Lidé zasadili slunečnice, a podpořili tak nemocné

Autor: Redakce | Zpravodaj | 7. 6. 2017

Proběhl 1. ročník projektu „Rozsviťme“, který pomáhá pacientům s roztroušenou sklerózou

Praha, 8. 6. 2017 – V úterý lidé po celé republice vyrazili se sazenicemi slunečnic do ulic, aby je zasadili ve svém městě, a dali tak najevo sounáležitost s pacienty s roztroušenou sklerózou (RS). Každý rok přibude v České republice až 1 000 nově nemocných. Kvalita péče o pacienty s RS však mnohde zaostává a pomoci se nedostává všem. Na problém upozornil osvětový projekt Rozsviťme Českou republiku, který vyzval českou populaci, aby jej společnými silami pomohla řešit.

Lidé, kteří nestihli na happening přijít a chtějí projekt podpořit, mohou stále přispět libovolnou částkou na transparentní účet projektu Rozsviťme Českou republiku 8888 999 000/2010 Fio banka, a. s. Poslat mohou také dárcovskou SMS ve tvaru DMS IMPULS 30 na číslo 87 777. Cena DMS je 30 Kč, Nadační fond (NF) IMPULS obdrží 29 Kč. Peníze, které vybereme, okamžitě rozdělíme organizacím, které se o pacienty starají a pomáhají jim žít plnohodnotný život RS navzdory,“ říká Kateřina Bémová z NF IMPULS, který je s podporou Unie Roska iniciátorem akce. Veřejnost se do projektu může zapojit také tak, že si doma zasadí slunečnici a fotografii bude sdílet s hastagem #rozsvitmecr na facebook.com/nfimpuls/ a na svých sociálních sítích.

Nemocné s RS podporuje NF IMPULS již 17 let a jeho práce začíná tam, kde končí možnosti veřejného pojištění. „Rozhodli jsme se, že je potřeba s rostoucím počtem pacientů rozšířit také hranice pomoci, které se nemocným dostává. Proto se zrodil celorepublikový projekt Rozsviťme Českou republiku, jehož první ročník podpořilo stovky lidí. Věříme, že do budoucna jich ještě přibude, slunečnice pokvetou na každém rohu a pacienti dostanou péči, jakou potřebují,“ upřesňuje Kateřina Bémová z NF IMPULS. Projekt symbolizuje slunečnice, protože každé ráno otáčí hlavu za sluncem vstříc nové naději, stejně jako pacienti s touto vážnou diagnózou.

Happeningy proběhly v Praze, Ostravě, Jihlavě, Českých Budějovicích a Teplicích 6. června 2017 v 10 hod. Pacienti s RS, jejich lékaři, sestry, představitelé města, místní firmy, NF IMPULS, Unie Roska a podporovatelé přišli osadit veřejné pozemky rozkvetlými slunečnicemi na znamení podpory lidí s RS. Záštitu projektu poskytl vicepremiér Pavel Bělobrádek, který sám nemocí trpí.

Pacienty podpoři i Pavel BělobrádekDěti z MŠ Mašinka podpořily pacienty s RS zpěvemDav nadšeně sázel slunečniceVozík plný naděje pro pacienty s RS

RS je nejčastější neurologické onemocnění mladých lidí vedoucí k trvalé invaliditě z neurologické příčiny. Neexistuje prevence, příchodu nemoci se tak nelze ubránit. V současnosti nemáme k dispozici lék, který by RS vyléčil. Nemoc postihuje především mladé lidi v produktivním věku a nevyhýbá se ani dětem. V populaci se rozšiřuje natolik, že pokud by člověk chtěl, určitě by ve svém okolí našel někoho, kdo RS trpí,“ uvádí prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, CSc., vedoucí Centra pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

 

O Nadačním fondu IMPULS

Nadační fond IMPULS vznikl v roce 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) mozkomíšní v ČR. Přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního Registru pacientů s RS (ReMuS), jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.nfimpuls.cz.

O roztroušené skleróze

RS je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto je léčba i prevence těžká. Na celém světě trpí RS 2,5 milionů nemocných, v České republice se odhaduje počet pacientů na 17 tisíc. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus (Epstein-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D.

Kontakt pro média

Mgr. Cynthia Mitevová, e-mail: cynthia.mitevova@mhw.cz, mob.: 00420 731 637 317

Ing. Kateřina Bémová, Nadační fond IMPULS, e-mail: katerina.bem@seznam.cz, mob.: 00420 736 641 888