Ministerstvo: Při příznacích nachlazení je optimální nosit na veřejnosti roušku

Autor: Redakce | Doporučené příspěvky | 27. 10. 2023

“Narůstá počet nemocných s nachlazením, ale i počet nemocných s chřipkou a covidem-19, proto je vhodné se proti chřipce a covidu-19 naočkovat ještě než dojde k šíření těchto nemocí v celé populaci,” píše se v tiskové zprávě ministerstva.

Za poslední měsíc mělo pozitivní test na covid v ČR více než 14.600 osob. Lidé se už nemusí testovat povinně, většinou tak s příznaky test nepodstoupí nebo si ho udělají sami doma. Pravidelně je nejvíc testů provedených zdravotníky v pondělí, tento týden přes 5200. Téměř 1300 z nich bylo pozitivních.

Očkovat proti covidu se od začátku září nechalo téměř 160.000 lidí, což je asi 1,5 procenta populace. Podle odborníků je vhodné očkování podobně jako proti chřipce podstoupit každý podzim. Přesná data o počtech očkovaných proti chřipce dostupná nejsou, odhaduje se ale do deseti procent. Údaje za letošní rok ale lékaři hlásí a v budoucnu by měly být dostupné.

“Proti respiračním nemocem, které označujeme za nemoci z nachlazení, zatím žádné očkování není, ale protože se tyto nemoci šíří kapénkami, můžeme jejich výskyt sami ovlivnit vhodnými preventivními opatřeními,” uvedli zástupci ministerstva zdravotnictví v tiskové zprávě.

Lidé, kteří se necítí zdravotně dobře, mají například rýmu, kašel, teplotu nebo bolesti svalů a kloubů, což mohou být příznaky chřipky i covidu, mají zůstávat doma. Pokud se s mírnějšími potížemi vydávají mezi lidi, mají si při kašli zakrývat ústa, doporučuje se kašlat do rukávu, ne do dlaně.

“Optimální je nosit alespoň roušku, která částečně mechanicky brání nebo snižuje šíření patogenů,” uvedl úřad. Zásadní je podle něj také hygiena rukou, jejich mytí mýdlem v teplé vodě nebo používání dezinfekčních roztoků či gelů.

Pokud lidé při podzimních prázdninách navštěvují starší příbuzné nebo osoby, které mají nějakou chronickou nemoc, je vhodné myslet na riziko nákazy, použít roušku či respirátor a častěji větrat. Ti, kteří využijí delší volno k cestování, by preventivně měli použít ochranu úst a nosu v hromadné dopravě, například v letadle, doporučuje ministerstvo.