Lékaři z FN HK provedli za 10 let na 300 katetrových implantací aortální chlopně
Hradec Králové 30. ledna 2019 (FN HK)
Lékaři I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové, kteří v lednu 2009 provedli první katetrovou implantaci aortální chlopně, uskutečnili za 10 let celkem 300 těchto zákroků. Metoda, která je určena především pro pacienty starší 75 let, je výrazně šetrnější než klasická operace.
„Původně byla tato metoda určena především pro neoperovatelné pacienty, její výhodou například je, že pacient nemusí podstoupit celkovou anestezii,“ uvedl přednosta kliniky doc. MUDr. Josef Šťásek Ph.D. Zatímco po klasické operaci aortální chlopně zůstávají pacienti v nemocnici zhruba dva týdny, po implantaci mohou nemocnici opustit po zhruba čtyřech či pěti dnech a jejich rekonvalescence je výrazně rychlejší.
Katetrovou implantaci aortální chlopně používají lékaři při léčbě stenózy (zúžení) aortální chlopně, což je nejčastější chlopenní vada u lidí vyššího věku, která je ohrožuje na životě. V současné době tuto metodu používá zhruba desítka pracovišť v České republice. Podle odborníků bude počet těchto zákroků nadále narůstat, jedním z důvodů bude stárnutí populace. „Přepokládáme, že do budoucna by bylo možné použít obdobné metody i na jiné chlopně,“ uvedl docent Šťásek.
Implantace aortální chlopně bude jedním z témat 13. ročníku odborného semináře Rokitanského den, který se 13. února uskuteční ve Výukovém centru LF UK v areálu FN HK. Příznaky aortální stenózy se u pacientů projevují postupně, jedná se například o zadýchávání při námaze nebo bolestí na hrudi. Podezření na toto onemocnění může vzniknout při poslechu srdce, případnou aortální stenózu odhalí ultrazvukové vyšetření srdce.