Knírem proti rakovině. Prostatu nejlépe ochrání prevence

Autor: Redakce | Zpravodaj | 6. 11. 2018

Praha, 7.11.2018 (Side Effect)

Patnáct set úmrtí ročně a druhá příčka v žebříčku nejčastějších zhoubných nádorových onemocnění u mužů s podílem 13,6 %. Takovou bilanci má rakovina prostaty, kterou každý rok onemocní na 7,5 tisíc mužů v České republicei. Samovyšetřením nelze onemocnění odhalit, preventivní prohlídkou ale ano, jak upozorňuje i každoroční charitativní událost Movember. Muži si během listopadu nechávají narůst knír, aby upozornili na nebezpečí a prevenci tohoto typicky mužského onemocnění. Ani při vyslechnutí nepříjemné diagnózy však není nutné panikařit, dnešní medicína si se zákeřnou nemocí dokáže poradit.

Rakovina prostaty patří k vůbec nejčastějším onkologickým onemocněním mezi českými muži. Přestože přímá příčina karcinomu prostaty dosud nebyla objevena, svou roli sehrává dědičnost a životní styl. Nemoc může zcela bez povšimnutí bujet i několik let, ve většině případů je však zachycena v tzv. lokalizovaném stádiu. Tedy s předpokladem, že nádor zatím zasáhl pouze prostatu a nevytvořil metastázy. V takovém případě lze nad onemocněním zvítězit. Prostata je totiž poměrně malá žláza, která obkružuje močovou trubici těsně pod močovým měchýřem a zároveň svou stěnou naléhá na konečník. U mužů se podílí na tvorbě ejakulátu a životaschopnosti spermií.

A zase ta prevence

Jak tedy poznat, že se s prostatou děje něco neobvyklého? „Nejčastějším příznakem jsou problémy s močením, tedy například častější nucení na močení nebo slabý proud moči. Může to být způsobené zvětšenou prostatou, ale vyloučit nelze ani nádorové onemocnění. Důležité je sledovat i další příznaky, jako je krev v moči, případně bolest v zádech,“ vysvětluje MUDr. Josef Stolz, primář urologické kliniky UroKlinikum, a dodává: „V případě těchto příznaků neprodleně vyhledejte pomoc urologa. Nejúčinnější metodou, jak nemoc podchytit hned v jejím zárodku, jsou ale pravidelné preventivní prohlídky.

Preventivní vyšetření by měli podstupovat od 50. roku věku všichni muži, kteří mají zájem pečovat o své zdraví. V rodinách s výskytem rakoviny prostaty u přímých příbuzných by první vyšetření mělo proběhnout dříve, tedy již po 40. roce života.

Jak probíhá vyšetření?

Lékaři nejdříve z malého vzorku krve zjistí hodnotu takzvaného prostatického specifického antigenu (PSA). Pokud je jeho hodnota vyšší, neznamená to automaticky onemocnění rakovinou – může se jednat o prostý zánět nebo jiné problémy spojené s prostatou. Urolog hodnotu posuzuje v souvislosti s nálezem při pohmatovém vyšetření prostaty přes konečník a nálezem na ultrazvuku. V případě podezření na nádor se přistupuje k biopsii, tedy odebrání vzorků z prostaty, a to opět přes konečník. „Muži často odmítají jít na vyšetření kvůli tomu, že jim je nepříjemné. Je ale zapotřebí si uvědomit, že právě takové vyšetření může pomoci odhalit karcinom včas a zachránit tak život,“ zdůrazňuje primář Stolz.

Mám rakovinu. Co teď?

Pokud se u muže prokáže zhoubný nádor na prostatě, není důvod panikařit nebo ztrácet naději. Současná medicína je natolik vyspělá, že může onemocnění zcela vyléčit, je-li zachyceno včas. Definitivní volba léčby závisí na řadě faktorů. Mezi ně patří výsledky histologického vyšetření, které zjišťuje stupeň zhoubnosti nádoru, konkrétní hodnota PSA, velikost nádoru, ale i věk a případná další onemocnění. Záleží rovněž na preferencích samotného pacienta.

První možností léčby je operace spočívající v úplném odstranění prostaty, často současně i s odstraněním lymfatických uzlin. Tento typ zákroku se nazývá radikální prostatektomie a může být proveden buď formou otevřené operace, laparoskopicky, anebo nejmoderněji operačním robotem. Druhou variantou je ozáření prostaty pomocí zevního zářiče nebo aplikací radioaktivních částic přímo do prostaty, tedy tzv. brachyterapie. V některých případech však lékař může nádor zprvu pouze sledovat dle přesného harmonogramu, a aktivní léčbu formou operace nebo ozařování indikovat až tehdy, kdy se nádor zvětšuje. Takový postup se nazývá aktivní dozor.

V pokročilejších stádiích je léčba podobná jako u jiných zhoubných nádorů. Onemocnění sice nelze vyléčit, je však možné zásadním způsobem prodloužit život. Jsou-li přítomny metastázy, volí se obvykle hormonální léčba, v případě jejího neúspěchu chemoterapie. Díky celé řadě nových léčebných metod mají šanci na delší život i pacienti v pokročilých fázích onemocnění.

Recept na zdravou prostatu neexistuje

Žádná ze studií provedených po celém světě nedokázala odhalit zaručený „recept“, jak se rakovině prostaty s jistotou vyhnout. Obecný předpoklad však je, že vznik rakoviny může podpořit vyšší příjem červeného masa, tučných výrobků, vápníku, anebo kouření, stejně tak i nedostatek zeleniny a ovoce. Roli však může hrát i genetika. Žádná z těchto domněnek ale zatím nebyla stoprocentně potvrzena. S karcinomem prostaty však lze účinně bojovat, a to právě včasným záchytem, tedy tzv. druhotnou prevencí.

 

Kníratý listopad

Akce Movember každý listopad připomíná, že by všichni muži měli chodit na preventivní prohlídky své prostaty i dalších ryze mužských partií. Název vznikl ze spojení anglických slov „moustache“ a „November“, tedy „knír“ a „listopad“. Hlavním cílem je zvýšení povědomí o zákeřné rakovině prostaty a s tím souvisejícím faktu, že mnoho mužů umírá zbytečně a v příliš mladém věku. Proto si nechávají růst po celý listopad knír jako symbol boje proti rakovině i jako osvětu a podporu pro nemocné. Hlavním účelem je ale získání dostatku finančních prostředků na léčbu a vývoj nových léků, které se na území České republiky posílají na konto nadace Muži proti rakovině.

 

 

 


iStatistiky ÚZIS – Zdravotnická ročenka České republiky 2016