Kvůli nemocem z horka jsou každoročně hospitalizovány desítky dětí

Autor: eliska | Zpravodaj | 23. 6. 2016

Ostrava, 24. června 2016

K nejvážnějším dětským úrazům patří popáleniny a to i ty způsobené sluncem. Více než 90 dětí muselo být v letních měsících dokonce následkem tepla hospitalizováno, jak vyplývá z posledních statistik Ústavu zdravotnických informací. Popáleniny způsobené nadměrným sluněním se většinou dokáží zhojit samy, ovšem pokožka je teplá, bolestivá a červená. Na místě je proto dodržování správných zásad pobytu na slunci.

 

Naučte se správně ošetřovat spáleniny od slunce

Kůže se při pobytu na slunci může spálit během prvních 15 minut. Komplikace se ale neprojeví ihned a pokožka je citlivá během následujících 24 až 48 hodin. Pokud dojde pouze k zarudnutí pokožky a netvoří se viditelné puchýře, jedná se o první stupeň popálení. I při něm je ale nezbytné okamžité ošetření. „Nejdříve je třeba pokožku vhodně zchladit. U prvního stupně popálenin či u spálení sluncem stačí proud studené vody z kohoutku. Následně je vhodné aplikovat studený obklad a pokožku se pokusit zklidnit. Pomoci může aloe vera, které obsahuje glykoproteiny ulevující od bolesti a zánětu, působí současně jako anestetikum a pomáhá kůži při hojení. Současně je nezbytné pít dostatečné množství tekutin,“ radí doktor Tomáš Kampe, odborný konzultant společnosti LR Health & Beauty. Pokud je však organismus dále přehřátý, dítě má zvýšenou teplotu a/nebo pociťuje nevolnost, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc.

O letních prázdninách hlídejte zejména adolescenty a miminka

Většinou lze nepříjemné projevy popálení od slunce vyřešit u lékaře ambulantně, při vážnějších projevech je ale hospitalizace nezbytná. Nejhoršími měsíci jsou z tohoto hlediska červen a červenec, kdy muselo být 28 dětí ve věku 11 až 15 let následkem popálenin od slunce odvezeno do nemocnice. Druhou nejvíce postiženou skupinou byly děti mladší pěti let. „S dokumentací těchto typů zdravotních komplikací je ale ten problém, že jsou většinou řešeny ambulantně a nevedou se o nich statistiky. Zdokumentované jsou tak jen ty skutečně nejzávažnější případy, které vyžadují hospitalizaci. Případů popálení od slunce tedy může být mnohonásobně víc, než ukazují zmíněné statistiky,” vysvětluje mluvčí Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Jiří Tráva. A nejsou to jen děti, které navštíví ordinaci lékaře z důvodu tropických teplot. Ze statistiky Všeobecné zdravotní pojišťovny vyplývá, že loni muselo být ambulantně ošetřeno více než 1 000 pacientů. Přímé sluneční záření způsobuje lidem nejen nepříjemné projevy na kůži, ale také vyčerpání způsobené nedostatkem tekutin, otoky z horka a mdloby. Komplikace jsou ještě závažnější pro osoby s vyšším tlakem nebo s onemocněním srdce.

Volte mezi fyzikálními a chemickými filtry v opalovacích krémech

Slunění je obzvláště škodlivé pro děti do jednoho roku. Jejich pokožka je totiž mnohonásobně tenčí než kůže dospělého člověka a nemá ještě ani dostatečné množství pigmentu melaninu, který chrání před škodlivým UV zářením. Malé děti nemají ani zcela vyvinuté potní žlázy, tudíž může jednoduše dojít k přehřátí organismu. Při tropických teplotách proto odborníci nedoporučují s miminky vycházet ven vůbec a pokud je to nutné, raději ráno nebo v podvečer. Omezený pobyt na slunci platí pro děti do tří let věku, nezbytné je zvolit vhodné oblečení a také pokrývku hlavy. Mezi ochranné prostředky se samozřejmě řadí také přípravky na opalování, které používáme již od půl roku dítěte. Je potřeba rozlišovat mezi chemickými a fyzikálními filtry, které jsou v přípravcích obsaženy. „K ochraně citlivé pokožky se spíše doporučují opalovací krémy s fyzikálními filtry, které ulpívají na pokožce a díky tomu škodlivé UV záření odráží. Naproti tomu chemické filtry se vpíjí do pokožky a chrání ji zevnitř. Mohou tím však kůži dráždit, proto jsou pro děti nevhodné. Kromě toho je dobré vybírat i podle ochranného faktoru, označovaného jako OF nebo SPF, jehož hodnoty by měly dosahovat třiceti až padesáti,“ vysvětlil Kampe. Po dni stráveném na slunci je třeba pokožku zregenerovat a dodat jí zpět ztracenou vlhkost. K tomu skvěle slouží přípravky po opalování s chladivými účinky aloe vera, panthenolem či kokosovým olejem.

 

 

O společnosti LR Health & Beauty Systems

Firma LR Health & Beauty Systems GmbH byla založena v roce 1985 v německém Ahlenu, kde je soustředěna převážná část výroby vysoce kvalitních produktů. Její česká pobočka v Ostravě funguje od roku 1993, od roku 1997 pod ni spadá také slovenský trh. Od svého založení se LR Health & Beauty stala jedním z předních světových dodavatelů prémiových potravinových doplňků a kosmetických produktů v oblasti přímého prodeje. V současné době komplexní sortiment LR Health & Beauty nabízí doplňky stravy, produkty pro osobní péči a dekorativní kosmetiku. Specializuje se na výrobky z aloe vera, které tvoří jeden z hlavních segmentů společnosti. Díky tomu je dnes jedním z největších světových výrobců aloe vera produktů. K dnešnímu dni má LR Health & Beauty více než 300 000 registrovaných nezávislých obchodních partnerů ve 30 zemích světa a prosperuje především díky nekompromisnímu německému standardu kvality, jasné vizi, hodnotám a jedinečným faktorům úspěchu.

 

Kontakt

Aneta Sklenářová

PR & Marketing Manager

 

LESENSKY.CZ s.r.o.

mobil.: +420 774 743 801

e-mail: sklenarova@lesensky.cz

Navrátilova 224/1, 616 00 Brno

www.lesensky.cz |Facebook|Linkedin