Karlovarský kraj nově podpoří praktiky i zubaře starší 65 let

Autor: Redakce | Aktuality | 22. 8. 2023

“Potýkáme se s tím, že máme lékaře v seniorním věku. Dříve, než se nám dostanou studenti lékařských fakult do regionů a začnou provozovat praxi, tak potřebujeme překlenout období. Motivujeme právě stávající praktiky, pediatry i zubaře, aby pokud možno odložili svůj odchod do důchodu a pokračovali dál v praxi,” řekl hejtman. Každý praktik či zubař starší 65 let tak může získat 50.000 korun ročně. Příspěvek se týká lékařů vykonávajících praxi v kraji, ale i nově příchozích.

Nejhorší situaci v kraji zaznamenalo hejtmanství u pediatrů. Z celkových 49 lékařů pro děti a dorost je téměř polovina starších 65 let. Vysoký věk eviduje také u praktiků a zubařů, přes 30 procent z nich už dosáhlo důchodového věku. Problémy jsou zejména v příhraničí, konkrétně v okolí Aše a Kraslic.

Karlovarský kraj připravil některé benefity k zajištění lékařské péče už dřív. Peníze mohou dostat studenti lékařských fakult, ale i zdravotníci na vznik a vybavení nových i již existujících ordinací. Zajistit se díky tomu podařilo už několik lékařů. Nově může získat stipendium také lékař z jakéhokoli zařízení v kraji, který si chce doplnit odbornost. Obdržet může 75.000 korun ročně.

Nově příchozí lékař si tak díky pobídkám od kraje může přijít během pár let až na několik milionů korun. Vedle kraje lákají nové zubaře také města. Nabízejí jim peníze na vznik ordinací, byty či pozemky.