Lékárna.cz: Po rozvolnění opatření roste prodej jednokusových antigenních testů

Autor: Redakce | Zpravodaj | 15. 6. 2021

Od června mají lidé hrazené z veřejného zdravotního pojištění dva PCR testy na nemoc covid-19 a čtyři antigenní testy. Do té doby mohly být hrazené antigenní testy každé tři dny, ale dražší PCR test musel předepsat lékař či hygienik. Bez předpisu si museli lidé zaplatit PCR test sami. Ministerstvo zdravotnictví minulý týden maximální cenu za testy na covid-19 pro samoplátce snížilo. PCR test stojí nově nejvýše 814 Kč místo 1510 korun a antigenní test 201 Kč místo 351 korun.

Lékárna.cz dnes uvedla, že v týdnu, kdy se pravidla testování veřejnosti změnila a testy se částečně zpoplatnily, prodala o polovinu jednokusových testů více než v týdnu, který změně předcházel. Každý týden nakoupí zákazníci na internetové lékárně minimálně 5000 kusů jednokusových antigenů. “I u samotestů na covid-19 musí testovaný dodržet přesný postup daný výrobcem. Na preciznosti, se kterou je odběr provedený, pak závisí i výsledek testu,” řekla Pavla Horáková z odborné poradny Lékárna.cz.

Celkový prodej antigenních testů na webu lékárny se už několik týdnů drží ve stejném objemu, zájem je podle společnosti zhruba poloviční proti prvním týdnům, kdy se domácí diagnostické testy objevily v prodeji – tj. na počátku letošního března. Lékárna.cz uvedla, že lidé nejčastěji kupují testy, kdy se odebírá vzorek ze slin. Ty jsou také momentálně nejlevnější, zákazník ho pořídí za 69 korun, při zavedení do prodeje na počátku března byla jejich cena kolem 150 korun, dodala firma. Větší balení podle ní kupovaly z počátku především firmy, zájem ale postupně ochabl, jak byly postupně schopné si testy zajistit samy.

Lékárna.cz vznikla v roce 1999 jako portál s informacemi o lécích, zdraví a nemocech. První český internetový obchod s léky spustila v roce 2003. Lékárna.cz sídlí v Chrudimi, ze svého distribučního centra v Píšťovech odbavuje i zásilky pro slovenské zákazníky.