Lékárníci si stěžují na distributora, že jim nedodává léky. Ten to odmítá

Autor: Redakce | Zpravodaj | 3. 12. 2021

Lékárnická komora v prohlášení uvedla, že se na ni obracejí lékárníci z celé ČR, kterým společnost Boehringer Ingelheim odmítá dodávat některé léky, přestože je má na skladě. Podle mluvčí komory Moniky Bažantové se jedná o přípravky, které nelze nahradit. Jsou to některé c pro astmatiky či lék na ředění krve. Firma léky vyrábí a zároveň je dodává přímo do lékáren a nemocnic. “Je nepřijatelné, aby výrobce rozhodoval o tom, ve které lékárně si pacient může vyzvednout léčivý přípravek,” uvedl prezident lékárníků Aleš Krebs. Podle něj tím firma porušuje zákon o léčivech.

 

Lékárníci kvůli tomu podali několik podnětů lékovému ústavu. Mluvčí SÚKL Klára Brunclíková ČTK napsala, že ústav zahájil šetření. “Stejně jako u jiných případů ale SÚKL nemůže sdělovat podrobnosti k probíhajícímu šetření. Uvedené skutečnosti však považujeme za velmi závažné a podatele podnětů budeme o závěrech tohoto šetření informovat,” uvedla mluvčí.

 

Firma Boehringer Ingelheim kritiku odmítla a ohradila se proti tvrzení, že porušuje zákon. Podle mluvčí Kateřiny Kuchařové dodává společnost léčivé přípravky tak, aby byla zajištěna jejich dostupnost pacientům včas a v dostatečném množství. Společnost se podle ní snaží předejít jejich nedostatku. “Dosud jsme nezaznamenali žádnou stížnost ze strany pacientů na nedostatek našich léčivých přípravků. Požadavkům lékáren se snažíme maximálně vyhovět, ale zároveň musíme zajistit rovnoměrnou distribuci léčiva po celém trhu – tak, aby pacienti měli léky dostupné po celém území České republiky,” napsala ČTK Kuchařová.