Ledvinová kalkulačka odstartovala. Vyšetřuje stav ledvin Čechů i Slováků.

Autor: eliska | Zpravodaj | 2. 3. 2015

Projekt společnosti B. Braun Avitum "LEDVINOVÁ KALKULAČKA" odstartoval svůj provoz. Internetové stránky www.ledvinova-kalkulacka.czwww.oblickova-kalkulacka.sk jsou zaměřené na prevenci onemocnění ledvin a jsou dostupné zdarma, pro každého a odkudkoliv. Nejde o náhradu lékařského vyšetření, ale může to být způsob, jak rizikové skupiny k návštěvě odborníka motivovat.

 

Celosvětovým mottem letošního Světového dne ledvin, který připadne na čtvrtek 12.3.2015, je ZDRAVÉ LEDVINY PRO VŠECHNY. Proto právě letos vdechl B. Braun Avitum život službě, která je dostupná skutečně pro všechny. "Vyplnění 17 základních otázek zabere testovanému maximálně 10 minut, ale pokud mu kalkulačka spočítá vysoké riziko onemocnění ledvin, které se u lékaře následně potvrdí, může mu zlepšit kvalitu života na dlouhé roky," říká autor ledvinové kalkulačky MUDr. Petr Hartl
z Dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Praze na Černém Mostě.
Dialyzační střediska a nefrologické ambulance budou stejně jako v loňských letech na Světový den ledvin široké veřejnosti otevřena. Jejich seznam je k dispozici na www.svetovydenledvin.cz (a na konci tiskové zprávy).

 

Když nejde hora k Mohamedovi…

Společnost B. Braun Avitum se dlouhodobě věnuje nejen léčbě onemocnění ledvin, ale také prevenci. "Intenzivně jsme se zabývali myšlenkou jak dostat prevenci onemocnění ledvin co nejblíže k lidem. Přesvědčit veřejnost, že je potřeba se o své ledviny zajímat a nechat se alespoň jednou za čas vyšetřit, ať už u praktického lékaře nebo třeba v rámci Světového dne ledvin, je někdy velmi složité. Myšlenku jsme proto v duchu přísloví "když nejde hora k Mohamedovi, musí jít Mohamed k hoře" otočili a orientační prevenci jsme posadili k lidem do počítačů," vysvětluje filosofii projektu MUDr. Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum. Aplikace dokáže na základě analýzy rizikových faktorů orientačně spočítat riziko onemocnění ledvin.

 

Jak kalkulačka funguje

Ovládání kalkulačky je velmi jednoduché. Po vstupu na stránku www.ledvinovakalkulacka.cz se může návštěvník pomocí piktogramů a krátkých textů seznámit se základními informacemi. Kliknutím na tlačítko "spustit kalkulačku" pak otevře již samotný test. „Nejdříve vyplní základní tělesné parametry jako věk, váha, výška a pohlaví. Ve druhé části testu je pak 13 otázek analyzujících rizikové faktory. Na závěr testu pak stačí kliknout na tlačítko "vyhodnotit otazník" a kalkulačka už sama spočítá riziko onemocnění ledvin,“  popisuje jednoduchost kalkulačky vedoucí lékař Dialyzačního střediska Černý Most Petr Hartl.

 

Vyhodnocení dotazníku je ve třech základních kategoriích:

a) 0-24 bodů: Riziko onemocnění ledvin se zdá být na základě Vámi vyplněných údajů relativně nízké. Přesto dodržujte obecná doporučení pro zdravotní životní styl, nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin a choďte na preventivní prohlídky ke svému praktickému lékaři.

b) 25-60 bodů: Patříte do rizikové skupiny. Vaše riziko proberte se svým praktickým lékařem. Vyšetření v nefrologické ambulanci je vhodné – dle uvážení Vašeho praktického lékaře.

c) 61 a více: Riziko onemocnění ledvin je ve Vašem případě vysoké. Nefrologické vyšetření je velmi vhodné.

 

Vyzkoušejte sami: www.ledvinova-kalkulačka.cz

Místa, kde se zdarma a bez objednání vyšetřuje v rámci Světového dne ledvin: www.svetovydenledvin.cz

 

Dialyzační střediska a nefrologické ambulance B. Braun Avitum

 • Fakultní nemocnice Na Bulovce, Budínova 67/2, Praha 8
 • Poliklinika Černý Most, Generála Janouška 902/17, Praha 9
 • Nefrologická ambulance – Poliklinika Prosek, Lovosická 40/440, Praha 9
 • Nemocnice Na Homolce, Roentgenova 2, Praha 5
 • Nuselská poliklinika, Táborská 325/57, Praha 4
 • Poliklinika Budějovická, Antala Staška 1670/80, Praha 4 – Krč
 • Poliklinika Hostinského, Hostinského 1533, Praha 5
 • Poliklinika Teplice, U Nemocnice 3064, Teplice
 • Fakultní nemocnice Plzeň, E. Beneše 9, Plzeň
 • Orlickoústecká nemocnice, Čs. Armády 1076, Ústí nad Orlicí
 • Lázeňský dům, Zlatá Hora 1466, Slavkov u Brna
 • Nefrologické centrum, Poliklinika, 2. patro, Purkyňova 36, Vyškov
 • Městská nemocnice s poliklinikou, Tř. Partyzánů 2174, Uherský Brod
 • Podhorská nemocnice, Nádražní 1983/27B, Bruntál
 • Vítkovická nemocnice, Zalužanského 15, Ostrava – Vítkovice
 • Bílovecká nemocnice, 17. listopadu 538, Bílovec
 • Nemocnice Podlesí, Konská 453, Třinec
 • Dialyzační středisko Ivančice, Široká 16. Ivančice
 • Dialyzační středisko Český Těšín, Ostravská 1690, Český Těšín

 


O Skupině B. Braun:

Koncern B. Braun působí na celosvětovém trhu přes 175 let a dnes patří k největším výrobcům zdravotnických produktů na světě. Hlavní sídlo je v německém Melsungenu, pobočky má v 60 zemích světa. Skupinu B. Braun CZ/SK tvoří
B. Braun Medical (dodavatel zdravotnických prostředků) a B. Braun Avitum (provozovatel 34 dialyzačních středisek a nefrologických ambulancí CZ/SK). Skupina B. Braun v České a Slovenské republice působí od roku 1993
a zaměstnává více než 700 lidí. Více na www.bbraun.czwww.bbraun-avitum.cz. Skupina B. Braun má vlastní charitativní projekt B. Braun pro život (www.bbraunprozivot.cz), který podporuje vybrané neziskové organizace
i jednotlivce.

 

Kontakt na Skupinu B. Braun CZ/SK:
Lucie Kocourková

Vedoucí oddělení marketingu, tisková mluvčí

tel. +420-271 091 313, mobil +420-602 167 024

e-mail: lucie.kocourkova@bbraun.com

www.bbraun.cz