
Nový kurz pro porodní asistentky pomůže pečovat o duševní zdraví rodiček

Kurzy jsou určené porodním asistentkám s minimálně dvouletou praxí. „Získají odbornou způsobilost v oblasti podpory duševního zdraví těhotných a žen po porodu a osvojí si řadu nových dovedností: od provedení a vyhodnocení screeningu psychosociálních rizik po přípravu podpůrného plánu pro ženy, které se léčí například s psychotickým onemocněním,“ vysvětlil vedoucí Centra perinatálního duševního zdraví NUDZ Antonín Šebela.
Porodní asistentky, které kurz absolvují, se podle Šebely stanou důležitým článkem multioborového týmu, který pečuje o duševní zdraví těhotných a žen po porodu. „Ať již pracují v porodnici, gynekologické ambulanci či v komunitě, mohou být prvními, kdo zachytí případná psychická rizika u žen, poskytnou první podporu nebo ženu nasměrují dále do systému péče,“ doplnil vedoucí Centra perinatálního duševního zdraví.
Screening možných duševních obtíží rodiček nazvaný Perinatal je aktuálně dostupný ve 37 porodnicích po celé ČR a nový kurz pro porodní asistentky zásadně rozšíří další péči. „Ačkoli díky své desetileté praxi vím, že je duševní zdraví rodiček důležité, tak jsem doteď neměla možnost se v něm jako porodní asistentka dovzdělávat. Teoretické i praktické dovednosti můžu ihned aplikovat do péče o ženy na šestinedělí,“ popsala porodní asistentka Markéta Polčíková z FN Brno, Porodnice Obilní Trh. „I když se snažíme rodičky vnímat individuálně již teď, tak mi kurz pomohl zlepšit komunikaci s ženou v psychické krizi, a mohu tak poskytnout profesionálnější psychosociální podporu,“ doplnila porodní asistentka Helena Zemanová.
Podle Šebely by s podporou evropských dotací mělo být v příštích třech letech proškoleno každoročně 40 porodních asistentek, celkem tedy 120. V plánu je též zapojení kurzu do systému zdravotní péče, ideálně formou nových výkonů placených ze zdravotního pojištění. „Porodní asistentka s touto odbornou způsobilostí by tak mohla pracovat se ženou a partnerem průběžně během těhotenství a po porodu, a díky tomu být ideálním poskytovatelem primární psychosociální podpory a včas nasměrovat rodinu na další efektivní péči, pokud by to bylo potřeba. K tomu však zatím máme v ČR, na rozdíl od řady jiných států, ještě dalekou cestu,“ uzavřel Šebela.