Le Figaro: Jak se projevuje nedostatek spánku

Autor: Redakce | Nezařazené, Zpravodaj | 22. 2. 2020

Paříž 22. února (ČTK/Le Figaro) – Možná nezíváte, ale krutě vám chybí spánek. Toužíte po teple, jste celí rozlámaní, trápí vás pocit hladu. Takové signály vysílá váš organismus, když to s vaším spánkem není v pořádku, píše francouzský deník Le Figaro.

„Během jednoho století se naše noci povážlivě zkrátily,“ zdůrazňuje lékařa a expert na problematiku spánku Philippe Beaulieu. Podle nedávné studie spí třetina Francouzů méně než šest hodin denně. A jestliže spíme méně, jsou naše noci také méně osvěžující. U některých lidí se akumuluje spánkový dluh, aniž si to uvědomují, a trpí proto různými neduhy. Jak zjistíme, zda jsou naše noci kvalitní?

Podle Philippa Beaulieua je nezbytné hned po probuzení mít pocit, že jsme se dobře vyspali. „Za běžných okolností malá ospalost velmi rychle zmizí, stačí začít něco dělat, abychom si to uvědomili,“ vysvětluje specialista. Jestliže tomu tak není, noc byla nepochybně špatná a důsledky rychle pocítíme. „V celém těle pozorujeme celkové zpomalení, zejména po psychické stránce,“ popisuje chronobioložka Claire Leconteová.

Když se nám těžko vstává, nejlepším lékem na lenivost je sprcha. Ale když jsme ve sprše, je nám tak příjemná teplá voda. „Naše biologické hodiny fungují tak, že se centrální teplota zvyšuje podle toho, jak se budíme. Po probdělé noci se tento proces rozvíjí méně rychle, a proto potřebujeme teplou vodu, abychom se probrali,“ říká Leconteová.

Když máme za sebou několik špatných nocí, tělo se ani fyzicky, ani psychicky neosvěží. Je půl desáté a vy ještě zíváte. Mozek tak reaguje na nudu, hlad nebo spánek. Jestliže zíváte několikrát denně, vaše tělo reaguje na intenzivní únavu. Stěží se udržíte přes den bdělí a může se vám stát, že vás přepadne spánek nebo zcela usnete, třeba při cestě vlakem, na pracovní schůzce nebo v kině.

Ke kávě si rádi dáte tabulku čokolády. „Narušený spánek vede k nerovnováze sekrece hormonů, které kontrolují chuť k jídlu,“ říká Beaulieu. Na zeleninu a ovoce takovou chuť nemáte, ale svádí vás kombinace tuku a cukru. „Cukr zlepšuje naši pozornost,“ podotýká chronobioložka Claire Leconteová. Je to jeho jediná výhoda, ale jen krátkodobá. Cukr přispívá ke vzniku nemocí jako je cukrovka druhého typu. Americké studie ukázaly, že epidemie obezity ve Spojených státech pochází nejen ze špatného stravování, ale i z narušení biologických rytmů.

Ačkoli nepijete alkohol, bolí vás ráno hlava. Nedostatek spánku dráždí nervy a neurony na úrovni mozku, a to může vést k nepříjemným bolestem. Claire Leconteová radí dát si deset minut odpočinku v tichu a tmě.

Mozek denně zpracovává tisíce informací. S příchodem noci není nečinný, spíše naopak: vybírá a třídí sebemenší vzpomínku. Nahromaděná únava však tento mechanismus brzdí. Poruchy spánku mají negativní dopady na naši schopnost koncentrace. A tak snadno zapomínáme, co jsme právě četli nebo slyšeli.

Během noci se tráví nejen večeře, ale také se zpracovávají emoce. Sny jsou bezpečnostní pojistkou, která umožňuje vyčistit naše podvědomí během spánku. Když špatně spíte, toto „trávení“ je silně narušeno. „Sebekontrola, pokud jde o naše emoce, závisí na naší dobré formě. Bez ní je všechno silně vydrážděno, citlivost stejně jako agresivita,“ zdůrazňuje Leconteová.

pel mka