Německo učinilo krok k legalizaci konopí, povolí omezené držení i pěstování

Autor: Redakce | Zpravodaj | 16. 8. 2023

“Liberalizací nechceme zvýšit spotřebu marihuany, konzumaci chceme naopak omezit a učinit bezpečnou,” prohlásil na dnešní tiskové konferenci Lauterbach, podle kterého uvolnění pravidel půjde ruku v ruce společně s preventivními programy. Řekl také, že schválený návrh zákona představuje výraznou změnu v německé drogové politice.

“Potýkáme se s rostoucí drogovou kriminalitou. Konopí se týká padesát procent této kriminality,” řekl Lauterbach. Částečná legalizace užívání marihuany tak omezí počet případů, kdy se lidé za držení konopí budou muset zodpovídat. Lauterbach si od tohoto kroku slibuje i omezení černého trhu, neboť lidé budou mít možnost si konopí v souladu se zákonem sami vypěstovat.

Pěstování bude možné nejen na vlastní zahradě a v květináčích na balkoně, ale také v rámci klubů. Tato pěstitelská sdružení mohou mít až 500 členů, kteří takto budou moci každý získat až 50 gramů konopí na měsíc. Pro členy do 21 let věku bude měsíční množství omezeno na 30 gramů. Vedle pěstování se kluby podle Lauterbachových plánů budou povinně věnovat i prevenci. “Chceme, aby každý věděl, že užívání marihuany škodí zdraví a může vést třeba k psychickým poruchám,” řekl. Dodal, že centrálním bodem liberalizace je ochrana dětí a mládeže.

Návrh zákona ale čelí také kritice, mimo jiné ze spolkových zemí. Saský ministr vnitra Armin Schuster se obává, že liberalizace bude znamenat ztrátu kontroly. Schuster rovněž poukázal na to, že Sasko je vzhledem k sousedství s Českou republikou již nyní postiženo obchodováním s drogami. Česko je v Německu považováno za jeden ze států, odkud drogy včetně těch tvrdých do země proudí.