Nová technologie má nabídnout šetrnější vyšetření očí

Autor: Redakce | Zpravodaj | 18. 11. 2019

Praha 19. listopadu (ČTK) – Lékaři v současnosti znají téměř 1000 vzácných onemocnění očí. Řada z nich je rozpoznána už v raném věku pacientů. Šetrnější postup během vyšetření a rychlejší diagnostiku má nabídnout přístroj Clarus 700, který na dnešní tiskové konferenci v Praze představili zástupci Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze.

Podle lékařky centra klinické oční genetiky VFN Petry Liškové je známo 900 vzácných očních onemocněních. Nejtěžší typ dystrofie sítnice je diagnostikován už do šesti měsíců věku dítěte. Další dystrofie sítnice s časnou manifestací lékaři rozpoznají zhruba do pěti let věku, jsou však i výjimky, kdy se na problém přijde později. Doba, za kterou lékař u vzácných nemocí určí diagnózu, je různá. “Některá onemocnění poznáme okamžitě, protože jsme již viděli 20 až 30 rodin, u některých třeba, když je to třeba jeden pacient v republice, to může trvat déle,” uvedla lékařka. Podle Liškové je nyní v péči oční kliniky VFN několik tisíc pacientů se vzácným onemocněním očí a stále přibývají.

Nový přístroj Clarus 700, který je na klinice už v provozu, má pacientům poskytnout šetrnější a především detailnější vyšetření očí a přispět k rychlejší diagnostice a zahájení léčby. Dovede zaznamenat oční pozadí v rozsahu 133 stupňů, běžné fundus kamery podle přednostky oční kliniky Jarmily Heissigerové dosáhnou zhruba 50 stupňů. Vedle zobrazení, které umožňuje lépe přiblížit například délku zjizvení oka, pak upozornila na to, že prostřednictvím umělé inteligence přístroj zastoupí i úkony, které musel dříve provádět lékař.

Při provádění fluorescenční angiografie například musel zvyšovat citlivost pro fluorescent, který je během vyšetření pacientům aplikován do těla, problematické bylo i sledování obou očí. Podle Heissigerové má lékař při vyšetření málo času na to, aby zachytil, jak se cévy chovají v časné fázi fungování přípravku. Někdy tak lékaři provedli jen vyšetření jednoho oka a další se konalo o několik týdnů později. Opětovné aplikování fluorescentu je však podle lékařky pro některé pacienty rizikové, může vyvolat alergickou reakci. Heissigerová doplnila, že přístroj slouží i pacientům s běžnějšími očními vadami a lékaři s ním denně provedou zhruba na tři desítky vyšetření – včetně pacientů jiných oddělení, kteří trpí očními problémy přidruženými k jiným onemocněním.

VFN je v současnosti jedinou nemocnicí, která přístroj používá. Podle vyjádření zástupců nemocnice se přístroj na území Evropské unie začal distribuovat letos na jaře.