K narozeninám Bulovka odhalila pamětní desku zakladatele

Autor: eliska | Zpravodaj | 20. 6. 2012

K dnešímu 81. výročí otevření Nemocnice Na Bulovce byla dnes dopoledne odhalena pamětní deska zakladatele nemocnice MUDr. Ladislava P. Procházky.  

O slavnostní akt se postaral služebně nejstaší pracovník nemocnice paní Anna Šimůnková z RTG kliniky, která na Bulovce pracuje už 59 let! (na fotografii vlevo). Pomohl jí Prof. MUDr. Jiří Zámečník, který na Bulovce pracoval 52 let v Ústavu radiační onkologie za asistence své manželky Libuše, s kterou letos na jaře oslavili 60. leté výročí svatby (diamantová svatba!).

Pamětní deska není nová, je využit původní bronzový reliéf od českého sochaře Josefa Mařatky (1874 – 1937). Pamětní deska zakladatele nemocnice byl ještě donedávna v rámci areálu na nevhodném a k významu reliéfu na nedůstojném místě. Pro nové umístění byl využit prostor před hlavní bránou do nemocnice na budově č. 1. Reliéf samotný je podložený leštěnou žulovou deskou o rozměrech 50 x 80 cm a doplněný doplňkovou tabulkou ze stejného materiálu a se stejnou patinou jako je reliéf. Celá deska je konzervována včelím voskem.

Další významné okamžiky vztahující se k 21. červnu

·         První letní den

·         21. června má v občanském kalendáři svátek Alois. Jméno je českou obměnou francouzského jména Louis. Význam se udává: „slavný bojovník, moudrý“.

·         Pranostika na dnešní den říká: Na svatého Aloise, poseč louku neboj se.

 historie

·         Zemřel český a polský král z rodu Přemyslovců Václav II (1305)

·       Všech 27 účastníků českého stavovského povstání bylo popraveno na Staroměstském náměstí v Praze. Mezi nimi i lékař Ján Jesenský. Pro české země byla tato masová poprava pokořující ranou, z které se nevzpamatovaly celá staletí (1621)

 novodobá historie

·         Do městské hromadné dopravy v Praze byly zavedeny autobusy (1925)

·         Prezident Edvard Beneš vydal dekret o konfiskaci a rozdělení pozemkového majetku Němců, Maďarů, zrádců a kolaborantů (1945)

·         Obětí justiční vraždy v rámci zinscenovaných procesů 50. let se stal generál Heliodor Píka, československý voják a legionář, významný představitel zahraničního československého protinacistického odboje (1949)

·         Sovětská armáda tak ukončila svůj 23 let trvající „dočasný“ pobyt na území republiky (1991)


 

 současnost

·         Den bytí a nebytí fotbalové reprezentace na ME v Polsku – čtvrtfinále s Portugalskem

 

·         Mezinárodní svátek hudby

 

·         Výročí vzniku Nemocnice Na Bulovce (1931)