MPSV chce s testováním nových e-neschopenek začít od října

Autor: Redakce | Zpravodaj | 2. 4. 2019

Praha 3. dubna (ČTK) – Nové elektronické neschopenky, které mají fungovat od ledna příštího roku, chce ministerstvo práce začít testovat od října. Všechny smlouvy na zajištění systému by měl mít úřad podle předpokladu uzavřené do konce dubna. ČTK to řekla mluvčí ministerstva Kristýna Křupková. Ministerstvo dnes nejdřív v tiskové zprávě na svém webu uvedlo, že s testováním začne do září, text ale pak stáhlo a termín upravilo.

Elektronické neschopenky vyvolaly minulý týden napětí ve vládní koalici. Zaměstnavatelé totiž dostali vládní příslib, že e-neschopenky začnou fungovat současně se zrušením karenční doby od července. Nový systém se ale spustí plně až o půl roku později. Řada poslanců vládního hnutí ANO se proto klonila k půlročnímu odkladu obnovení náhrad mzdy za první tři dny nemoci. Odsunutí rušení karence důrazně odmítla ČSSD, považovala by to za porušení koaliční dohody. ANO teď požaduje po ministryni práce Janě Maláčové (ČSSD) záruky, že se nový model skutečně v lednu spustí.

“Testovací fáze začne od 1. října,” řekla mluvčí. Dodala, že toto datum zaznělo dnes i při jednání sněmovních výborů hospodářského a zdravotního. Podle zprávy se e-neschopenka plně spustí od ledna příštího roku a resort má většinu rámcových smluv, dílčí smlouvy by se měly podle předpokladu uzavřít do konce dubna.

Elektronické neschopenky měly podle zákona začít původně fungovat už od letoška. První Babišova vláda před rokem schválila návrh novely, která měla projekt zrušit. Tehdejší ministryně práce Jaroslava Němcová (ANO) tvrdila, že je nepřipravený, nedá se stihnout a resort vytvoří úplně nový systém od roku 2021. ČSSD loni po nástupu Maláčové do vlády prosadila do legislativy spuštění od roku 2020.

Loni v listopadu pak Sněmovna dostala po hlasování o zrušení karenční lhůty další vládní novelu, podle níž mají lékaři od července povinně používat dosavadní dobrovolné elektronické hlášení o pracovní neschopnosti. Část tiskopisů o nemocenské by sociální správě museli posílat elektronicky. Zaměstnavatelé by se informace o pracovníkově nemoci hned ale stejně nedozvěděli. Lékaři model kritizují, používat ho odmítají. Sněmovna o něm zatím nerozhodla, podle některých poslanců stejně není možné ho do července stihnout povinně zavést.

Nové e-neschopenky by lékaři měli od ledna používat buď ve svém lékařském programu, nebo v aplikaci na portálu České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). V lékařském softwaru by měla stačit stejná identifikace jako u e-receptu, na portálu pak přes datovou schránku či elektronickou občanku s čipem.

Stejně jako u e-receptu či registru ČSSZ budou údaje pacienta předem vyplněné. Lékař vypíše diagnózu a datum začátku pracovní neschopnosti. Formulář odešle okresní sociální správě a vytiskne nemocnému jako průkaz. Do něj pak bude zaznamenávat kontroly.

Informace o začátku nemoci dostane zaměstnavatel do datové schránky. Po přihlášení na portál pak může firma získat i údaje o pracovníkově místě pobytu či vycházkách po zadání jeho rodného čísla. Vygenerovat podnik může i seznam všech svých zaměstnanců na nemocenské.

Lékař do e-neschopenky doplní i údaje o konci nemoci. Pacientovi je vyznačí do vytištěného průkazu. Zaměstnavatel, který proplácí náhrady v prvních dvou týdnech stonání, zprávu znovu dostane do datové schránky. Lidé nebudou už dostávat takzvaný lístek na peníze, tedy část tiskopisu. Žádost o nemocenskou firma odešle elektronicky i s číslem účtu, na který má pracovník dávky dostávat.

Kateřina Krausová rot