Jak vybavit lékárničku na cesty

Autor: Redakce | Zpravodaj | 3. 6. 2019

Praha, 4.6.2019 (EUC)

Vybavit lékárničku na cesty není vždy snadné. Nikdy by v ní ale neměly chybět dlouhodobě pravidelně užívané lékypřípravky k léčbě většiny běžných zdravotních obtíží, jako je bolest a teplota, kašel, nachlazení, průjem či zácpa, alergie. Dále by měla obsahovat krém k léčbě plísňového onemocnění, přípravky na potlačení alergických potíží nebo zvládání cestovní nevolnosti. Součástí lékárničky by měly být i oční kapky na dezinfekci či zklidnění podráždění oka, obinadlo, náplasti, krytí na popáleniny,“ upozorňuje PharmDr. Tomáš Lukš, ředitel EUC Lékáren a dodává: „Hodit se mohou i nůžky, lékařské rukavice, teploměr či trojcípý šátek, ev. přípravek na dezinfekci vody. Pokud cestujeme za sluncem, je důležité přibalit i opalovací krém a přípravek pro zklidnění kůže po opalování.“

Pro složení cestovní lékárničky je vždy rozhodující zdravotní stav cestovatele, místo a délka pobytu, počet a věk cestujících, ale například též roční období, způsob cestování, dostupnost lékařské péče a úroveň hygieny v cílové destinaci. Proto je vždy vhodné, aby se cestovatel poradil s odborníkem, třeba právě v lékárně,“ připomíná PharmDr. Tomáš Lukš, ředitel EUC Lékáren.

Pokud ale cestujeme do exotických zemí, je často namístě navštívit přímo lékaře v centru cestovní medicíny, který může doporučit vhodné očkování nebo, je-li to vhodné, předepsat léčiva, jejichž výdej je vázán na lékařský předpis, např. antibiotika či léky k prevenci nebo léčbě malárie.

Všechny léky bychom měli mít v lékárničce v originálním balení a s příbalovou informací. Důležité je rovněž uchovávat je ve vlhkosti odolném obalu, např. rychlouzavíratelném polyethylenovém sáčku či dnes v již dostupných speciálních obalech, chráněné před mrazem či vysokými teplotami. Při cestování bychom měli mít svou cestovní lékárničku, stejně jako lékařskou dokumentaci dlouhodobě nemocného, vždy při ruce, tedy v příručním zavazadle.

 

 

Skupina EUC:

Zdravotnická skupina EUC tvoří největší síť ambulantních klinik v ČR. Je největším poskytovatelem ambulantní péče, prémiové péče, mamoscreeningu a lékařské péče pro zaměstnavatele. Od roku 2011 do roku 2018 investovala 708 milionů korun především do modernizace přístrojů, vzdělávání zaměstnanců a elektronizace systémů a služeb. V 29 zdravotnických zařízeních napříč ČR (včetně 10 prémiových), 12 mamocentrech,19 lékárnách a 16 laboratořích zaměstnává 1 900 lidí, kteří poskytnou péči 2 milionům pacientů ročně. Na podzim 2017 vydala jako první v sektoru zdravotnictví v ČR emisi dluhopisů, v celkovém objemu 1,4 miliardy korun. Vice na www.euc.cz