Na Novém Zélandu mají první spermabanku pro HIV pozitivní dárce

Autor: Redakce | Zpravodaj | 28. 11. 2019

Auckland 28. listopadu (ČTK) – Jen několik dní před 1. prosincem, na který připadá světový den boje proti AIDS, vznikla na Novém Zélandu první spermabanka pro dárce nakažené virem HIV. Založily ji tři charitativní organizace, které tak chtějí přispět k boření některých mýtů o nakažených, jež panují ve většinové společnosti. Všichni dárci banky sice budou HIV pozitivní, nicméně díky moderním léčebným postupům u nich již nehrozí přenos viru na další osoby, informoval zpravodajský server BBC.

Instituce nazvaná Sperm Positive již našla první tři dárce. Damien Rule-Neal, který je jedním z nich, řekl místní rozhlasové stanici, že když o své nemoci informoval svého zaměstnavatele, čelil šikaně a nakonec z práce odešel.

“Máme vědecky potvrzené, že díky léčbě přestanete být infekční,” řekl Rule-Neal. “Viděl jsem hodně kamarádek, které měly děti i přesto, že mají HIV. Je to ukázkou toho, že nám věda a léky vrátily tuto schopnost,” dodal.

Ruleovi-Nealovi diagnostikovali nákazu HIV v roce 1999. Dnes je zdravý, ženatý, má dvě děti a tři vnoučata.

Léčba HIV v posledních letech zaznamenala několik pokroků, včetně první transplantace ledvin mezi dvěma nakaženými pacienty letos v březnu. Antiretrovirová léčba, při níž pacienti denně berou určitou kombinaci léků, díky nimž se virus v těle dále nešíří, může snížit množství viru v krvi na nezaznamenatelné hodnoty.

Sperm Positive nebude fungovat jako klasická spermabanka. Lidem, kteří by měli o zde uložené vzorky zájem, však zprostředkuje kontakt na již zaběhnutá zařízení.

HIV i přes pokroky v léčbě stále zůstává jednou z největších hrozeb pro veřejné zdraví. V roce 2018 bylo na světě asi 38 milionů lidí nakažených HIV/AIDS.