajíček je ideální ve věku kolem dvaceti let. Uskladnění pohlavních buněk vyjde asi na tisíc korun ročně.

 

O Klinickém centru ISCARE

Klinické centrum ISCARE I.V.F. a.s. je nestátní soukromé zdravotnické zařízení, které poskytuje zdravotnické služby v oblasti plastické chirurgie, asistované reprodukce, komplexní léčby obezity, gastroenterologie a léčby idiopatických střevních zánětů. V České republice působí od roku 1995, aktuálně je součástí klinických center společnosti FutureLife. Další informace najdete na www.iscare.cz.