Nenechte se zmást čísly. Meningokoková onemocnění se nepočítají v tisících, přesto už letos dramaticky zasáhla do života 17 rodin

Autor: Redakce | Zpravodaj | 14. 4. 2019

Praha, 15. dubna 2019 (GSK)

Epidemiologové od začátku roku evidují předběžně 17 případů invazivního meningokokového onemocnění, z toho 2 úmrtí. Ve srovnání s počty jiných onemocnění to na první pohled nemusí vypadat závažně. Invazivní meningokokové onemocnění ale není radno podceňovat, nezřídka totiž zanechává velmi závažné doživotní následky a již po několika hodinách od prvních příznaků může nemocného ohrozit na životě.

Obě letošní úmrtí se navíc týkala malých dětí. Závažné zdravotní komplikace u nich vyvolal meningokok skupiny B, který je v České republice z dlouhodobého hlediska nejrozšířenějším. „Výjimkou byl jen loňský rok, kdy jsme po 15 letech zachytili víc onemocnění způsobených meningokoky skupiny C. Bylo jich 24, což je ale pouze o jeden případ více než onemocnění způsobených meningokoky skupiny B,“ uvádí MUDr. Pavla Křížová, CSc., z Národní referenční laboratoře pro meningokokové nákazy Státního zdravotního ústavu.

Pediatrička a místopředsedkyně České vakcinologické společnosti MUDr. Hana Cabrnochová, MBA, k situaci dodává: „Invazivní meningokoková onemocnění ohrožují pacienty svým rychlým průběhem a závažnými komplikacemi, letos jsme hned v prvních týdnech roku zaznamenali skutečně závažné případy. Pokládám proto za důležité připomenout, že je možné se nechat proti této nemoci očkovat.

Fakt, že čeští lékaři řeší každoročně jen několik desítek případů invazivních meningokokových onemocnění, může v laické veřejnosti vzbuzovat dojem, že nepříliš rozšířená nemoc nepředstavuje žádné větší riziko. To potvrdil i průzkum agentury STEM/MARK1, která se matek dětí do 5 let věku ptala na to, jakými nepovinnými vakcínami své potomky nejčastěji chrání. Vakcinace proti meningokokům se umístila až na čtvrté pozici za očkováním proti pneumokokům, rotavirům a planým neštovicím.

 

1. Průzkumu společnosti STEM/MARK pro GSK se ve dnech 22.–25. 2. 2019 zúčastnilo 502 respondentek s dětmi od 2 měsíců do 5 let věku.

 

Více informací o meningokokových onemocněních a možnostech očkování naleznete také na stránkách www.meningokoky.cz nebo na Facebooku Nedám šanci meningokokům.